Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

ACR publikuje wytyczne dotyczące szczepień 2022 dla pacjentów z RMD

ACR publikuje wytyczne dotyczące szczepień 2022 dla pacjentów z RMD

Podsumowanie obejmuje rozszerzone wskazania do konkretnych szczepionek, podejścia oparte na żywych szczepionkach atenuowanych oraz podawanie leków w czasie szczepienia pacjentom z chorobami reumatycznymi i mięśniowo-szkieletowymi (RMD).

American College of Reumatology (ACR) podsumowanie wydane Ze zaktualizowanych wytycznych dotyczących szczepień zarówno u pacjentów dorosłych, jak i dzieci Choroby reumatyczne i narządu ruchu (RMD).

W szczególności 3-stronicowe podsumowanie zawiera rozszerzone wskazania dotyczące konkretnych szczepionek i bezpiecznych metod stosowania żywych atenuowanych szczepionek wśród pacjentów przyjmujących leki immunosupresyjne, a także podawania leków w czasie szczepienia.

„Pacjenci są zaniepokojeni bezpieczeństwem szczepionek i możliwością wywołania zaostrzeń. Dostawcy są zaniepokojeni, czy choroby reumatyczne i leki stosowane w ich leczeniu mogą zmniejszyć skuteczność szczepionek” – powiedziała Ann R. Bass, profesor medycyny klinicznej, Hospital for Special Surgery and Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku. Powiedział w oświadczeniu. Chcą również wiedzieć, czy należy podawać określone szczepionki, aby chronić pacjentów reumatycznych, którzy są poza zalecanym przedziałem wiekowym. Ten poradnik ma na celu rozwiązanie tych problemów”.

Jednak w streszczeniu zauważono, że zalecenia te są poparte ogólnymi danymi dowodowymi niskiej jakości, a większość sugestii ma charakter warunkowy, biorąc pod uwagę, że skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki mogą różnić się między pacjentami z RMD a populacją ogólną.

„Wdrażanie tych zaleceń powinno uwzględniać indywidualne ryzyko rozwoju choroby, której można zapobiegać poprzez szczepienia i zaostrzeń, zwłaszcza jeśli leki immunosupresyjne są zarezerwowane do szczepień” – podsumowano w wytycznych. „W warunkach klinicznych zachęca się do współdecydowania z pacjentami”.

Rozszerzone wskazania do konkretnych szczepionek u pacjentów z RMD przyjmujących leki immunosupresyjne obejmowały 4 główne zalecenia:

  1. Zarówno w przypadku starszych osób dorosłych z arytmią w wieku 65 lat, jak i pacjentów w wieku od 18 do 65 lat z arytmią przyjmujących leki immunosupresyjne, ACR zaleca, aby zamiast zwykłej dawki szczepionki przeciwko grypie podawać szczepionkę przeciw grypie w dużych dawkach lub adiuwantową.
  2. W przypadku pacjentów przyjmujących leki immunosupresyjne ACR zdecydowanie zaleca szczepienie przeciwko pneumokokom pacjentów w wieku poniżej 65 lat.
  3. W przypadku pacjentów w wieku poniżej 18 lat przyjmujących leki immunosupresyjne ACR zdecydowanie zaleca rekombinowaną szczepionkę półpaśca.
  4. W przypadku pacjentów w wieku 26-45 lat, którzy przyjmują leki immunosupresyjne i nie zostali jeszcze zaszczepieni, wytyczne warunkowo zalecają szczepienie przeciwko HPV.
READ  Pacjenci z pęcherzowym zapaleniem naskórka są narażeni na opóźnione dojrzewanie i niską gęstość kości

W odniesieniu do podania wielu szczepionek jednemu pacjentowi z RMD tego samego dnia lub podania jednej szczepionki po drugiej, ACR warunkowo zaleca podanie kilku szczepionek tego samego dnia.

Sugeruje się również, że pacjenci z aktywną RMD, pacjenci przyjmujący duże dawki glikokortykosteroidów i/lub pacjenci przyjmujący rytuksymab powinni nadal otrzymywać sezonową szczepionkę przeciw grypie.

W przypadku pacjentów przyjmujących rytuksymab ACR warunkowo zalecił podanie szczepionek przeciwgrypowych co najmniej 6 miesięcy po podaniu ostatniej dawki. W innym zaleceniu warunkowym metotreksat należy podawać przez dwa tygodnie po szczepieniu pacjenta tak długo, jak pozwala na to aktywność choroby.

Według ACR świadczeniodawcy, którzy nie specjalizują się w reumatologii, powinni podać szczepionkę przeciw grypie i skonsultować się z lekarzem reumatologa swojego pacjenta w sprawie zatrzymania metotreksatu.

Niezależnie od aktywności choroby, warunkowo zaleca się podawanie nieżywych szczepionek atenuowanych pacjentom przyjmującym glikokortykosteroidy.

Warunkowe zalecenia dotyczące żywych szczepionek atenuowanych obejmują odroczenie takich szczepień u pacjentów przyjmujących leki immunosupresyjne, a także pozostawienie leków immunosupresyjnych przez odpowiedni okres wcześniej – określony w harmonogramie zawartym w streszczeniu – i 4 tygodnie po szczepieniu.

Chociaż zalecenia dotyczą szczepień, szczepionki przeciw COVID-19 nie były częścią tego podsumowania.

„Dzieje się tak, ponieważ przed wprowadzeniem szczepionek COVID-19 pod koniec 2020 r. populacja była słabo odporna na SARS-CoV-2, a maksymalizacja skuteczności szczepionki była niezbędna dla zdrowia publicznego” – powiedział Bass.

Podsumowanie wytycznych zostało zatwierdzone przez Radę Dyrektorów ACR w lipcu 2022 r. Zawarte w nim rekomendacje będą w pełnym rękopisie, które zostaną przesłane do publikacji w obu. Artretyzm i reumatyzm A Opieka i badania nad artretyzmemktóry ma zostać opublikowany na początku 2023 r.