Studiuje: Ocena 15-minutowego wyzwania: Program dotyczący zdrowia i dobrego samopoczucia w miejscu pracy. Źródło obrazu: Pixel-Shot / Shutterstock.com
Wytyczne WHO na rok 2020 zalecają 150–300 minut aktywności o umiarkowanej intensywności lub 75–150 minut intensywnej aktywności tygodniowo, co wiąże się z 20–30% niższym ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.
W niedawnym badaniu opublikowanym w czasopiśmie opieka zdrowotnaNaukowcy z Uniwersytetu Australii Południowej zbadali skuteczność 15-minutowego wyzwania, inicjatywy dotyczącej zdrowia mobilnego (mHealth), która wspiera dobre samopoczucie w miejscu pracy poprzez promowanie aktywności fizycznej i poprawę stanu zdrowia pracowników w różnych miejscach pracy.
Zachęcanie do aktywności fizycznej w pracy
Światowa Organizacja Zdrowia potwierdza, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca i otyłość. Aktywność fizyczna jest niezbędna do zapobiegania chorobom przewlekłym i poprawy ogólnego stanu zdrowia; Jednak wielu dorosłych nie osiąga zalecanych poziomów, co znacząco przyczynia się do globalnych problemów zdrowotnych.
Ponieważ wielu dorosłych spędza większość czasu w pracy, środowisko pracy często zachęca do siedzącego trybu życia, co zwiększa ryzyko różnych problemów zdrowotnych. Dlatego programy wellness w miejscu pracy mogą być cenną strategią promującą aktywność fizyczną wśród pracowników.
15 Minute Challenge to inicjatywa wykorzystująca technologię m-zdrowia i ekonomię behawioralną, aby zachęcić pracowników do udziału w krótkich, codziennych sesjach aktywności fizycznej. Koncentrując się na możliwym do wykonania codziennym zaangażowaniu trwającym 15 minut, program ten ma na celu uczynienie ćwiczeń bardziej dostępnymi i zrównoważonymi, jednocześnie włączając elementy zabawy, takie jak konkursy grupowe i dzielenie się społecznościami, w celu stymulowania uczestnictwa.
O badaniu
W bieżącym badaniu oceniano skuteczność 15-minutowego wyzwania w poprawie stanu zdrowia pracowników i zwiększeniu aktywności fizycznej. W tym celu badacze wykorzystali retrospektywny projekt grupowy do oceny sześciotygodniowego programu odnowy biologicznej w różnych miejscach pracy w Australii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii.
Program umożliwiał codzienne 15-minutowe sesje aktywności fizycznej, podczas których uczestnicy rejestrowali swoją aktywność za pomocą aplikacji mobilnej. Aby stymulować uczestnictwo, aplikacja zawiera elementy rozgrywki, takie jak konkursy grupowe, zaangażowanie społeczne i osiągnięcia osobiste.
Uczestnicy badania oceniali swój stan zdrowia i samopoczucie, w tym poziom energii, sprawność fizyczną, nastrój, jakość snu i ogólny stan zdrowia, na początku i na końcu programu, korzystając z 10-punktowej skali. Zebrano również dane dotyczące użytkowania, w tym częstotliwość interakcji z aplikacją i interakcji z określonymi funkcjami.
Skuteczność programu analizowano przy użyciu modeli statystycznych w celu porównania wyjściowych wyników zdrowotnych i wyników końcowych programu. Analitycy programu mierzyli wskaźniki zaangażowania i retencji, a w ankietach przeprowadzanych po programie zebrano opinie użytkowników na temat zadowolenia i wymiernych korzyści. Przeprowadzono analizy statystyczne w celu oceny zmian w poziomie aktywności fizycznej i wynikach zdrowotnych.
Wyniki badań
Łącznie 11 575 uczestników pracujących dla 73 firm w Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii zarejestrowało 19 milionów minut aktywności fizycznej, przy czym 69,6% uczestników badania raportowało codzienną aktywność. Pod koniec okresu badania 70,8% uczestników badania nadal aktywnie uczestniczyło w programie. Średni czas codziennych ćwiczeń wynosił 45 minut, a uczestnicy mieli średnio 34 aktywne dni w okresie badania.
Zaobserwowano znaczną poprawę wskaźników zdrowotnych, ponieważ jakość snu, nastrój, poziom energii, ogólny stan zdrowia i sprawność fizyczna wzrosły odpowiednio o 7,6%, 7,1%, 11,6%, 7,7% i 14%. Ponadto liczba uczestników spełniających lub przekraczających międzynarodowe wytyczne dotyczące aktywności fizycznej wzrosła w trakcie programu z poziomu wyjściowego wynoszącego 57,3% do 95,4%.
Opinie użytkowników były pozytywne – 92% było skłonnych polecić program i ponownie dołączyć do niego; Jednak tylko 42% uczestników badania zgłosiło obniżony poziom stresu. Ogólnie rzecz biorąc, program skutecznie zwiększył poziom aktywności fizycznej i poprawił wyniki zdrowotne, demonstrując w ten sposób jego potencjał jako interwencji poprawiającej dobre samopoczucie w miejscu pracy.
Wnioski
15-minutowe wyzwanie, program dobrego samopoczucia w miejscu pracy, znacznie zwiększył poziom aktywności fizycznej i poprawił różne wyniki zdrowotne, takie jak sprawność, energia, ogólny stan zdrowia, jakość snu i nastrój wśród pracowników.
Pod koniec programu większość uczestników badania spełniła lub przekroczyła międzynarodowe wytyczne dotyczące aktywności fizycznej. Odnotowano również wysoki poziom zadowolenia, a zdecydowana większość uczestników była skłonna polecić program.
Wyniki badania podkreślają potencjał interwencji opartych na miejscu pracy w promowaniu zdrowia psychicznego i fizycznego, co może prowadzić do korzyści, takich jak zwiększona produktywność i mniejsza absencja.
Godne uwagi ograniczenia bieżącego badania obejmują jego oparcie na danych zgłaszanych przez samych uczestników oraz brak grupy kontrolnej, co może wprowadzić uprzedzenia i ograniczyć możliwość bezpośredniego przypisania zaobserwowanych zmian do programu.
Przyszłe badania powinny obejmować bardziej rygorystyczne projekty badań, takie jak randomizowane badania kontrolowane, aby potwierdzić te ustalenia. Cennych spostrzeżeń dostarczyłoby również zbadanie strategii wspierających zaangażowanie i zbadanie długoterminowego wpływu programu na zdrowie, a także wpływu programu na wyniki w miejscu pracy, takie jak morale i produktywność pracowników.
Konflikt interesów
Autorzy Artem Dave i Anton Dave zostali zatrudnieni do 15-minutowego wyzwania. Pozostali autorzy deklarują, że badanie przeprowadzono w warunkach braku powiązań handlowych lub finansowych, które mogłyby stanowić potencjalny konflikt interesów.
Odniesienie w czasopiśmie:
- Singh, B., Ferguson, T., Dave, A., i in. (2024). Ocena 15-minutowego wyzwania: Program dotyczący zdrowia i dobrego samopoczucia w miejscu pracy. opieka zdrowotna. doi:10.3390/opieka zdrowotna12131255
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków