Zakończono odlewanie płyty fundamentowej dla jednego z dwóch nowo budowanych bloków CCGT w Elektrowni Dolna Odra, spółce zależnej PGE Górnictwo i Konwencjonalna należąca do Grupy PGE. Budowa bloków niskoemisyjnych o łącznej mocy 1340 MW to projekt strategiczny dla polskiej gospodarki.
W procesie deskowania ciągłego płyty fundamentowej turbozespołu nr. 9, który trwał 31 godzin, zużyto 2236 m3 betonu. Obecnie zachowany jest blok betonowy. Prowadzone są również szeroko zakrojone prace wzmacniające na płycie podstawy zespołu turbiny dla bloku nr. 10, Wylewanie betonu nastąpi za kilka tygodni.
Inwestycja w Elektrowni Dolna Odra wpisuje się w światowe trendy w energetyce, które zakładają tworzenie niskoemisyjnych jednostek wytwórczych. Budowanie nowych mocy jest także odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na elastyczne moce wytwórcze w regionie zachodniopomorskim.
Nowe bloki wytwórcze Elektrowni Dolna Odra będą nie tylko najnowocześniejszymi w Polsce, ale także jednymi z najnowocześniejszych elektrowni gazowych w Europie.
Po zakończeniu, w ostatnim kwartale 2023 roku, do polskiej sieci popłynie energia wytworzona ze źródła niskoemisyjnego. Oznacza to, że jednostki gazowe będą spełniać więcej niż normy środowiskowe wymagane przez Unię Europejską. Jego emisje będą obejmować całą Kalifornię. 320 kg CO2/MWh wobec wymaganych norm UE na poziomie 550 kg CO2/MWh. Co więcej, bloki gazowo-parowe będą w stanie osiągnąć poziom emisji trzykrotnie niższy niż bloki węglowe, które obecnie pracują w polskim systemie elektroenergetycznym.
Nowe bloki parowo-gazowe będą wyposażone w turbiny klasy H. Bloki tej klasy w porównaniu do turbin poprzedniej generacji mają wyższą sprawność (63% w porównaniu do 59-60%). Nowe jednostki będą również charakteryzowały się dużą elastycznością, co jest ważne ze względu na dużą moc zainstalowaną lądowych farm wiatrowych na Pomorzu. Produkcja energii z farm wiatrowych jest zmienna i uzależniona od pogody, dlatego nowe bloki CCGT w Elektrowni Dolna Odra będą stanowić istotne wsparcie dla stabilności systemu elektroenergetycznego. Nowe bloki będą mogły dostarczać energię elektryczną do blisko 2,5 mln gospodarstw domowych i zwiększą stabilność lokalnej sieci, przy jednoczesnym spełnieniu norm środowiskowych w zakresie emisji.
Projekt w Dolnej Odrze podejmie konsorcjum firm Polimex Mostostal i General Electric (lider konsorcjum), które wygrały przetarg na zaprojektowanie, zakup, budowę i montaż oraz uruchomienie bloków gazowo-parowych . razem wZ pełną infrastrukturą. Wartość kontraktu to 3,7 mld zł netto. Dodatkowo zamówienie obejmuje 12-letnią umowę serwisową o wartości ponad 1 mld zł netto.
zastrzeżenie
Polimex-Mostostal SA Udostępnij tę treść na 16 sierpnia 2021 Ponosi wyłączną odpowiedzialność za zawarte w nich informacje. Dystrybuowane przez Ogólny, niezmodyfikowany i niezmodyfikowany, datowany 16 sierpnia 2021 o 13:32:06 UTC.
More Stories
Czy należy Ci się odszkodowanie po wyroku sądu w sprawie finansowania samochodu? | Sektor finansowy
Regulowane opłaty kolejowe w Anglii wzrosną o 4,6%, aby pokonać inflację w 2025 r. | Ceny kolei
Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, odważnie twierdzi, że będzie to ogromne wyzwanie dla Optimusa