Niedawny przegląd systematyczny i metaanaliza podkreśliły silny związek między atopowym zapaleniem skóry a świądem guzkowym, sugerując dwukierunkowy potencjał w rozwoju tych przewlekłych chorób skóry.1
Szeroko zakrojone wyszukiwanie danych klinicznych do lutego 2024 r. wykazało statystycznie istotnie wyższe ryzyko wystąpienia atopowego zapalenia skóry u pacjentów ze świądem guzkowym, przy zwiększonej częstości występowania świądu guzkowego u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry, co wynika z metaanalizy efektów losowych.
„Siła tego związku, szczególnie widoczna w progresji od świądu guzkowego do atopowego zapalenia skóry, podkreśla złożony związek między tymi schorzeniami” – napisał zespół badawczy pod kierownictwem Wei Li, doktora medycyny, Oddział Dermatologii Drugiego Szpitala. Współpracownik Szkoły Medycznej Uniwersytetu Zhejiang.
Rozwój atopowego zapalenia skóry jest wynikiem zderzenia predyspozycji genetycznych, czynników immunologicznych, wad bariery skórnej i czynników środowiskowych.2 U pacjentów z ciężkim i długotrwałym atopowym zapaleniem skóry częstym powikłaniem jest świąd guzkowy, który charakteryzuje się swędzącymi, kopulastymi grudkami i guzkami o różnej wielkości.
Choć patofizjologia świądu guzkowego nie jest do końca poznana, przyczyną świądu guzkowego jest przewlekłe drapanie i następujące po nim zmiany skórne – podobnie jak atopowe zapalenie skóry może prowadzić do znacznych uszkodzeń fizycznych i psychicznych.3 Dowody kliniczne potwierdzają, że atopowe zapalenie skóry jest powiązane ze świądem guzkowym, jednak stopień tego związku został zbadany ilościowo dopiero niedawno – podają Lee i współpracownicy.1
W tym przeglądzie systematycznym i metaanalizie zespół ocenił związek między atopowym zapaleniem skóry a świądem guzkowym, w tym czy u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry występuje zwiększone ryzyko rozwoju świądu guzkowego i czy u pacjentów ze świądem guzkowym częściej występuje atopowe zapalenie skóry.
Przeprowadzono kompleksowe przeszukanie PubMed, EMBASE, Scopus i Cochrane Library w celu zidentyfikowania badań mierzących to powiązanie od ich powstania do lutego 2024 r. Badania obserwacyjne opisujące częstość występowania lub częstość występowania świądu guzkowego u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry lub atopowym zapaleniem skóry u pacjentów. z świerzbiąco guzowatym zostały włączone do oceny.
Wyszukiwanie ujawniło 1094 cytowania – kompleksowy przegląd tytułów i abstraktów wykluczył 1058 cytowań, a po przeglądzie pełnotekstowym wykluczono 31 badań, w wyniku czego 5 badań połączono w przeglądzie systematycznym i metaanalizach ilościowych. Do tych pięciu badań włączono 5463 dorosłych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry i 363 519 dorosłych w grupie kontrolnej oraz 12 902 dorosłych ze świądem guzkowym i 5 075 024 dorosłych w grupie kontrolnej.
Korzystając z metaanalizy efektów losowych, Li i wsp. stwierdzili znacznie zwiększone ryzyko atopowego zapalenia skóry u pacjentów ze świądem guzkowym w porównaniu z grupą kontrolną (nieskorygowany zbiorczy iloraz szans). [OR]16,85; 95% CI, 6,13-46,31).
W jednym badaniu z udziałem 5463 pacjentów z atopowym zapaleniem skóry porównano częstość występowania świądu guzkowego u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry i w grupie kontrolnej. Dane te wykazały częstsze występowanie świądu guzkowego u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (2,00%; 95% CI, 1,62-2,37) w porównaniu z grupą kontrolną (OR, 12,5; 95% CI, 10,2-15,3).
Jednak Lee i wsp. zauważają znaczenie ostrożności w interpretacji tych wyników, zwracając uwagę na zmienność w obrębie badań i potrzebę dalszych badań nad częstością występowania świądu guzkowego w populacjach z atopowym zapaleniem skóry.
„Jednak uwzględnienie tych odkryć podkreśla znaczenie zwiększonej czujności w przypadku świądu guzkowego u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry i odwrotnie, co wymaga bardziej precyzyjnego podejścia do leczenia tych złożonych chorób skóry” – napisali.
Referencje
- Li W, Pi Y, Xu J. Związek między atopowym zapaleniem skóry a świądem guzkowym: przegląd systematyczny i metaanaliza. IntJ Dermatol. Opublikowano w Internecie 29 września 2024 r. doi:10.1111/ijd.17493
- Shaw od A do Z, Alexander J.T. Miejscowe leczenie atopowego zapalenia skóry. Gamma. 2023;330(18):1791-1792. doi:10.1001/jama.2023.17719
- Müller S, Zeidler C, Ständer S. Przewlekły świąd, w tym świąd guzkowy: nowe spostrzeżenia i metody leczenia. I J Clin Dermatol. 2024;25(1):15-33. doi:10.1007/s40257-023-00818-z
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków