WARSZAWA, Polska (AP) – dyrektor wyższego szczebla w Discovery Inc. W piątek amerykańska firma miałaby trudności z kontrolowaniem sieci telewizyjnej, której jest właścicielem w Polsce, inwestycja o wartości 3 miliardów dolarów zagrożona przez nową ustawę medialną. uchwalona w Parlamencie w tym tygodniu.
Jeśli ustawa zostanie uchwalona, żaden podmiot poza Europą nie będzie mógł posiadać więcej niż 49% jakiejkolwiek firmy medialnej. Prawicowy rząd twierdzi, że jest to sposób na obronę narodowej suwerenności i bezpieczeństwa. Krytycy dostrzegają jednak autorytarną próbę uciszenia najważniejszego źródła niezależnych wiadomości telewizyjnych w państwie członkowskim Unii Europejskiej.
Ustawa wpłynęłaby praktycznie tylko na własność TVN, sieci, która najpierw została kupiona przez inną amerykańską firmę, Scripps Networks Interactive, za 2 miliardy dolarów, a następnie sprzedana Discovery – w największej w historii amerykańskiej inwestycji w Polsce.
Jean Briac Perrett, prezes i dyrektor generalny Discovery International, powiedział w piątek Associated Press, że TVN jest obecnie wyceniany na około 3 miliardy dolarów i że firma ma wobec akcjonariuszy obowiązek powierniczy obrony swoich interesów.
„Nie mamy zamiaru sprzedawać ani odchodzić”, powiedział w wywiadzie Perett, który mieszka w Londynie.
Wezwał Stany Zjednoczone, Unię Europejską i kraje europejskie do interwencji, mówiąc, że niezależność mediów i przetrwanie demokracji znalazły się w „punkcie zwrotnym” w strategicznym regionie Europy Środkowej.
Powiedział: „Widzimy duże wsparcie ze strony rządu USA i duże wsparcie ze strony Unii Europejskiej”. „Obawiam się, że problem polega na tym, że ten (polski) rząd jest ideologicznie martwy”.
„Do tej pory jasne jest, że całe wielkie wsparcie i słowa nie wystarczyły, aby temu zapobiec” – powiedział.
Przed uchwaleniem ustawy medialnej w środę polski regulator odmówił przedłużenia licencji dla stacji informacyjnej sieci TVN24, która wygasa w przyszłym miesiącu.
W czwartek firma ogłosiła, że jest w trakcie składania pozwu do międzynarodowego sądu arbitrażowego w sprawie „arbitralnego i dyskryminującego” traktowania, które postrzega jako część szerszej rozprawy z wolnymi mediami. Discovery oskarżyło Polskę o naruszenie polsko-amerykańskiego traktatu inwestycyjnego, a Perrett powiedział, że wierzy, iż firma miałaby mocną sprawę, gdyby trafiła do sądu.
Perrett powiedział, że Discovery ma również alternatywne plany uratowania swojej inwestycji w Polsce, ale na razie nie może ujawnić tych szczegółów.
Jak dotąd polski rząd nie otrzymał odpowiedzi na pozew.
Aby stać się prawem, projekt trafia do kontrolowanego przez opozycję Senatu, który ma miesiąc na zbadanie i może zaproponować zmiany, ale jest zbyt słaby, by go zablokować. Następnie wraca do Izby Reprezentantów do ostatecznego przejścia, a następnie do prezydenta do podpisu.
„To zmierza w bardzo złym kierunku” – powiedział Perrett. „A teraz w ciągu najbliższych 30 do 45 dni zapada decyzja”.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii: Bank Anglii wkrótce ujawni swoją kolejną decyzję
Pracodawcy zmuszający pracowników do powrotu do pracy odchodzą w zapomnienie – twierdzi ekspert, twórca terminu prezenteizm Pracuj w domu
BlackRock i Microsoft planują fundusz o wartości 30 miliardów dolarów na inwestycje w infrastrukturę sztucznej inteligencji