Polski CBI wzrósł w maju o 4,8% r/r, osiągając roczną inflację na poziomie 0,5 pp w stosunku do poprzedniego miesiąca, najwyższy poziom od prawie 10 lat, według statystyk GUS z 1 czerwca.
Wzrost jest zgodny z konsensusem. Wstępny odczyt za maj przesuwa ścieżkę inflacji dalej w tym roku, zmuszając bank centralny do zacieśnienia obecnej pozycji walutowej Super Twish NBP.
Analitycy zaczęli zwracać uwagę, że szybki wzrost cen może najpierw wzmocnić śmiałą retorykę, co ostatecznie prowadzi do wyższych stóp procentowych, które są obecnie na najniższym w historii poziomie 0,1%.
„Ponieważ oczekuje się, że polska gospodarka wzrośnie o około 5% w tym i przyszłym roku, spodziewamy się, że NBP nie będzie już dłużej trzymał się luźnej polityki pieniężnej, ponieważ inflacja będzie nadal rosła w tym okresie” – powiedział Erste w komunikacie dla GUS.
„Przy znaczącym wzroście gospodarczym, wyższej dynamice płac i zacieśnieniu rynku pracy wzrośnie presja popytowa, częściowo przekładając się na ceny konsumpcyjne” – powiedział Bank Millennium.
„Ponadto wdrożenie tzw polska umowaZawiera szereg elementów popytowych, które będą miały pozytywny wpływ na inflację w 2022 r. i później” – dodał.
Wynik prawdopodobnie podniesie stopy procentowe pod koniec 2021 r. „Oczekujemy, że bank centralny zaoferuje podwyżkę o 15 pp w czwartym kwartale po publikacji swojej listopadowej prognozy i podąży za kolejną podwyżką o 25 pp w 2022 roku. powiedział Erstay.
Dane GUS wskazują, że głównym motorem inflacji w maju jest szybko rosnąca cena paliw, która po ubiegłorocznej epidemii podniosła się z niskiego poziomu na skutek wzrostu cen ropy. Ceny paliw wzrosły w maju o 33% r/r wobec wzrostu o 28,1% r/rw poprzednim miesiącu.
Ceny żywności również przyspieszyły tempo wzrostu do 1,7% r/rw maju po wzroście o 1,2% r/rw kwietniu. Ceny energii również przyspieszyły, rosnąc o 4,4% rok do roku w piątym miesiącu po wzroście o 3,9% r/rw kwietniu.
W ujęciu miesięcznym CPI wzrósł w maju o 0,3%, co oznacza spadek o 0,4 pp w porównaniu z kwietniem, pokazał również rating Flash. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,6% m/m, natomiast ceny energii wzrosły o 0,3% m/m. Ceny paliw spadły o 0,9% m/m.
Uważa się, że inflację należy podnieść.
„W miesiącach letnich spodziewamy się, że nagłówek CPI nieco łatwiej przesunie się w kierunku 4% r/r, przed wzrostem i powrotem 4,5% r/rw czwartym kwartale.
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu