Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Pękł” lód chroniący ogromne lodowce na Antarktydzie

Aby korzystać z CBBC Newsround w najlepszym wydaniu, musisz mieć włączoną obsługę JavaScript.

Okres awarii szelfowych lodowców na wyspie Pine Island

jeden z Antarktyda Największe lodowce są zagrożone zapadnięciem się do morza, ponieważ szelf lodowy, który utrzymuje je na miejscu, rozpada się.

Lodowiec Pine Island zajmuje 68 000 mil kwadratowych na Antarktydzie Zachodniej, ponad pięć razy większy od Walii! Zawiera 180 bilionów ton lodu i gdyby spadł do oceanu, średni globalny poziom morza mógłby wzrosnąć o 50 cm.

Zdjęcie satelitarne rozpadu pokrywy lodowej u ujścia lodowca Pine Island na Antarktydzie.Obrazy Getty

Zdjęcie satelitarne rozpadającego się paku lodowego u ujścia lodowca Pine Island na Antarktydzie

Lodowiec to ogromna masa lodu powoli przesuwająca się po lądzie. Nie jest niczym niezwykłym, że lodowce poruszają się i przesuwają w czasie.

Lodowiec Pine Island już osuwał się do morza, ale pokrywa lodowa zwolniła i zablokowała jego bieg. Od lat 90. do 2009 r. ruch lodowca w kierunku morza przyspieszył z 1,5 mili rocznie do 2,5 mili rocznie (2,5 km rocznie do 4 km rocznie).

Jednak od 2017 do 2020 roku na krawędzi szelfów lodowych wybuchały duże góry lodowe, a ruch lodowców stał się szybszy.

„W rzeczywistości sprawy mogą toczyć się znacznie szybciej niż oczekiwano” – powiedział ekspert Ian Joughin.

„Procesy, które badaliśmy w tym regionie, prowadzą do nieodwracalnego zawalenia się, ale w nieco wykalkulowanym tempie. Sprawy mogą być jeszcze bardziej zaskakujące, jeśli stracimy resztę tego lodowego szelfu”.

Aby korzystać z CBBC Newsround w najlepszym wydaniu, musisz mieć włączoną obsługę JavaScript.

Jak wygląda życie na Antarktydzie?

Lód na Ziemi topnieje w szybszym tempie, ponieważ atmosfera i oceany ocieplają się z powodu zmian klimatycznych, ale problemem nie jest tylko topnienie lodu, sama prędkość i ciężar ruchu lodowca powoduje teraz pękanie szelfów lodowych.

„Ostatnie zmiany prędkości nie wynikają z przerzedzania spowodowanego topnieniem, a raczej z utraty zewnętrznej części lodowego szelfu” – powiedział Joughin, szacując, że 20 procent lodowego szelfu zostało już utracone.

„Przyspieszenie lodowca nie jest w tym momencie katastrofalne, ale jeśli reszta lodowca szelfowego pęknie i zniknie, ten lodowiec może dość mocno przyspieszyć.

„Cała półka może ustąpić i zniknąć za kilka lat – powiedziałbym, że to daleko, ale nie jest zbyt daleko” – dodał.

lód.Obrazy Getty

Lodowce istnieją od tysięcy lat i są grubymi kawałkami lodu, które poruszają się pod własnym ciężarem

Dlaczego jest to problem?

Lodowiec Pine Island, który nie znajduje się na wyspie ani nie jest pokryty drzewami, jest jednym z dwóch przylegających do siebie lodowców na Antarktydzie Zachodniej, które niepokoją naukowców. drugi to Lodowiec ThwaitesJest wielkości Wielkiej Brytanii i ma jeden kilometr głębokości.

„Pine Island i Thwaites są obecnie naszymi największymi zmartwieniami, ponieważ upadają, a potem reszta Zachodniej Antarktydy podąży za nimi zgodnie z prawie wszystkimi modelami” – mówi Isabella Velikogna, glacjolog z University of California.

Aby korzystać z CBBC Newsround w najlepszym wydaniu, musisz mieć włączoną obsługę JavaScript.

Naukowcy podróżują do „najważniejszych” lodowców świata

Naukowcy wydali coraz więcej ostrzeżeń o ogromnej ilości lodu przechowywanego na Antarktydzie, który, jeśli spadnie lub wtopi się w ocean, przyczyni się do wielometrowego wzrostu globalnego poziomu mórz – prowadząc do powodzi na wybrzeżach w ciągu następnego stulecia.

„Te szelfowe lodowce już nigdy nie będą w stanie odrosnąć” – mówi Robert DeConto, ekspert ds. polarnych zmian klimatycznych z University of Massachusetts.

„W stuleciu po 2100 roku będzie to prawdopodobnie katastrofalne.

„Jeśli nie zrobimy absolutnie nic, aby zredukować emisje, możemy uzyskać 5 metrów poziomu morza bezpośrednio z Antarktydy do 2200, w którym to momencie będziesz musiał przerysować mapę świata z kosmosu. To byłoby niewyobrażalne”.