Blantyre, Malawi – Malawi rozpoczęło w niedzielę kampanię szczepień przeciwko polio po tym, jak w lutym kraj potwierdził swój pierwszy przypadek, 30 lat po zwalczeniu choroby.
UNICEF, WHO i inni partnerzy Global Polio Eradication Initiative prowadzą kampanię, która do lipca będzie skierowana do ponad 20 milionów dzieci w Malawi, Zambii, Mozambiku i Tanzanii.
Wydanie szczepionki nastąpiło po tym, jak w zeszłym miesiącu potwierdzono, że 3-letnia dziewczynka została sparaliżowana przez dziki wirus polio w stolicy Malawi, Lilongwe.
Do lutego Malawi zgłaszało przypadek polio w 1992 roku. Kraj południowoafrykański ogłosił, że jest wolny od polio w 2005 roku – 15 lat przed osiągnięciem tego samego statusu przez cały kontynent.
UNICEF twierdzi, że ponad 9 milionów dzieci zostanie zaszczepionych w pierwszej rundzie masowej kampanii w Tanzanii, Zambii, Mozambiku i Malawi.
UNICEF powiedział, że powszechne szczepienia będą również skierowane do dzieci, które zostały już zaszczepione.
„Musimy szczepić dzieci, które były wcześniej szczepione, ponieważ do pełnego zaszczepienia polio potrzeba wielu dawek dawek, a każda dodatkowa dawka zapewnia dzieciom dodatkową ochronę” – mówi Rudolf Schwenk, przedstawiciel UNICEF w Malawi.
Schwenk mówi, że jeśli niektóre dzieci nie zostaną zaszczepione podczas kampanii, ryzyko polio od poniedziałku pozostanie nie tylko w Malawi, ale także w krajach sąsiednich.
Do tej pory UNICEF pozyskał ponad 36 milionów dawek szczepionki przeciwko polio w pierwszych dwóch rundach szczepień dzieci w Malawi, Mozambiku, Tanzanii i Zambii.
W Malawi agencja ONZ ds. dzieci ma dostarczyć 6,8 miliona dawek szczepionki przeciwko polio do wykorzystania w pierwszych dwóch rundach szczepień w marcu i kwietniu, skierowanych do 2,9 miliona dzieci.
W nadchodzących miesiącach zostaną przeprowadzone trzy kolejne tury szczepień, obejmujące łącznie ponad 20 milionów dzieci z czterech docelowych krajów afrykańskich.
Jednak niektórzy eksperci ds. zdrowia w Malawi obawiają się, że kampania szczepień napotka odporność na szczepionki, tak jak miało to miejsce w przypadku szczepionki COVID-19 w Malawi.
Jednak UNICEF twierdzi, że podjęto już wysiłki, aby zwiększyć akceptację i zapotrzebowanie na szczepionkę przeciwko polio wśród rodziców i społeczności.
„Pracowaliśmy więc z przywódcami religijnymi, z urzędnikami państwowymi wysokiego szczebla, rozmawialiśmy z przywódcami społeczności iz naszymi partnerami, prowadziliśmy dyskusję, aby pomóc zrozumieć znaczenie szczepienia dzieci” – powiedział Schwenk.
Mówi również, że rozprowadzali materiały informacyjne, edukacyjne i komunikacyjne w całym Malawi i nadawali wiadomości radiowe o zaletach szczepionki przeciwko polio.
Dr Mike Chizima, dyrektor Rozszerzonego Programu Szczepień w Ministerstwie Zdrowia w Malawi, powiedział dziennikarzom w czwartek, że rząd jest gotowy do kampanii szczepień przeciwko polio pomimo niedoboru pracowników służby zdrowia.
„Kwestia zasobów ludzkich pozostaje wyzwaniem” – powiedział. „Nie chodzi tylko o ten konkretny program reakcji na epidemię. Ale najważniejsze jest, aby pamiętać, że mamy dostępne zespoły; asystenci nadzoru zdrowotnego, którzy wykonują tę pracę przez cały czas. Ale chodzi o sumowanie liczb w czasie Ale będziemy pracować nad zarządzaniem z zasobami ludzkimi dostępnymi w terenie”.
W wydanym w niedzielę oświadczeniu UNICEF we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia poinformował, że przeszkolił pracowników służby zdrowia we wszystkich krajach, w których podawana jest szczepionka przeciw polio.
W Malawi przeszkolili 13 500 pracowników służby zdrowia i wolontariuszy oraz 34 dystryktowych urzędników ds. promocji zdrowia. W Tanzanii, Mozambiku i Zambii przeszkolili łącznie około 3000 pracowników służby zdrowia.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji