Podsumowanie obejmuje rozszerzone wskazania do konkretnych szczepionek, podejścia oparte na żywych szczepionkach atenuowanych oraz podawanie leków w czasie szczepienia pacjentom z chorobami reumatycznymi i mięśniowo-szkieletowymi (RMD).
American College of Reumatology (ACR) podsumowanie wydane Ze zaktualizowanych wytycznych dotyczących szczepień zarówno u pacjentów dorosłych, jak i dzieci Choroby reumatyczne i narządu ruchu (RMD).
W szczególności 3-stronicowe podsumowanie zawiera rozszerzone wskazania dotyczące konkretnych szczepionek i bezpiecznych metod stosowania żywych atenuowanych szczepionek wśród pacjentów przyjmujących leki immunosupresyjne, a także podawania leków w czasie szczepienia.
„Pacjenci są zaniepokojeni bezpieczeństwem szczepionek i możliwością wywołania zaostrzeń. Dostawcy są zaniepokojeni, czy choroby reumatyczne i leki stosowane w ich leczeniu mogą zmniejszyć skuteczność szczepionek” – powiedziała Ann R. Bass, profesor medycyny klinicznej, Hospital for Special Surgery and Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku. Powiedział w oświadczeniu. Chcą również wiedzieć, czy należy podawać określone szczepionki, aby chronić pacjentów reumatycznych, którzy są poza zalecanym przedziałem wiekowym. Ten poradnik ma na celu rozwiązanie tych problemów”.
Jednak w streszczeniu zauważono, że zalecenia te są poparte ogólnymi danymi dowodowymi niskiej jakości, a większość sugestii ma charakter warunkowy, biorąc pod uwagę, że skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki mogą różnić się między pacjentami z RMD a populacją ogólną.
„Wdrażanie tych zaleceń powinno uwzględniać indywidualne ryzyko rozwoju choroby, której można zapobiegać poprzez szczepienia i zaostrzeń, zwłaszcza jeśli leki immunosupresyjne są zarezerwowane do szczepień” – podsumowano w wytycznych. „W warunkach klinicznych zachęca się do współdecydowania z pacjentami”.
Rozszerzone wskazania do konkretnych szczepionek u pacjentów z RMD przyjmujących leki immunosupresyjne obejmowały 4 główne zalecenia:
- Zarówno w przypadku starszych osób dorosłych z arytmią w wieku 65 lat, jak i pacjentów w wieku od 18 do 65 lat z arytmią przyjmujących leki immunosupresyjne, ACR zaleca, aby zamiast zwykłej dawki szczepionki przeciwko grypie podawać szczepionkę przeciw grypie w dużych dawkach lub adiuwantową.
- W przypadku pacjentów przyjmujących leki immunosupresyjne ACR zdecydowanie zaleca szczepienie przeciwko pneumokokom pacjentów w wieku poniżej 65 lat.
- W przypadku pacjentów w wieku poniżej 18 lat przyjmujących leki immunosupresyjne ACR zdecydowanie zaleca rekombinowaną szczepionkę półpaśca.
- W przypadku pacjentów w wieku 26-45 lat, którzy przyjmują leki immunosupresyjne i nie zostali jeszcze zaszczepieni, wytyczne warunkowo zalecają szczepienie przeciwko HPV.
W odniesieniu do podania wielu szczepionek jednemu pacjentowi z RMD tego samego dnia lub podania jednej szczepionki po drugiej, ACR warunkowo zaleca podanie kilku szczepionek tego samego dnia.
Sugeruje się również, że pacjenci z aktywną RMD, pacjenci przyjmujący duże dawki glikokortykosteroidów i/lub pacjenci przyjmujący rytuksymab powinni nadal otrzymywać sezonową szczepionkę przeciw grypie.
W przypadku pacjentów przyjmujących rytuksymab ACR warunkowo zalecił podanie szczepionek przeciwgrypowych co najmniej 6 miesięcy po podaniu ostatniej dawki. W innym zaleceniu warunkowym metotreksat należy podawać przez dwa tygodnie po szczepieniu pacjenta tak długo, jak pozwala na to aktywność choroby.
Według ACR świadczeniodawcy, którzy nie specjalizują się w reumatologii, powinni podać szczepionkę przeciw grypie i skonsultować się z lekarzem reumatologa swojego pacjenta w sprawie zatrzymania metotreksatu.
Niezależnie od aktywności choroby, warunkowo zaleca się podawanie nieżywych szczepionek atenuowanych pacjentom przyjmującym glikokortykosteroidy.
Warunkowe zalecenia dotyczące żywych szczepionek atenuowanych obejmują odroczenie takich szczepień u pacjentów przyjmujących leki immunosupresyjne, a także pozostawienie leków immunosupresyjnych przez odpowiedni okres wcześniej – określony w harmonogramie zawartym w streszczeniu – i 4 tygodnie po szczepieniu.
Chociaż zalecenia dotyczą szczepień, szczepionki przeciw COVID-19 nie były częścią tego podsumowania.
„Dzieje się tak, ponieważ przed wprowadzeniem szczepionek COVID-19 pod koniec 2020 r. populacja była słabo odporna na SARS-CoV-2, a maksymalizacja skuteczności szczepionki była niezbędna dla zdrowia publicznego” – powiedział Bass.
Podsumowanie wytycznych zostało zatwierdzone przez Radę Dyrektorów ACR w lipcu 2022 r. Zawarte w nim rekomendacje będą w pełnym rękopisie, które zostaną przesłane do publikacji w obu. Artretyzm i reumatyzm A Opieka i badania nad artretyzmemktóry ma zostać opublikowany na początku 2023 r.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków