Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Econergy rozpoczyna budowę „pierwszego w Polsce tak dużego projektu BESS”

Econergy rozpoczyna budowę „pierwszego w Polsce tak dużego projektu BESS”

rozmawiać z Magazynowanie energii.Aktualności Podczas szczytu CEE 2024 Energy Storage Summit, który odbył się w zeszłym tygodniu, jego dyrektor w Polsce, Przemek Zieliński, powiedział, że może to być pierwsza firma, która wprowadzi na rynek tam akumulatorowe systemy magazynowania energii w skali sieci (BESS).

„W Polsce do końca roku będziemy mieli 52 MW mocy w fotowoltaice, jesteśmy blisko podpisania umowy i rozpoczniemy budowę około 50 MW magazynów także w Polsce centralnej, co prawdopodobnie będzie pierwszym z tej wielkości w kraju „Wiele osób mówi o: „W Polsce mówi się o systemie BESS w skali gridowej, ale myślę, że jako pierwsi zaczniemy budować projekt na taką skalę”.

„Inwestycja posiada pozwolenie na budowę, obecnie przygotowujemy wszystkie prace budowlane i proces wyboru dostawcy.”

Projekt to autonomiczny system BESS z własnym łączem sieciowym, który wygrał przetarg na Rynek Mocy (CM) w 2023 r. CM wydaje się być kamieniem węgielnym uzasadnienia biznesowego dla wielkoskalowego BESS w Polsce.

Econegy spodziewa się, że budowa BESS rozpocznie się w czwartym kwartale 2024 r., komercyjny termin eksploatacji (COD) ma nastąpić w 2025 r., a „operacja całoroczna” ma rozpocząć się w 2026 r.

Choć na liście zwycięskich projektów Operatora Systemu Przesyłowego (OSP) PSE na rok 2023 nie ma projektu w ramach Ekoenergii, to na aukcji znajduje się projekt o mocy 45,6 MW zgłoszony przez firmę Encos. Econergy Polish i Encos, poprzez swoje spółki zależne „Encos Research and Development Unit”, ogłosiły w styczniu 2024 roku plany budowy parku energetycznego na terenie gminy Carlino.

Tuval Eldar, menedżer ds. rozwoju biznesu, dodał, że firma rozważa dodanie magazynów energii do swoich projektów fotowoltaicznych o mocy 3 GW w Rumunii. W tym przypadku uzasadnienie biznesowe opiera się na arbitrażu i wspólnej lokalizacji energii słonecznej i magazynów, aby przenieść wytwarzanie na późne godziny dnia.

READ  Polska: PKP Intercity kupuje pierwsze 6 lokomotyw EffiShunter 300.