Kraje Europy Północnej i Wschodniej ogłosiły, że w czasie sprawowania przez ten kraj przewodnictwa w Unii Europejskiej nie wyślą na Węgry żadnych ministrów w ramach protestu przeciwko indywidualnej wizycie premiera Viktora Orbana w Moskwie.
Orban był szeroko krytykowany przez państwa członkowskie UE i przywódców instytucjonalnych za swoje niedawne „misje pokojowe” do Moskwy, Pekinu i na Florydę, a jego kwestia znalazła się w porządku obrad Konferencji Przewodniczących w czwartek (11 lipca).
W Brukseli i stolicach UE dominuje przekonanie, że węgierscy przywódcy w coraz większym stopniu przejmują rotacyjną prezydencję UE i wykorzystują ją dla własnych korzyści, a nie do reprezentowania UE.
Jak dowiedział się Euractiv, kilka krajów UE – w tym Szwecja, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa i Polska – będzie wysyłać urzędników wyłącznie na nieformalne spotkania ministerialne, które będą organizowane w Budapeszcie w lipcu.
W innych krajach trwają dyskusje.
„Zachowanie Węgier podczas prezydencji jest szkodliwe i musi mieć konsekwencje. Dlatego Szwecja nie będzie uczestniczyć na szczeblu politycznym podczas nieformalnych spotkań ministerialnych w lipcu” – powiedziała szwedzkiej agencji prasowej TT szwedzka minister UE Jessica Roswall.
Tymczasem w liberalnej grupie Renew Europe pojawiły się głosy, aby Węgry zostały całkowicie pozbawione prezydentury.
Urzędnik z grupy liberalnej powiedział Euractiv: „Szczerze mówiąc, możliwość bojkotu węgierskiej prezydentury była omawiana od czasu jego pierwszej podróży (Orbana) do Kijowa”.
Stwierdzili, że można rozważyć różne rozwiązania, m.in. możliwość przedwczesnego zakończenia prezydencji węgierskiej, odwoływanie się do poprzedniej prezydencji belgijskiej czy hiszpańskiej, a nawet przyspieszenie prezydencji polskiej.
Jednak w tym tygodniu państwa członkowskie UE nie omawiały możliwości rozwiązania tej kwestii ani, jak niektórzy wcześniej nazywali, „pohamowania” działań Węgier i nie ma zamiaru skracania kadencji prezydenta, powiedzieli wówczas unijni dyplomaci Euractivowi . Wcześniej w tym tygodniu.
Węgry będą przewodniczyć formalnym i nieformalnym spotkaniom ministerialnym w Brukseli i Budapeszcie, z wyłączeniem spotkań ministrów spraw zagranicznych, od 1 lipca do końca roku.
(Charles Szumski | Euractiv.com)
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu