Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy odkrywają nowe gatunki gigantycznych nosorożców „wyższych od żyrafy”

Naukowcy odkrywają nowe gatunki gigantycznych nosorożców „wyższych od żyrafy”

W północno-zachodnich Chinach naukowcy odkryli kopalne dowody nowego gatunku gigantycznego nosorożca, „wyższego od żyrafy”, który żył 26,5 miliona lat temu, co czyni go jednym z największych ssaków, jakie kiedykolwiek wędrowały po naszej planecie.

Według badania Opublikowano w Biologia komunikacjiNosorożec Linksyensis Paraceratrium Waży 21 ton – co odpowiada czterem dużym słoniom afrykańskim – i może osiągnąć prawie 7 metrów do wypasu na liściach.

Naukowcy, w tym z Chińskiej Akademii Nauk, twierdzą, że odkrycia dostarczają ważnych wskazówek na temat rozmieszczenia tego dawno wymarłego ssaka na kontynencie azjatyckim, rzucając więcej światła na ewolucyjny rodowód współczesnych nosorożców.

W ramach badań naukowcy przeanalizowali doskonale zachowane skamieniałości czaszki i kości szczęki znalezione w basenie Linxia w prowincji Gansu w Chinach, wśród osadów związanych z późnym okresem oligocenu 34-23 mln lat temu.

Odkryli również skamieniałe części ciała nosorożca, w tym kość atlasu, która łączy czaszkę z kręgosłupem, a także trzy kręgi innej osoby w miejscu na północno-wschodniej granicy Wyżyny Tybetańskiej.

Na podstawie analizy naukowcy odkryli, że szczątki skamieniałości należały do ​​zupełnie nowego gatunku, odmiennego od znanego nosorożca olbrzymiego.

Głębsza ocena kości atlasu i kości osiowej, drugiego kręgu, który schodzi od szczytu kręgosłupa, wykazała dowody na to, że nosorożce mają długą i elastyczną szyję.

Naukowcy znaleźli również dowody na to z analizy genetycznej próbek Linksyensis Paraceratrium Był spokrewniony z innymi gatunkami nosorożca olbrzymiego z zachodniego Pakistanu, co wskazuje, że rodzaj był szeroko rozpowszechniony w całej Azji, w tym na subkontynencie indyjskim.

W tym prehistorycznym okresie naukowcy są przekonani, że gigantyczne nosorożce mogły „swobodnie rozprzestrzeniać się” od płaskowyżu mongolskiego po południową Azję wzdłuż wschodniego wybrzeża Oceanu Tetydy – prehistorycznego morza, które obecnie jest włączone w pasma górskie rozciągające się na północ od Turcji przez północny Iran, Afganistan, Tybet i Indochiny ze względu na ruch płyt tektonicznych.

READ  Społecznie odizolowani dorośli są o 30% bardziej narażeni na rozwój demencji

Naukowcy napisali: „Prawdopodobnie w Tybecie znajdowały się obszary o niższym wzniesieniu, być może mniej niż 2000 m podczas oligocenu, a gigantyczny szczep nosorożca mógł swobodnie rozprzestrzeniać się wzdłuż wschodniego wybrzeża Oceanu Tethys i prawdopodobnie na niektórych nizinach w tym obszarze ”. W badaniu.