Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Amber Network skupi się na zielonej infrastrukturze gazowej

Amber Network skupi się na zielonej infrastrukturze gazowej

Operator gazowego systemu przesyłowego Amber Grid ogłosił strategię działania na 2030 r. W najbliższej dekadzie spółka skupi swoją działalność i inwestycje na przygotowaniu infrastruktury przesyłowej zielonej energii. Planuje przygotowanie i przekształcenie systemu przesyłowego gazu dla bezpiecznego transportu odnawialnych źródeł energii – biometanu i mieszanek wodoru oraz czystego zielonego wodoru – do dostawców i odbiorców energii. Strategia zakłada również rozwój infrastruktury i dokończenie budowy jednolitego rynku i strefy taryfowej pomiędzy Litwą, Łotwą, Estonią i Finlandią, do którego w dłuższej perspektywie dołączy Polska.

System przesyłu gazu obsługiwany przez Amber Grid – główne gazociągi, dystrybucja gazu, stacje pomiarowe i ciśnieniowe – jest integralną częścią litewskiego systemu energetycznego i odgrywa ważną rolę nie tylko w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego państwa i konkurencyjnego rynku, ale także stworzenie gospodarki neutralnej dla klimatu.

Rozbudowana na Litwie sieć głównych gazociągów wysokiego ciśnienia przyczyni się do realizacji przez państwo konwersji zielonej energii. Naszą rolą jest zapewnienie technologicznej adaptacji systemu do wodoru, uregulowanie rynku, zapewnienie identyfikacji pochodzenia zielonej energii, wreszcie przesyłanie dużych ilości energii na Litwę i poza nią – mówi Nimonas Peknius. Prezes Zarządu Amber Grid.

Aby sprostać potrzebom społeczeństwa, by żyć w czystszym środowisku, nowa strategia sieci Amber Grid kładzie duży nacisk na realizację celów związanych z łagodzeniem zmian klimatycznych. W ciągu najbliższej dekady firma planuje zmniejszyć swój ślad środowiskowy o 60%, wytwarzać energię elektryczną wykorzystywaną w systemie transportowym z odnawialnych źródeł energii oraz wymieniać flotę samochodową firmy na czyste pojazdy.

Przygotowanie do konwersji energii

„Jednym z naszych głównych celów na następną dekadę jest nie tylko rozbudowa, ale także technologiczne przygotowanie bezpiecznej infrastruktury dla nowych źródeł energii – green gas, a zwłaszcza wodoru. Umożliwi to i zrównoważy wytwarzanie energii elektrycznej ze słońca i wiatru. w przyszłości, dzięki czemu znacząco zmniejszymy dwutlenek węgla2 Emisje sektora energetycznego. Ponadto, we współpracy z innymi projektami energetycznymi, takimi jak rozwój farm wiatrowych i słonecznych, a także rozwój produkcji wodoru, uczyni to z Litwy źródło energii i umożliwi konkurencyjność oraz działania przyjazne dla klimatu – dodaje.

READ  Partia Pracy zobowiązała się do obalenia zakazu torysów dotyczącego nowych kotłów gazowych

Zielony wodór – gaz wytwarzany z energii słonecznej i wiatrowej w procesie elektrolizy – jest jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań w walce ze zmianami klimatu. Zgodnie z unijną strategią wodorową ekologiczny wodór zostanie dostosowany do sektorów przemysłu, transportu, energetyki i budownictwa w całej Europie; Planowane jest zastąpienie gazu ziemnego pochodzenia kopalnego.

„Mamy mniej niż dekadę na przekształcenie całego systemu transportu gazu na transport i magazynowanie wodoru, ponieważ skład chemiczny, wartość energetyczna, a nawet interakcje z różnymi metalami różnią się między gazem ziemnym a wodorem. Obecnie jesteśmy w stanie zmieszać około 5% wodoru w naszym systemie przesyłu gazu.Bez dodatkowych inwestycji, co jest dobrym początkiem, jest jednak bardzo długa droga do prób i testów w przyszłości, które ujawnią ilość i rodzaj inwestycji potrzebnych do przekształcenia infrastruktury. Dziś jesteśmy na początku drogi, dlatego nazwaliśmy naszą strategię Zielony Start” – skomentował Peckenius.

Amber Grid planuje osiągnąć ambitne cele doprowadzenia rynku, integracji i transformacji infrastruktury, a także wypracować 100% przychodów, jakie może uzyskać regulator.

„W tym okresie będziemy również podejmować decyzje dotyczące zrównoważonych działań, aby zmniejszyć nasz wpływ na zmiany klimatu. Staramy się wytwarzać całą zużywaną przez nas energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii, stopniowo zastępować naszą flotę czystymi pojazdami i mieć zielone zakupy, które są masowe zamówień publicznych, które realizujemy – mówi Pan Pecnius.

Tworzenie zintegrowanego konkurencyjnego rynku

„Będziemy kontynuować prace nad dokończeniem i integracją rynku – ukończone w tym roku połączenie gazowe Litwa-Polska GIPL umożliwi wreszcie integrację regionu bałtyckiego i Finlandii z systemem gazowym Europy kontynentalnej. W synergii z projektem ELLI, co w ciągu dwóch lat zwiększy możliwości przesyłu energii elektrycznej między Litwą a Łotwą, zapewni skok na rynku gazu na zupełnie inny poziom konkurencyjności – mówi Peckenius.

Urzeczywistnienie jednolitego rynku gazu zintegrowanego z Unią Europejską będzie także wiązało się z warunkiem faktycznego handlu gazem z gwarancjami pochodzenia. Choć Litwa stworzyła już warunki niezbędne do wymiany gwarancji pochodzenia zielonego gazu z innymi państwami członkowskimi UE, kraje bałtyckie pozostaną wyspą energetyczną, a potencjał rynkowy nie zostanie w pełni wykorzystany do czasu uruchomienia połączenia gazowego GIPL między Litwą a Polską. Amber Grid dąży do tego, aby do 2030 r. ilość gazu produkowanego z odnawialnych źródeł energii wynosiła około 1 TWh w całym systemie gazowym.

READ  Global Synthetic Nail Polish Removers 2020 Industry Size - O P I (Coty, Inc) (USA), Komal Manufacturing Chemists Pvt. Ltd. (Indie)

Udane projekty rozwoju infrastruktury i integracji przyspieszą również utworzenie jednej strefy taryfowej między Litwą, Łotwą, Estonią i Finlandią, do której później dołączy Polska.

Więcej wiadomości technicznych i artykułów z globalnego przemysłu energii odnawialnej można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Global Energy.

Letnia edycja Energy Global 2021

Letnie wydanie Energy Global zawiera szereg szczegółowych artykułów technicznych opisujących najnowsze projekty, perspektywy na przyszłość i rozwój technologiczny w sektorze energii odnawialnej, od firm takich jak CEWEP, Enel Green Power, Turboden SpA, Cornwall Insight i innych.

Nie zapomnij zarejestrować się, aby otrzymywać przyszłe cyfrowe wydania Energy Global za darmo tutaj.

Przeczytaj artykuł online pod adresem: https://www.energyglobal.com/special-reports/01092021/amber-grid-to-focus-on-green-gas-infrastructure/