Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aplikacja rzeczywistości rozszerzonej pomaga ludziom zmniejszyć strach przed pająkami

Aplikacja rzeczywistości rozszerzonej pomaga ludziom zmniejszyć strach przed pająkami

Naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei opracowali nową aplikację rzeczywistości rozszerzonej działającą na smartfonach, aby pomóc osobom cierpiącym na arachnofobię. Aplikacja okazała się przydatna dla osób, które boją się pająków w badaniu klinicznym. Po kilku sesjach treningowych w domu naukowcy odkryli, że osoby testujące korzystające z aplikacji zgłaszały mniejszy strach przed prawdziwymi pająkami.

Arachnofobia jest jedną z najczęstszych fobii, których doświadczają ludzie i może wpływać na życie osób z tą chorobą. Ludzie starają się unikać sytuacji, w których mogą napotkać pająki, co prowadzi do ograniczeń w ich codziennym życiu. Powszechnym sposobem leczenia arachnofobii jest terapia ekspozycji, w której ludzie wystawiają się na działanie pająków pod nadzorem terapeuty. Badacze projektu opracowali plik Aplikacja rzeczywistości rozszerzonej Upuść pająka na dowolną powierzchnię, aby pomóc tym, którzy nie chcą spotkać prawdziwych pająków.

Naukowcy z projektu twierdzą, że aplikacja wykazała obiecujące wyniki w leczeniu arachnofobii. Aplikacja nazywa się Phobys i opiera się na idei terapii ekspozycji i wyświetla realistyczny model pająka. Phobys został przetestowany w badaniu klinicznym na 66 osobach. Wszyscy badani bali się pająków, niektórzy z nich ukończyli sześć półgodzinnych sesji treningowych, korzystając z aplikacji w ciągu dwóch tygodni, a inni nie przeszkadzali.

Przed i po leczeniu aplikacją AR uczestnicy napotkali prawdziwego pająka w przezroczystym pudełku, zbliżając się do niego na tyle, na ile pozwalał im strach. Fobie znacznie zmniejszyły swój skrajny strach przed pająkami, pozwalając badanym, którzy ich używali, zbliżyć się do prawdziwego pająka niż grupa kontrolna.

Aplikacja oferuje dziewięć poziomów, które pozwalają użytkownikom zbliżyć się do wirtualnego pająka i wchodzić z nim w interakcję. Pod koniec przetwarzania wniosku użytkownicy są oceniani pod kątem poziomu strachu i obrzydzenia. Aplikacja ma na celu określenie, czy poziom należy powtórzyć przed przejściem do następnego poziomu. Aplikacja jest dostępna dla użytkowników Androida i iPhone’a i może być używana samodzielnie w leczeniu łagodnej arachnofobii. Dostępny jest zakup w aplikacji i oferuje szkolenie, aby zmniejszyć strach przed pająkami.

READ  Tryptofan poprawia pracę jelit u pstrągów