Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy ogłaszający kryzys klimatyczny twierdzą, że parametry życiowe Ziemi uległy pogorszeniu

Naukowcy ogłaszający kryzys klimatyczny twierdzą, że parametry życiowe Ziemi uległy pogorszeniu

Prawie dwa lata temu 11 000 naukowców w 153 krajach Zebrali się, by ogłosić, że świat stoi w obliczu kryzysu klimatycznego. Teraz zespół badawczy stojący za ogłoszeniem ostrzega, że ​​„znaki życiowe” Ziemi nadal się pogarszają.

W nowej ocenie naukowcy stwierdzili, że od 2019 r. nastąpił „bezprecedensowy wzrost katastrof związanych z klimatem” – w tym „rekordowe fale upałów i pożary w Australii i zachodnich Stanach Zjednoczonych”, „nadzwyczajne huragany” i „niszczące cyklony”. W częściach Azji i Afryki.

W tym samym czasie poziom dwutlenku węgla w atmosferze osiągnął nowy rekord, a liczba zwierząt gospodarskich na Ziemi wzrosła do ponad czterech miliardów – masy większej niż masa wszystkich ludzi i ssaków lądowych razem wziętych.

Dr William Ripple, główny autor oceny i Distinguished Professor of Ecology na Oregon State University, opisał światowy „brak postępu” od listopada 2019 r. jako „frustrujący i przerażający”.

„Większość czynników, które śledzimy, nazywamy „planetarnymi oznakami życiowymi”, uległa pogorszeniu” – powiedział. niezależny.

„Zaskakujące jest dla mnie, że skutki zmian klimatycznych zachodzą tak szybko na całym świecie.W ciągu ostatnich dwóch tygodni codziennie widzieliśmy kolejną katastrofę związaną z klimatem – z pożarami, powodziami, suszami lub upałami.

Jestem sfrustrowany, że nie nastąpił większy postęp, zwłaszcza w przypadku krajów bogatych i bardziej zanieczyszczających. To jednocześnie frustrujące i przerażające”.

Badania wskazują, że inne parametry życiowe, które pogorszyły się w ciągu ostatnich dwóch lat, obejmują wylesianie Amazonii, które w 2020 r. osiągnęło najwyższy od 12 lat poziom 1,11 miliona hektarów.

Wylesianie w brazylijskiej Amazonii na najwyższym poziomie od 12 lat w zeszłym roku

(AFP/Getty)

Według analizy opublikowanej w czasopiśmie Grenlandia i Antarktyda również odnotowały rekordowo niski poziom masy lodowców w ciągu ostatnich dwóch lat. biologia.

Dr Ripple powiedział, że pomimo ponurych perspektyw był „przebłysk nadziei”.

Ocena wskazuje, że 990 jurysdykcji w 34 krajach formalnie ogłosiło lub uznało stan nadzwyczajny klimatyczny w ciągu ostatnich dwóch lat. Ponadto na całym świecie spadła kwota przeznaczana na dotowanie paliw kopalnych.

READ  Boeing przesuwa swój drugi lot testowy Starlinerem na późne lato

Pandemia Covid-19 miała wpływ na niektóre wskaźniki, takie jak transport lotniczy – ale te efekty były „krótkotrwałe”, mówi analiza.

„Jedną z kluczowych lekcji z Covid-19 jest to, że nawet ogromne redukcje transportu i konsumpcji są prawie niewystarczające, a zamiast tego wymagane są zmiany w systemie transformacyjnym” – mówią naukowcy.

Analiza mówi, że zmiany te obejmują eliminację paliw kopalnych, przejście na diety głównie roślinne oraz przywracanie i trwałą ochronę naturalnych siedlisk Ziemi.

Dr Ripple powiedział, że zbliżający się światowy szczyt klimatyczny w Glasgow w listopadzie, znany jako Cop26, będzie kluczowym momentem dla światowych przywódców do dokonania zmian niezbędnych do zmiany losów Ziemi.

„Chciałbym, aby światowi przywódcy i negocjatorzy klimatyczni pracowali nad planem stopniowego wycofywania i zakazywania paliw kopalnych oraz ustalenia globalnej ceny węgla – jako narzędzia do ograniczenia zużycia paliw kopalnych.

„Naszą trzecią propozycją polityki jest tworzenie międzynarodowych 'rezerwatów klimatycznych’ – w tym miejscu chcielibyśmy, aby ochrona ekosystemów była szczególnie ważna dla sekwestracji dwutlenku węgla”.