Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Akcje spadają po tym, jak ponure dane pogłębiają globalne obawy gospodarcze

Akcje spadają po tym, jak ponure dane pogłębiają globalne obawy gospodarcze

Akcje europejskie spadły w poniedziałek, podczas gdy amerykańskie obligacje rządowe znalazły się pod presją, ponieważ handlowcy zastanawiali się nad słabymi danymi gospodarczymi i perspektywą zbliżającej się podwyżki stóp procentowych.

Regionalny indeks Stoxx Europe 600 spadł aż o 3 proc., po czym odrobił straty do poziomu handlu o 1,2 proc.

Spadki nastąpiły po tym, jak uważnie obserwowane badanie wykazało, że aktywność w chińskim sektorze produkcyjnym spowolniła w zeszłym miesiącu w najszybszym tempie od lutego 2020 r., ponieważ zamknięcie koronawirusa zadało cios gospodarce kraju.

Oficjalny chiński indeks menedżerów ds. zakupów odnotował w zeszłym miesiącu 47,4 wobec 49,5 w marcu, wynika z danych opublikowanych pod koniec tygodnia. Każda liczba mniejsza niż 50 wskazuje na skurcz.

Caixin China General Manufacturing Report, specjalne badanie, również wskazało na szybsze spowolnienie w rozrastającym się przemyśle fabrycznym w kraju. „Dodatkowe zaostrzenie ograniczeń Covid-19 w Chinach doprowadziło do znacznie szybszych spadków zarówno produkcji, jak i nowych transakcji na początku drugiego kwartału” – czytamy w raporcie.

Tymczasem wskaźnik PMI dla fabryki S&P Global w strefie euro spadł w kwietniu do 15-miesięcznego minimum, ponieważ tempo wzrostu produkcji prawie się zatrzymało.

„Firmy nie tylko informowały, że utrzymujące się problemy z niedoborami komponentów zostały zaostrzone przez wojnę na Ukrainie i nowe blokady w Chinach, ale że wyższe ceny i rosnąca niepewność co do perspektyw gospodarczych również nadrabiają zaległości” – powiedział Chris Williamson, dyrektor ds. biznesu. ekonomista w S&P Global. .

Na znak globalnych obaw gospodarczych, ropa Brent, międzynarodowy standard ropy naftowej, spadła o 3 procent do 103,98 USD za baryłkę.

Na Wall Street S&P 500 walczył o kierunek po otwarciu, podobnie jak zaawansowany technologicznie indeks Nasdaq Composite Index. Następnie nastąpiła zmienność notowań, ze spadkami odpowiednio o 3,6 proc. i 4,2 proc. dla dwóch indeksów giełdowych z poprzedniej sesji.

Indeks Nasdaq za cały kwiecień spadł do 13,3 procent, odnotowując, że najgorszy miesięczny spadek Od czasów głębokiego globalnego kryzysu finansowego w 2008 roku. Był to najgorszy miesiąc dla S&P od czasu zakłóceń na rynku na początku 2020 roku.

Wyprzedaż Nasdaq w ostatnich tygodniach nastąpiła, gdy handlowcy zwiększyli swoje zakłady na zaostrzenie polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną USA w celu ograniczenia rosnącej inflacji, która w marcu osiągnęła 8,5 procent rok do roku – najszybsze tempo od 40 lat. . Przed środowym, długo oczekiwanym posiedzeniem Rezerwy Federalnej, rynki wyceniają bardzo dużą podwyżkę stóp procentowych o pół punktu procentowego, a następnie podwyżki o tej samej wielkości na kolejnych dwóch posiedzeniach. Obecny zakres stawek prime wynosi od 0,25 do 0,5 procent.

Wyższe stopy procentowe mogą osłabić atrakcyjność bardziej spekulacyjnych firm, których oczekiwane przepływy zysków zostały nadszarpnięte podczas pandemii z powodu niższych kosztów finansowania zewnętrznego.

Perspektywa zacieśnienia polityki pieniężnej skłoniła również inwestorów do rezygnacji z obligacji rządowych. Rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych – postrzegana jako przybliżenie kosztów finansowania zewnętrznego na całym świecie – wzrosła w poniedziałek o 0,08 punktu procentowego do 2,97 procent. Rentowności obligacji rosną wraz ze spadkiem ich cen.

Indeks dolara, który mierzy dolara względem koszyka sześciu innych walut, wzrósł o 0,5 procent – ​​po tym, jak w zeszłym tygodniu osiągnął najwyższy poziom od dwóch dekad.