Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aktywna służba wojskowa może zwiększać ryzyko urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową u kobiet

Aktywna służba wojskowa może zwiększać ryzyko urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową u kobiet

Ten artykuł został zrecenzowany według Science Proces edycji
I Zasady.
Redaktorzy Przy zapewnieniu wiarygodności treści wyróżniono następujące cechy:

Weryfikacja faktów

zaufane źródło

Korekta

Źródło: Pixabay/CC0 domena publiczna

× Zamknąć

Źródło: Pixabay/CC0 domena publiczna

Aktywna służba wojskowa może zwiększać ryzyko urodzenia przez kobietę dziecka z niską masą urodzeniową – sugeruje przegląd dostępnych dowodów naukowych opublikowany w Internecie BMJ Wojskowe Zdrowie.

Odkrycia podkreślają potrzebę przeprowadzenia większej liczby badań skupionych szczególnie na kobietach w siłach zbrojnych, a w szczególności na ich zdrowiu reprodukcyjnym, podsumowali autorzy badania.

Na całym świecie rośnie liczba kobiet pełniących czynną służbę w siłach zbrojnych swoich krajów. Na przykład brytyjskie siły zbrojne postawiły sobie za cel osiągnięcie 30% udziału kobiet do 2030 r. Coraz więcej krajów wysyła kobiety do jednostek bojowych oraz do innych wymagających środowisk, takich jak łodzie podwodne – zauważają autorzy badania.

Coraz więcej dowodów sugeruje, że stres podczas ciąży wiąże się z powikłaniami porodowymi, takimi jak przedwczesny poród i niska masa urodzeniowa. Kariera wojskowa i styl życia również narażają członków służby na szeroką gamę czynników stresogennych fizycznych, psychicznych i środowiskowych, które mogą mieć wpływ na przebieg ciąży.

Autorzy badania chcieli zatem zbadać potencjalny wpływ czynnej służby wojskowej na ryzyko przedwczesnego porodu i porodu, niskiej masy urodzeniowej i urodzenia martwego dziecka.

Przeszukali bazy danych badawczych pod kątem odpowiednich badań i uwzględnili w swojej analizie 21 badań, które spełniły wszystkie kryteria kwalifikowalności. Badania, które objęły 650 628 kobiet służących w armii amerykańskiej, opublikowano w latach 1979–2023.

Dziesięć badań obejmowało grupę porównawczą, zazwyczaj żony członków służby czynnej. W przypadku tych, które nie obejmowały porównania, autorzy badania oparli się na danych krajowych z amerykańskiej National Vital Statistics za dany rok.

Analiza wyników badań nie wykazała zwiększonego ryzyka porodu przedwczesnego wśród kobiet w ciąży pełniących czynną służbę zawodową. Istniały jednak zasadnicze różnice metodologiczne. W większości badań ryzyko błędu systematycznego było umiarkowane do wysokiego; Autorzy badania ostrzegają, że wiele z nich obejmowało jedynie małe próbki.

Nie stwierdzono istotnego związku pomiędzy rodzajem służby wojskowej a zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego, chociaż ponownie należy to interpretować ostrożnie, ponieważ 5 badań obejmowało próby mieszane, a projekt badania był bardzo zróżnicowany – twierdzą autorzy badania.

Nie było również jednoznacznych dowodów na zwiększone ryzyko urodzenia martwego dziecka wśród kobiet pełniących czynną służbę wojskową.

Jednak prawie dwie trzecie (62,5%) badań wykazało, że kobiety pełniące czynną służbę mogą być obarczone większym ryzykiem urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową, co obejmuje jedno badanie, w którym ryzyko błędu systematycznego było najniższe. Cztery z pięciu badań obejmujących grupę porównawczą również wykazały zwiększone ryzyko niskiej masy urodzeniowej.

Siedem z ośmiu badań zgłaszających niską masę urodzeniową przeprowadzono w placówkach oferujących jedną usługę. Każde z nich z Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych odnotowało wysoką częstość występowania noworodków z niską masą urodzeniową urodzonych przez personel wojskowy w czynnej służbie.

Jednak w około 53% i 38% badań opisujących odpowiednio poród przedwczesny i niską masę urodzeniową nie przeprowadzono odpowiedniej grupy porównawczej i oparto się na danych zastępczych pochodzących z krajowych danych statystycznych.

Wprowadza to ryzyko błędu systematycznego, ponieważ podstawowe cechy obu grup są z natury różne – ostrzegają autorzy badania.

Wyjaśniły, że kobiety pełniące czynną służbę wojskową będą również poddawane badaniom kontrolnym przed pełnieniem obowiązków służbowych i będą miały mniej warunków wspólnego pożycia, podczas gdy dane krajowe będą obejmować ciąże mnogie i ciąże wysokiego ryzyka – wyjaśniły.

Do przeglądu włączono jedynie badania obserwacyjne, a metody gromadzenia danych i/lub dostosowywania pod kątem czynników wpływających były różne, co przyznali autorzy badania. Tylko 8 badań dotyczyło palenia tytoniu pomimo dużej częstości palenia w wojsku oraz faktu, że palenie wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi przed ciążą i w jej trakcie.

Dane skupiały się również wyłącznie na armii amerykańskiej, co choć nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że jest to jedna z największych armii na świecie, ogranicza możliwość uogólnienia ustaleń na członków sił zbrojnych innych krajów – twierdzą autorzy badania.

Doszli jednak do wniosku: „Przegląd ten podkreśla potrzebę przeprowadzenia większej liczby badań dotyczących kobiet w siłach zbrojnych, poza środowiskiem wojskowym USA, w celu opracowania ścieżek i polityk dotyczących macierzyństwa w wojsku w sposób chroniący matki i ich dzieci, jednocześnie zwiększając gotowość bojową”.

więcej informacji:
Wpływ czynnej służby wojskowej na przebieg porodu noworodków: przegląd systematyczny, BMJ Wojskowe Zdrowie (2024). DOI: 10.1136/wojskowy-2023-002634

READ  Adiuwant Olaparib w leczeniu mutacji BRCA1/2 linii zarodkowej, wysokiego ryzyka, HER2-ujemnego, wczesnego raka piersi z pozytywnym wynikiem badania OlympiA