Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gorące, płynne wnętrze Ziemi „połyka” więcej węgla, niż wcześniej sądzono

Gorące, płynne wnętrze Ziemi „połyka” więcej węgla, niż wcześniej sądzono

Płyty tektoniczne tworzące skorupę ziemską są w nieustannym zwolnionym tempie – zderzają się, rozrywają lub ocierają o siebie w powolnym tańcu tworzenia i niszczenia na epicką skalę.

Jednak nowe badania wykazały, że te masywne ruchy geologiczne – które odczuwamy jako trzęsienia ziemi i postrzegamy ich siłę jako wulkany, tsunami, góry lub rowy – w rzeczywistości odgrywają rolę w sekwestracji węgla.

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge i Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze odkryli, że zderzenie płyt tektonicznych wciąga do wnętrza Ziemi więcej węgla niż wcześniej sądzono.

Ich badania wykazały, że węgiel wciągany do wnętrza Ziemi w strefach subdukcji – gdzie płyty tektoniczne zderzają się i zatapiają we wnętrzu naszej roztopionej planety – ma tendencję do pozostawania poza głębią, a nie wynurzania się jako emisje wulkaniczne.

Badanie sugeruje, że około jedna trzecia węgla poddanego recyklingowi pod łańcuchami wulkanicznymi powraca na powierzchnię w wyniku recyklingu, w przeciwieństwie do wcześniejszych teorii, że to, co spada, w większości wraca na powierzchnię.

Może to mieć wpływ na zrozumienie kryzysu klimatycznego, z którym mamy dziś do czynienia.

Jednym ze sposobów rozwiązania problemu zagrożenia środowiskowego spowodowanego niekontrolowaną emisją gazów cieplarnianych jest znalezienie sposobów na zmniejszenie ilości dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze.

Badając zachowanie węgla w „głębokiej Ziemi”, która stanowi większość węgla na naszej planecie, naukowcy mogą lepiej zrozumieć cały cykl życia węgla na Ziemi oraz sposób, w jaki przepływa on między atmosferą, oceanami i życiem na powierzchni .

Obecnie najdokładniej zbadanymi częściami obiegu węgla na naszej planecie są procesy zachodzące na lub w pobliżu powierzchni Ziemi.

Naukowcy stwierdzili jednak, że głębokie magazyny węgla odgrywają również kluczową rolę w utrzymaniu zdatności do zamieszkania na naszej planecie poprzez regulację poziomu dwutlenku węgla w atmosferze.

„Obecnie mamy stosunkowo dobrą wiedzę na temat powierzchniowych zbiorników węgla i przepływów między nimi, ale niewiele wiemy o wewnętrznych magazynach węgla na Ziemi, które zamieniają węgiel przez miliony lat” – powiedział główny autor Stefan Farsang, który prowadził badania w tym miejscu. . Wydział Nauk o Ziemi w Cambridge.

READ  Kobiety w ciąży z cukrzycą ciążową zagrożone chorobami układu krążenia | Zdrowie

Istnieje wiele sposobów na uwolnienie węgla do ziemskiej atmosfery w postaci dwutlenku węgla, ale jest tylko jedna droga, którą może on powrócić do wnętrza Ziemi: poprzez powolny proces subdukcji płyt.

Gdy tak się dzieje, węgiel powierzchniowy, np. w postaci muszelek i mikroorganizmów, które zatrzymują atmosferyczny dwutlenek węgla w swoich muszlach, zostaje zassany do gorącej cieczy pod ziemią.

Naukowcy byli przekonani, że znaczna część tego węgla powróciła następnie do atmosfery w postaci dwutlenku węgla poprzez emisje z wulkanów. Jednak nowe badanie ujawnia, że ​​reakcje chemiczne zachodzące w skałach pochłoniętych w strefach subdukcji wychwytują węgiel i wysyłają go głębiej do wnętrza Ziemi, zapobiegając w ten sposób jego częściowego powrotu na powierzchnię Ziemi.

Opublikuj badania w czasopiśmie Połączenia z naturą.