Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Skutki zdrowotne sztuki w centrum uwagi na konferencji neurologicznej

Skutki zdrowotne sztuki w centrum uwagi na konferencji neurologicznej

Coroczne Towarzystwo Neuronauki (SfN) konferencja Obecnie odbywa się w Chicago. Tysiące neurologów zebrało się tutaj, aby omówić najnowsze tematy badań neurologicznych. Rozmawiają o nowych sposobach zrozumienia mózgu, o sposobach pomocy osobom z chorobami neurodegeneracyjnymi, o sztucznej inteligencji i tym, jak można ją wykorzystać do wspierania badań. Ale konferencję rozpoczęła prezentacja na temat sztuki.

To duże, coroczne zgromadzenie neuronaukowców zawsze stawia sztukę w centrum uwagi, bardziej niż wiele innych spotkań naukowych. Co roku zapraszana jest grupa artystów do wystawiania i sprzedaży swoich prac Sztuka o tematyce neurologicznej Na spotkaniu. Jednak w tym roku konferencję również rozpoczęła dwugodzinna sesja poświęcona neuronauce sztuki.

W swoim dzisiejszym wykładzie inauguracyjnym wygłosiła Susan Magsamin, dyrektor Centrum Międzynarodowe Laboratorium Sztuki i Umysłu W Johns Hopkins podkreślił rozwijającą się dziedzinę badań neuroarts. Pokazała pewne dane z Penn Center for Neuroaesthetics, które wskazywały, że coraz więcej naukowców bada obecnie skrzyżowanie neuronauki i estetyki. Jest to obszar badań, który bada, jak nasze mózgi reagują na sztukę i inne rzeczy, na które patrzymy z przyjemnością.

Kolejnym obszarem aktywnych badań jest muzyka i neuronauka. Stworzony przez byłego dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) Francisa Collinsa Dobre zdrowie inicjatywa. Jest to wynik współpracy Narodowych Instytutów Zdrowia i Narodowej Orkiestry Symfonicznej (NSO), której celem jest zdobycie większej wiedzy na temat powiązań między muzyką a zdrowiem.

Magsamin wyjaśniła, że ​​znaczenie sztuki dla zdrowia psychicznego sprawia, że ​​jest ona cenna dla badań. Z kolei im więcej badań, tym wyraźniejsza staje się wartość sztuki. Wymieniłem kilka obszarów, w których istnieje już wiele dowodów na wpływ sztuki na zdrowie. Brała w nim udział na przykład grupa taneczna Mark Morris Dance Group Kilkadziesiąt prac naukowych O wykorzystaniu tańca do wspierania osób z chorobą Parkinsona. Istnieje również coraz więcej dowodów pochodzących z kilku różnych grup badawczych na to, że śpiewanie pomaga osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera. Trwająca inicjatywa pod nazwą „Siły twórcze„Oparta na faktach terapia sztuką pomaga personelowi wojskowemu i weteranom z problemami psychicznymi.

Po jej wykładzie Prezydent SfN Marina Picciotto dołączyła do Magsamin na scenie. W trakcie dyskusji Magsamin stwierdziła, że ​​wciąż pozostaje wiele badań nad stykiem sztuki i nauki. stwierdził A raport Naukowcy z University College London, którzy zidentyfikowali ponad 600 sposobów, w jakie sztuka może wpływać na zdrowie. Oznacza to również, że wciąż istnieje wiele nowych obszarów, w których badacze mogą badać wpływ sztuki na zdrowie.

„Jest wiele do zrobienia” – stwierdziła Magsamin. Z tego powodu wyreżyserowała film wraz z Ruth Katz Wykres sztuk neuroktóry skupia wytyczne i zasoby dla badaczy pracujących na styku nauki i sztuki. Jak wyjaśnił Magsamin, przeprowadzono już wiele badań, ale chcieli stworzyć dla nich bardziej scentralizowaną społeczność. W ciągu najbliższych kilku miesięcy nastąpi także uruchomienie Centrum Zasobów Neuroarts.

W ramach sesji konferencyjnej, której tematem była poprawa zdrowia psychicznego poprzez muzykę, na scenę zaprosili także muzyków Jonasa Friedela, Annę Jacobsen i Andrew Wilkinsa. Poprowadzili publiczność do wspólnego wykonania utworu „You May Leave, But This Will Bring You Back”, oryginalnie wykonanego przez Memphis Jug Band. Wszyscy widzowie otrzymali kazoo i nauczyli się grać niektóre z powtarzanych wersów, aby mogli dołączyć do występu.

Ćwiczenie kazoo dało neuronaukowcom obecnym na konferencji możliwość bezpośredniego doświadczenia wpływu tworzenia muzyki na zdrowie psychiczne. Wszyscy musieli zachować kazoo, co dobrze wróży na kolejne dni rozmów badawczych na spotkaniu.

READ  Przetworzona żywność zwiększa otyłość, powodując „głód białka”