Odkrycie Przygotowuje się do zaciętej bitwy o utrzymanie swojej działalności w Polsce w obliczu agresywnej kampanii rządzącej prawicowej partii w kraju, mającej na celu uniemożliwienie zagranicznej własności mediów.
7 lipca Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wystąpiło z wnioskiem o zmianę lokalnej ustawy o radiofonii i telewizji, która przewiduje, że posiadacze koncesji na nadawanie programów telewizyjnych i radiowych nie mogą być kontrolowani bezpośrednio ani pośrednio przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Więcej od Variety
Nowa ustawa medialna wymierza bezpośrednio w Discovery, amerykańskich właścicieli polskich nieruchomości البولندي telewizja Grupa, która prowadzi najważniejszy w kraju kanał informacyjny TVN24. Wyceniany na około 1 miliard dolarów TVN jest największą amerykańską inwestycją w Polsce.
Beret, prezes i dyrektor generalny Discovery Networks International, mówi różnorodny Firma „uważnie przygląda się obronie naszych interesów handlowych przed nadużyciami regulacyjnymi, zachowaniami antykonsumenckimi i innymi niepewnymi sytuacjami rynkowymi”.
Peret podkreśla, że proponowane zmiany nie tylko godzą w interesy biznesowe Discovery w Polsce, ale „w istocie destabilizują kraj dla wszystkich przedsiębiorstw. Jedną z fundamentalnych zasad inwestowania jest poczucie praworządności i co to oznacza dla bezpieczeństwa i pewności inwestycje biznesowe.”
Jednak czas na odkrycie może się kończyć.
Spółka, która ma połączyć się z WarnerMedia w ramach ogromnej transakcji, która ma zostać sfinalizowana w połowie 2022 r., 18 miesięcy temu złożyła wniosek o odnowienie istniejącej 10-letniej licencji medialnej do TVN, ale wciąż czeka na KRRiT. zatwierdzić. Licencja wygaśnie 26 września.
Nie ma uzasadnionego powodu opóźnienia. Nic”, oświadczył Perrett. „Fakt, że mamy inne licencje posiadane w ten sam sposób, które zostały odnowione w tym samym okresie, świadczy o tym, że kryteria stosowane do odnowienia licencji tego kanału informacyjnego mają charakter polityczny, nie są uzasadnione ani regulacyjne. ”.
Discovery do tej pory działało w Polsce, rejestrując się jako niezależna firma na terenie Unii Europejskiej, spełniając tym samym wymogi uniemożliwiające firmom pozaeuropejskim posiadanie ponad 49% w lokalnych mediach. Jednak nowo zaproponowane przepisy eliminowałyby jakąkolwiek zagraniczną własność polskich mediów.
Taki scenariusz prawdopodobnie zmusiłby Discovery do sprzedaży 51% udziałów w TVN.
Debata nad proponowanymi poprawkami do ustawy została przełożona w tym tygodniu na 13 sierpnia w związku z nieporozumieniami między rządzącą partią Prawo i Sprawiedliwość a jedną z jej frakcji, która wzywa do łagodniejszego podejścia, które poszerzyłoby podstawy geograficzne prawa i wymagało zagranicznych właścicieli. Bycie częścią Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która obejmuje Stany Zjednoczone, a nie wyłączny Europejski Obszar Gospodarczy.
Zawirowania medialne w Polsce zostały niedawno odnotowane w raporcie Komisji Europejskiej na temat praworządności z 2021 r., w którym stwierdzono, że polski rynek mediów ryzykuje „ograniczenie pluralizmu mediów” ze względu na zmiany legislacyjne w branży.
Tymczasem Departament Stanu USA jest również zaangażowany w kontakt z kanclerzem Derekiem Cholletem, który niedawno powiedział TVN24, że udział Discovery w spółce jest „bardzo ważną amerykańską inwestycją tutaj, w Polsce. inwestycje” .
„Wolność mediów ma kluczowe znaczenie” – powiedział Chollet.
Najlepszy asortyment
Zarejestruj się na Różne Biuletyn. Aby otrzymywać najnowsze wiadomości, śledź nas na Facebooki Świergot, I Instagram.
„Fanatyk telewizyjny. Miłośnik internetu. Ewangelista podróży. Pragnący przedsiębiorcy. Odkrywca amator. Pisarz”.
More Stories
Dwóch meloników Black Caps ma wątpliwości co do końcowego testu Indii
Tupou Vaa’i: „Gra dla All Blacks to dobry sposób, aby pokazać, że kocham mojego brata” | Reprezentacja Nowej Zelandii w rugby
Kibic Anglii nazywa Hakę „śmiesznym” i twierdzi, że należy go „posprzątać”