Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowa technika defibrylacji poprawia wyniki leczenia zatrzymania krążenia – Intensywna Opieka Medyczna

Nowa technika defibrylacji poprawia wyniki leczenia zatrzymania krążenia – Intensywna Opieka Medyczna

Zdjęcie: Umieszczenie elektrod z przodu i z tyłu podczas defibrylacji może zwiększyć szanse na przeżycie w przypadku pozaszpitalnego zatrzymania krążenia (Zdjęcie dzięki uprzejmości 123RF)

Pozaszpitalne zatrzymanie krążenia (OHCA) pozostaje główną przyczyną zgonów na całym świecie. Migotanie komór (VF) i częstoskurcz komorowy bez tętna (pVT) to dwie najskuteczniejsze w leczeniu przyczyny OHCA, a szybka defibrylacja przy użyciu elektrod umieszczonych w pozycji przednio-tylnej (AP) lub przednio-bocznej (AL) zwiększa przeżycie i przynosi dobre skutki neurologiczne. Jednakże wielu pacjentów z rytmami wymagającymi defibrylacji, takimi jak VF lub pVT, nie reaguje na początkowe próby defibrylacji. Chociaż przeprowadzono szeroko zakrojone badania dotyczące optymalnego rozmieszczenia elektrod w przypadku kardiowersji w migotaniu przedsionków, nie przeprowadzono badań prospektywnych w celu określenia idealnego początkowego rozmieszczenia elektrod w przypadku pozaszpitalnego zatrzymania krążenia spowodowanego migotaniem komór lub pVT. Nowe badanie sugeruje, że początkowe umieszczenie elektrod defibrylacyjnych może znacząco wpłynąć na prawdopodobieństwo odzyskania spontanicznego krążenia po defibrylacji u osób, u których doszło do pozaszpitalnego zatrzymania krążenia.

W badaniu obserwacyjnym opublikowanym w czasopiśmie Otwarta sieć JAMA, Naukowcy z Oregon Health & Science University (Portland, OR, USA) przeanalizowali dane z rejestru epidemiologicznego w przypadku zatrzymania krążenia w Portland, w którym rejestrowano umieszczenie elektrod defibrylacyjnych od 1 lipca 2019 r. do 30 czerwca 2023 r. Naukowcy dokonali przeglądu 255 przypadków leczonych przez Straż Pożarną i Ratownictwa w Dolinie Tualatin, koncentrując się na tym, czy elektrody defibrylatora są umieszczane z przodu i z boku (AL), czy z przodu i z tyłu (AP). Wyniki wykazały, że umieszczenie elektrod z przodu i z tyłu zwiększa szansę na powrót spontanicznego krążenia o 2,64 razy w porównaniu z umieszczeniem ich z przodu i z boku.

Obecna praktyka wśród pracowników służby zdrowia sugeruje, że dwie pozycje poduszki – przód i bok lub przód i tył – są równie skuteczne podczas zatrzymania krążenia. Wyniki badania sugerują jednak potencjalną zaletę umieszczania elektrod z przodu i z tyłu, być może dlatego, że taka konfiguracja „pozycjonuje” serce skuteczniej, umożliwiając pełniejsze dotarcie prądu elektrycznego do narządu. Naukowcy podkreślili, że to badanie ma charakter obserwacyjny, a nie ostateczne badanie kliniczne, ale wyniki wskazują, że umieszczenie poduszek z przodu i z tyłu może poprawić wyniki w przypadku zatrzymania krążenia. Istnieją jednak ograniczenia praktyczne, na przykład w przypadku pacjentów z nadwagą lub w pozycjach utrudniających umieszczanie elektrod do przodu i do tyłu. Ostatecznie umiejscowienie elektrod to tylko jeden z wielu czynników przyczyniających się do skutecznego leczenia zatrzymania krążenia.

READ  Poślizg, slup, mapa? Tak, nie. Kiwi nie traktuje priorytetowo badań skóry

„Kluczem jest to, aby energia przepływała z jednej poduszki do drugiej przez serce” – powiedział główny autor badania, dr Muhammad Diya, profesor medycyny ratunkowej w Oregon Health & Science University College of Medicine.