Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy identyfikują bariery rozwoju energetyki słonecznej w Polsce – PV International Magazine

Zespół badawczy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz SMA Solar Technology AG rozmawiał z instalatorami, projektantami, dystrybutorami i producentami branży fotowoltaicznej w Polsce, aby zidentyfikować główne bariery rozwoju fotowoltaiki. Jako główne problemy podkreślili brak łączności i ceny nieodnawialnych źródeł energii.

Zespół badaczy przeprowadził analizę czynników prawnych, ekonomicznych, środowiskowych, technicznych i społecznych wpływających na rozwój energetyki słonecznej w Polsce.

Ich artykuł badawczy pt. „Wyznaczenie czynników rozwoju energetyki fotowoltaicznej w PolsceDostępny w październikowym wydaniu miesięcznika Energia odnawialnaRaport ten identyfikuje główne bariery z punktu widzenia instalatorów, projektantów, dystrybutorów i producentów pracujących w branży.

Kluczowe czynniki zidentyfikowano na podstawie przeglądu literatury z lat 2019–2023 oraz ankiety przeprowadzonej wśród kluczowych graczy z branży. Zdaniem respondentów brak przepustowości połączeń międzysystemowych, ceny nieodnawialnych źródeł energii oraz zmiana sposobu rozliczeń z netmeteringu na net billing to główne czynniki wpływające na rozwój energetyki słonecznej w Polsce.

Projektanci i instalatorzy częściej jako główne wyzwanie wymieniali łączność sieciową. W odpowiedzi w artykule badawczym argumentuje się, że odpowiednie inwestycje w rozwój sieci transportowej, stabilność i tworzenie sieci, a także ostateczne oddzielenie firm zajmujących się handlem i dystrybucją, są niezbędne dla przyszłego rozwoju.

Około 55% projektantów i instalatorów wskazało także na wprowadzenie systemu rozliczeń netto, który zostanie wdrożony w 2022 roku, Jako ważny czynnik.

Dystrybutorzy uznali, że najważniejszą kwestią są ceny energii nieodnawialnej. Dystrybutorzy osiągali najwyższe zyski w okresie najwyższych cen energii nieodnawialnej, podczas gdy problemy branży i załamanie rynku zbiegły się w czasie ze spadającymi cenami paliw kopalnych.

Tylko 20% respondentów wyraziło opinię, że zmiany polityczne wpływają na rozwój branży, a jeszcze mniej zgodziło się, że sytuacja na Ukrainie kształtuje decyzje zakupowe. Czynniki społeczne miały najmniejszy wpływ – tylko 10% uznało je za ważne.

Zespół badawczy wykorzystał test sferyczności Bartletta do wyodrębnienia tych czynników, ujawniając, że zrównoważony rozwój, biznes i inwestycje to trzy główne elementy wpływające na rozwój energetyki słonecznej w Polsce.

„Wyniki pokazują, że czynniki zrównoważonego rozwoju, w tym raporty zawarte w dyrektywie w sprawie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSRD) i linie bezpośrednie, będą miały największy wpływ na rozwój fotowoltaiki” – stwierdzili naukowcy, dodając, że należy zająć się zidentyfikowanymi barierami i je usunąć, aby zapewnić stabilny rozwój fotowoltaiki. energetyka słoneczna w Polsce.

Autorzy spodziewają się, że w przyszłości branża fotowoltaiczna w Polsce będzie się nadal rozwijać, zgodnie z polityką klimatyczną UE. Zespół badawczy tworzą pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz SMA Solar Technology AG.

Polska dodała w 2023 r. około 4,6 GW mocy fotowoltaicznej, zwiększając łączną moc do ponad 17 GW.

Treść ta jest chroniona prawem autorskim i nie można jej ponownie wykorzystywać. Jeśli chcesz z nami współpracować i ponownie wykorzystać część naszych treści, skontaktuj się z nami pod adresem: [email protected].

Popularne treści