Oddajesz niepotrzebne rzeczy, sklep sprzedaje je innym klientom, zarabia na cele charytatywne – to idea sklepu charytatywnego w pigułce. Takie obiekty w Polsce istniały od dawna, ale teraz taki sklep otworzył się po raz pierwszy w centrum handlowym, co może wzmocnić ideę.
Ubrania, buty, książki, albumy, płyty CD z muzyką i filmami, biżuteria, dekoracje, drobny sprzęt AGD, sprzęt sportowy, a nawet meble Wszystko to można znaleźć w sklepie charytatywnym Sue Rider. Obiekt został otwarty 19 sierpnia w Centrum Handlowym Westfield Arkadia w Warszawie. To już siódmy sklep Sue Ryder w Polsce, ale pierwszy znajduje się w centrum handlowym. Pozostałe znajdują się na ulicach – pięć w Warszawie i jedna w Szczecinie.
– Nasza instytucja żyje z pracy. Było dla nas jasne, że aby dalej rozwijać koncept sklepów i zapewnić przedsiębiorstwu stabilne finansowanie, potrzebowaliśmy otworzyć placówkę w centrum handlowym, ale nie spodziewaliśmy się, że stanie się to tak szybko. Dla mnie Westfield Arkadia Poprosił nas o współpracę, co wydarzyło się zeszłego lata – mówi Business Insider Polska Agnieszka Brzóska, dyrektor Fundacji Sue Rider.
Fundacja mogła wynająć lokal na preferencyjnych warunkach, ale szczegóły finansowe pozostają poufne. Arcadia rozumie, jak wyjątkowy jest nasz koncept i na warunkach możemy otworzyć sklep. Łączy nas prawdziwe partnerstwo – dodaje Brzóska.
Działalność charytatywna handluje angielskim wynalazkiem, Są obecne w każdej gminie dziś. Charity Retail Association – największa organizacja członkowska organizacji charytatywnych – szacuje, że w Wielkiej Brytanii jest ich około 11 200. Pierwszym tego typu był sklep założony przez Wolverhampton Society for the Blind, organizację wspierającą niewidomych, w celu sprzedaży towarów przeznaczonych do celów prawnych organizacji. Placówka powstała pod koniec XIX wieku.
Fundacja Sue Rider powstała w 1953 roku w Anglii. Swój pierwszy sklep charytatywny otworzyła w Londynie w latach 50. W samej Wielkiej Brytanii istnieje ponad 450 sklepów charytatywnych Sue Ryder. Są to urocze domy towarowe w małych miejscowościach i duże domy towarowe przy głównych ulicach miasta, a także sklepy specjalistyczne, takie jak sklepy rowerowe, meblowe czy antykwariaty. Pierwszy sklep fundacji został otwarty w Warszawie w 1992 roku i mieścił się w Domach Towarowych Centrum.
Co można przekazać na sklep charytatywny?
Przedmioty znalezione w sklepach Sue Ryder pochodzą od darczyńców. To miejsce, w którym możesz przynieść wszystko, z czego ktoś jeszcze może skorzystać. Mile widziane są czyste ubrania (choć niekoniecznie wyprasowane), buty, nadruki (książki, płyty CD, filmy), biżuteria, drobny sprzęt AGD, sprzęt sportowy, akcesoria, zabawki, meble. Istnieją dwa warunki: każdy przedmiot musi być w dobrym stanie.
Wkładamy wiele wysiłku, aby przedstawić ludziom naszą koncepcję i nauczyć ich, jak to działa. Zakupy to jedno, a drugie to kolekcjonowanie towarów i jest tu dużo miejsca na edukację. Ludzie ofiarowują różne rzeczy, a niektórzy niestety traktują nas jak miejsce do zbierania śmieci, co jest bardzo trudne i czasochłonne, bo tych rzeczy musimy się pozbyć — mówi Marcin Melczarski, dyrektor marketingu i fundraisingu w Fundacji Sue Rider.
Przedmioty posortowane według pracowników są umieszczane na półkach. Ceny nie są wygórowane, ponieważ przedsiębiorstwo wychodzi z założenia, że towar powinien być dostępny również dla mniej zamożnych. Cały zysk ze sprzedaży jest przeznaczany na pomoc potrzebującym, tak jak planowała Sue Rider 70 lat temu. Polski oddział Fundacji skupia się na projektach realizowanych tylko w Polsce – Wspiera osoby niepełnosprawne, chore i wykluczone – od dzieci po osoby starsze. Finansuje m.in. działalność Sue Rider Houses – placówek opiekuńczo-leczniczych i schronisk założonych przez założyciela fundacji w Polsce.
Dlaczego centrum handlowe Westfield Arkadia zdecydowało się na współpracę z fundacją i otwarcie sklepu charytatywnego? – Chętnie uczestniczymy w różnych projektach wspierających potrzebujących. Filantropia i ochrona środowiska to dwa bardzo ważne filary wdrażanej i wdrażanej przez nas strategii Better Places 2030. W ten plan wpisuje się to, co od lat robi Fundacja Sue Ryder. Dlatego cieszymy się, że możemy tu otworzyć pierwszy tego typu sklep w Polsce w centrum handlowym – mówi Sławomir Kuliński, rzecznik prasowy Westfield Arkadia.
Centra handlowe szukają nowych pomysłów na biznes
Dla centrum handlowego otwarcie sklepu charytatywnego jest przykładem realizacji działań CSR. razem Ten sklep staje się kolejnym wyróżnikiem centrum handlowego, A to ważne, bo dziś placówki te walczą o powrót klientów, którzy w czasie pandemii zaczęli chętnie wybierać zakupy online. Fundacja Sue Ryder ma nadzieję, że dzięki otwarciu outletu w Arkadii również inne centra handlowe będą zainteresowane pojawieniem się takiego sklepu w swoich obiektach.
W ostatnich latach dość często powstają sklepy charytatywne. Sklep Mines otwarty na warszawskiej Pradze Fundacja Salomona, która zajmuje się pomocą nieuleczalnie chorym, w trudnych sytuacjach życiowych oraz w domach hospicyjnych.
– Zawsze byliśmy miłośnikami starożytnych elementów duszy. Często odwiedzaliśmy antykwariaty i targowiska w poszukiwaniu różnych rzeczy. Na przestrzeni lat zgromadziliśmy dużą kolekcję różnych mebli, bibelotów, szkła i ceramiki. Od kilku lat prowadzimy otwarcie sklepu „Zabytki”, aby ocalić te rzeczy przed zniszczeniem i zapomnieniem. Ideą Fundacji i Sklepu Charytatywnego jest mieszanka pasji, chęci pomocy i uczestnictwa – czytamy na stronie Fundacji.
Sklepy charytatywne działają również online. Fundacja Go’n’act uruchomiła w 2002 roku internetowy sklep z używaną odzieżą, butami, akcesoriami i biżuterią. Środki uzyskane z ich działalności przeznaczane są na legalne działania – edukację pokojową, działania na rzecz praw dziecka oraz projekty na rzecz integracji społecznej.
Podobnie jak Arkadia, Centrum Handlowe Wola Park w Warszawie chce iść, choć planowany dla tej galerii sklep o nazwie Wspólndzielnik będzie miał nieco inny charakter – Niektóre towary będzie można tam wnieść, a inne zabrać. To projekt realizowany przez dyrektora Wola Park we współpracy z Wolskim Centrum Kultury.
More Stories
Czy należy Ci się odszkodowanie po wyroku sądu w sprawie finansowania samochodu? | Sektor finansowy
Regulowane opłaty kolejowe w Anglii wzrosną o 4,6%, aby pokonać inflację w 2025 r. | Ceny kolei
Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, odważnie twierdzi, że będzie to ogromne wyzwanie dla Optimusa