Potwierdza się szybki szacunek wzrostu PKB w II kw. na poziomie 10,9% r/r. Konsumpcja prywatna i inwestycje przyniosą silną dynamikę wzrostu, a eksport netto wpłynie na ten wynik. Będziemy dokonywać przeglądu naszej prognozy wzrostu na rok 21, która prawdopodobnie wyniesie 5,2%. Wstępna inflacja w sierpniu ma wynieść 5,2% r/r.
Obejrzyj w tym tygodniu
31 sierpnia | Potwierdzenie wzrostu PKB za II kwartał br.
Spodziewamy się, że szybki szacunek PKB za II kw. potwierdzi się na poziomie 10,9% r/r (1,9% kw/kw), co oznacza najsilniejszy wzrost w historii. Za tym ogromnym rajdem stało powszechne ożywienie gospodarcze i wpływ bazy. Spodziewamy się, że konsumpcja prywatna i aktywność inwestycyjna przyspieszą i przyspieszą dynamikę wzrostu. Ścisła blokada nałożona w zeszłym roku w połowie marca pchnęła polską gospodarkę w pierwszą od 30 lat recesję i doprowadziła do ogromnego spadku konsumpcji prywatnej (-10,8% r/r) oraz wzrostu inwestycji (-9,8% r/r) w II kwartale. Podczas gdy popyt krajowy pozytywnie przyczynił się do wzrostu PKB w II kwartale, eksport netto prawdopodobnie nadal będzie ciążył na wzroście PKB. W związku z ożywieniem aktywności importowej, saldo wymiany znacznie się skurczyło w II kw. W sumie, po publikacji szczegółowych danych o PKB, zrewidujemy naszą prognozę wzrostu na rok 21, prawdopodobnie o ok. 0,4 pkt proc., do 5,2%.
31 sierpnia / wysoka inflacja w sierpniu
Po osiągnięciu w lipcu najwyższego od 10 lat poziomu 5,0% r/r oczekujemy, że bazowy CPI przyspieszy do 5,2% r/rw sierpniu. Naszym zdaniem ogłoszona niedawno podwyżka cen gazu dla domów, która weszła w życie 1 sierpnia, jeszcze bardziej pchnęła CPI w górę. Presja cenowa pozostanie wysoka do końca roku i prawdopodobnie w pierwszym kwartale ’22, kiedy nagłówek pozostanie zamknięty powyżej 5% w nadchodzących miesiącach. Nadal uważamy, że Narodowy Bank Polski zaprezentuje w listopadzie podwyżkę o 15 pb po publikacji nowych prognoz inflacji i wzrostu, które zakładają utrzymanie się CPI powyżej celu banku centralnego w horyzoncie oczekiwań. Ogólnie rzecz biorąc, widzimy średnią inflację na poziomie 4,4% w 2021 r. i 3,9% w 2022 r.
1 września / Uczucia słabną w sierpniu
Rynek oczekuje, że sierpniowy PMI dla przemysłu spadnie do 57,0 z 57,6 w poprzednim miesiącu. Nie można jednak wykluczyć większej korekty, biorąc pod uwagę rozwój sytuacji w Niemczech, gdzie wstępny PMI spadł do 62,7 wobec 65,9 w lipcu i konsensusu rynkowego na poziomie 65,0. Jednak indeks pozostał powyżej progu 50, który oddziela kurczenie się od wzrostu.
Najważniejsze wydarzenia z ostatniego tygodnia
-
Stopa bezrobocia spadła w lipcu o 0,1 pkt. proc. do 5,8%.
-
MinFin przedstawił projekt budżetu na 2022 r. z planowanym deficytem sektora instytucji rządowych i samorządowych na poziomie 2,8% PKB i długiem publicznym na poziomie 55,5% PKB.
-
Fitch potwierdził rating Polski na poziomie „A-” z perspektywą stabilną.
More Stories
Czy należy Ci się odszkodowanie po wyroku sądu w sprawie finansowania samochodu? | Sektor finansowy
Regulowane opłaty kolejowe w Anglii wzrosną o 4,6%, aby pokonać inflację w 2025 r. | Ceny kolei
Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, odważnie twierdzi, że będzie to ogromne wyzwanie dla Optimusa