Francja pokonuje najwyżej rozstawioną Polskę i broni tytułu olimpijskiego w siatkówce mężczyzn

PARYŻ — Francja obroniła w sobotę swój złoty medal olimpijski w siatkówce mężczyzn i wspaniale było to zrobić na własnym boisku przed wrzaskliwą rzeszą fanów, którzy pomagali na każdym kroku.

Plac na południe od Paryża natychmiast stał się centrum uroczystości, gdy przygnębiona reprezentacja Polski siedziała i patrzyła, jak ich zwycięski przeciwnik tańczy po boisku.

Trójkolorowi kibice machający flagami wiwatowali i kołysali trybunami podczas każdego spektakularnego wiecu, oddając potężne woleje, potężne woleje i genialne serwisy, podczas gdy ich zespół pokonywał numer jeden na świecie Polską w prostych setach.

Druga na świecie reprezentacja Francji zwyciężyła 25:19, 25:20, 25:23 i drugi rok z rzędu stanęła na olimpijskim podium.

Zespół pod wodzą Jeana Patry’ego, który zdobył 17 punktów, był w meczu mocnym zespołem, co połączyło się z doskonałą grą zespołową, co zaowocowało ośmioma asami, w tym czterema w drugim secie, oraz szybką grą.

Irvin Ngabeth wielokrotnie padał na ziemię, ratując strzały i podtrzymując wymianę zdań, a nawet udało mu się zdobyć punkt nad głową, odwrócony tyłem do siatki.

Patry strzelił osiem z dziewięciu szans w pierwszym meczu, podczas gdy Barthelemy Chininese rozpoczął mecz sześcioma z sześciu prób ataku, a on i Ngapeth zakończyli mecz z po osiem punktów każdy.

Polska po raz pierwszy od 48 lat od zdobycia złota na Igrzyskach w Montrealu w 1976 roku dotarła do finału olimpijskiego.

Dzięki entuzjazmowi kibiców francuska drużyna objęła w pierwszym secie prowadzenie 16-11 i nadal wywierała presję. Odebrali trudną lekcję pozostania w tyle i nie ryzykowali zdobycia złotego medalu: Francja musiała odrobić straty po dwusetowym deficycie w ćwierćfinale z Niemcami, aby zachować szansę na ponowne zwycięstwo w turnieju.

Trener Polski Nikola Grbic desperacko chciał, aby jego doświadczony zespół sięgnął po złoty medal – w ich barwach rywalizować będą 34-letni Paweł Zatorski, 36-letni Grzegorz Łomasz i wkrótce 36-letni Bartosz Coric. ostatnie igrzyska olimpijskie.

READ  Pfizer pozywa Polskę i Węgry w związku z długami Covid | Wiadomości krajowe

Nie było mowy, żeby Szatorski, doświadczony polski libero, zmarnował tę okazję w blasku olimpijskich reflektorów, mimo że przez kilka minut nie grał po kontuzji lewego barku podczas zderzenia z kolegą z drużyny podczas środowego zwycięstwa Polski nad Stanami Zjednoczonymi w pięciu setach.

Po meczu półfinałowym Zatorski nie czuł dwóch palców lewej ręki. Po tej porażce stanął po drugiej stronie siatki i patrzył, jak Francuzi machają rękami i tańczą w rytm muzyki przed ceremonią wręczenia medali.

W piątek reprezentacja USA mężczyzn pokonała Włochy i zdobyła brązowy medal, natomiast reprezentacja kobiet z USA zmierzy się w niedzielę z Włochami, aby zyskać szansę na obronę tytułu w Tokio.