Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Winić grę odpadów w Polsce – Politico

Winić grę odpadów w Polsce – Politico

Kliknij Odtwórz, aby posłuchać tego artykułu

Polski rząd rozprawia się z nielegalnym transportem odpadów i proponuje nowe przepisy zaostrzające kary za przestępstwa przeciwko środowisku.

Jednak jest mało prawdopodobne, aby środki te znacznie poprawiły słabe wyniki tego kraju w realizacji celów UE w zakresie recyklingu i odpadów, ostrzegają aktywiści i naukowcy.

„Kwestia importu odpadów jest drugorzędna. Mamy dużo większe problemy z naszymi odpadami, nie możemy obsłużyć naszych 13 milionów ton rocznie. Pół miliona [tons] – Spoza Polski tutaj nie ma problemu – powiedział Piotr Barczak, członek zarządu organizacji pozarządowej Zero Waste Poland.

Nie tak gra Warszawa.

Ministerstwo Środowiska w poniedziałek ogłosić Władze wykryły 30 miejsc, w których odpady – w dużej mierze gleba zmieszana ze skałami i materiałami budowlanymi – zostały nielegalnie wywiezione z niemieckiej firmy zlokalizowanej w Pisku w pobliżu granicy z Polską.

„Transfery odbywały się bez żadnych oznaczeń na ciężarówkach i bez dokumentów wymaganych do międzynarodowego transportu odpadów” – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozduba, dodając, że odkrycie „pokazuje, że konieczne są dalsze zmiany strukturalne i prawne, aby zaostrzyć”. Międzynarodowy rynek strumieni odpadów”.

Rząd pracuje nad środkami służącymi zwalczaniu przestępstw przeciwko środowisku, w tym podwojeniem maksymalnej kary pozbawienia wolności za nielegalny handel odpadami do 10 lat oraz podwyższeniem kar za nielegalne usuwanie odpadów.

Nielegalne transporty odpadów do Polski są od lat problemem.

„Każdego tygodnia jest ciężarówka pełna śmieci mieszanych lub gdzieś w lesie lub na polach uprawnych, które są teraz pełne śmieci, w starej stodole lub w starym magazynie pełnym śmieci” – powiedział Barczak.

Polska legalnie sprowadziła około 527 000 ton śmieci z Unii Europejskiej w 2019 roku. Niemcy stanowiły około 70 procent, a inni eksporterzy, w tym Szwecja, Dania i Austria. Istnieją również odpady, którymi można swobodnie handlować w UE bez zgłoszenia. Do tego dochodzą nielegalne odpady w ilościach, które są trudne do wyśledzenia.

READ  Sąd w Wilnie skazuje obywatela polskiego za oszustwo na ubezpieczenie zdrowotne

„Często odpady są fałszywie zgłaszane lub eksportowane do Polski bez zezwolenia” – powiedział Karsten Breus, szef ekologicznej organizacji pozarządowej Bond w Brandenburgii, która graniczy z Polską.

Niektóre nielegalne odpady są oszukańczo rejestrowane jako nadające się do recyklingu – w Polsce segreguje się plastik lub papier, ponieważ kraj zakazał importu odpadów mieszanych – ale śmieci nie spełniają tych wymagań i w końcu są spalane lub wyrzucane na wysypiska – twierdzi Barczak. … W innych przypadkach śmieci są po prostu przewożone przez granicę i wyrzucane.

Kwestia ta zyskała szerszą uwagę opinii publicznej w 2018 r., kiedy na składowiskach odpadów w całym kraju wybuchła seria pożarów, co skłoniło rząd do uwolnienie Zwalczanie nielegalnego handlu i unieszkodliwiania odpadów.

Podczas gdy ta bitwa trafia na pierwsze strony gazet, kraj boryka się z poważnymi problemami w spełnieniu wymogów Unii Europejskiej dotyczących własnych odpadów z gospodarstw domowych.

W 2019 roku Polska wytworzyła 12,8 mln ton odpadów komunalnych, czyli 336 kilogramów na mieszkańca – mniej od średniej UE 502 kg na mieszkańca.

Maciej Gliniak, badacz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który specjalizuje się w gospodarce odpadami, powiedział, że kraj zaczynał „ze znacznie niższych poziomów niż starsze kraje Unii Europejskiej”, aby osiągnąć cele recyklingu.

Ale tylko około 34 procent odpadów komunalnych zostało poddanych recyklingowi w 2019 r. – mniej Średnia UE wynosi 48 procent – podczas gdy 23 procent zostało spalonych, a 43 procent trafiło na wysypiska, według Eurostat. Wyciąga to Polskę z impasu celów unijnej gospodarki o obiegu zamkniętym w zakresie ponownego użycia i recyklingu jak największej ilości odpadów.

Pod prawo amerykańskie, kraje członkowskie miały do ​​ubiegłego roku poddać recyklingowi 50 procent odpadów komunalnych – cel, którego Polska prawie na pewno przegapi. Stamtąd robi się trudniej. Do 2025 roku 55 procent musi zostać poddanych recyklingowi, a następnie 60 procent do 2030 roku i 65 procent do 2035 roku.

READ  Dlaczego małe firmy są ważne w Danbury: usługa sprzątania DaSilva

Co gorsza dla Polski, nowy unijny sposób liczenia ilości odpadów poddanych recyklingowi Rozmiary Waga odpadów wprowadzanych do końcowego procesu recyklingu, a nie tylko ilość odpadów zebranych do recyklingu – utrudnia osiągnięcie tych celów.

„Najważniejszą rzeczą w Polsce jest budowa nowych oczyszczalni odpadów”, powiedział Jlenick, ponieważ w kraju brakuje zakładów recyklingu i spalarni.

Wkład do raportu przyczynił się Wojciech Kou.

Ten artykuł jest częścią PolitykaProfesjonalna usługa zrównoważonego rozwoju, która zajmuje się kwestiami zrównoważonego rozwoju we wszystkich sektorach, w tym: gospodarce o obiegu zamkniętym, strategii dotyczącej odpadów i tworzyw sztucznych, chemikaliach i innych. Aby otrzymać bezpłatną wersję próbną, wyślij e-mail [email protected] Męski zrównoważony rozwój.