Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska wystrzeliła EagleEye, swojego największego i najbardziej zaawansowanego jak dotąd satelitę

Polska wystrzeliła EagleEye, swojego największego i najbardziej zaawansowanego jak dotąd satelitę

Projekt EagleEye, w skład którego wchodzi największy teleskop, jaki kiedykolwiek zastosowano na pokładzie polskiego satelity, zapewni Polsce niezależny dostęp do zdjęć Ziemi w wysokiej rozdzielczości do różnych zastosowań, od rolnictwa po obserwację wojskową – powiedział Tomasz Barszyński z PAN Centrum Badań Kosmicznych.

Urzędnicy potwierdzili pomyślny start wkrótce po godzinie 21:00 czasu warszawskiego, twierdząc, że możliwości opracowane w ramach projektu EagleEye można wykorzystać w przyszłych misjach kosmicznych, w tym na orbitach księżycowych.

Oczekuje się, że obrazy rejestrowane przez EagleEye będą miały bardzo wysoką rozdzielczość, sięgającą około jednego metra na piksel, i będą rejestrowane w świetle widzialnym i podczerwonym.

„To pionierskie urządzenie jest pierwszym polskim satelitą wyposażonym w tak ogromny teleskop” – powiedział Barsiński, dodając, że „zastosowania mogą być bardzo różnorodne”.

Projekt EagleEye powstał od podstaw ze względu na ograniczoną ilość dostępnych informacji na temat budowy satelitów i napotkał poważne wyzwania.

„Dostępne informacje na temat budowy satelitów są ograniczone”. Barsiński wyjaśnił„Wojsko w ogóle nie udostępnia tych informacji, a przemysł udostępnia je jedynie na ograniczoną skalę… Ta tajemnica wymusiła wewnętrzny rozwój większości technologii”.

READ  Białoruski Sprinter czuje się bezpiecznie, patrzy w przyszłość w Polsce | Gra Buffalo

Satelita został zbudowany przez konsorcjum trzech podmiotów. Firma Creotech Instruments kierowała projektem i zbudowała platformę satelitarną. Scanway zbudował teleskop, który będzie obserwował Ziemię, a Centrum Badań Kosmicznych dostarczyło komputer do teleskopu i opracowało algorytmy sterujące.

Jedną z przełomowych funkcji EagleEye jest wbudowany superkomputer, który jest niezbędny do przetwarzania obrazów zarejestrowanych przez teleskop.

Pomimo niewielkich rozmiarów komputer ma znaczną moc obliczeniową, aby obsłużyć takie zadania, jak kompresja obrazu i surowe skanowanie chmur z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Uruchomienie EagleEye wzmacnia potencjał Polski w zakresie technologii kosmicznych i toruje drogę przyszłym projektom satelitarnym, które mogłyby opierać się na platformie HyperSat opracowanej przez Creotech.

Platformę tę uważa się za wszechstronną, gdyż przypomina podwozie samochodu, na którym można instalować różne systemy, co może zaowocować rozwojem innych zaawansowanych satelitów.

Barsiński, który od 2011 roku pracuje w Centrum Badań Kosmicznych i specjalizuje się w teorii sterowania i mechatronice, podkreślił wagę tego typu inicjatyw.

Choć istniejące technologie można zastosować także w misjach w głębokim kosmosie, polskie satelity na orbicie okołoziemskiej mają wiele do zbadania – zauważył.

„Na niskiej orbicie okołoziemskiej magnetosfera chroni satelitę przed promieniowaniem kosmicznym. W przeciwnym razie promieniowanie może łatwo uszkodzić różne elementy satelity” – dodał.

READ  Sąd Najwyższy UE orzeka Polska polityka pozyskiwania drewna była nielegalna - POLITICO

„W Polsce, m.in Polska Akademia Nauk Centrum Badań Kosmicznych opracowano różne technologie dla różnych misji, które mogą działać w przestrzeni kosmicznej.

„Dlatego w przyszłości na bazie tej platformy mogą powstawać polskie orbitery, np. te krążące wokół Księżyca. Jednak na razie, jeśli chodzi o polskie satelity, jest jeszcze wiele ciekawych miejsc, w których można je wykorzystać na niskiej orbicie okołoziemskiej.”

(rt/g)

źródło: Partia Akcji Ludowej