Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowa Zelandia przewodzi pierwszej na świecie umowie handlowej między ludnością tubylczą

Komitetowi przewodniczą Tipini i przywódczyni Maoryskiej Unii Mocy Tracey Hoopapa, którzy są rdzennymi mieszkańcami, natomiast Tane Whitford z Departamentu Spraw Zagranicznych i Handlu reprezentuje rząd jako współprzewodniczący.

Tippin powiedział, że przewodzi temu porozumieniu Nowa Zelandia, a Kanada, Australia i Tajwan dołączyły jako członkowie założyciele.

Stany Zjednoczone mają obecnie status obserwatora, natomiast zainteresowanie przystąpieniem wyraziły Chile, Peru i Meksyk.

Tepin dodał, że niektóre inne rządy odmawiają przyłączenia się do konwencji z powodu kontrowersyjnych porozumień z ludnością tubylczą.

Jednak w zeszłym miesiącu miał okazję na własne oczy przekonać się o pionierskiej naturze Ipetca, poprzez bezpośrednie forum w Vancouver.

„To był pierwszy raz, kiedy rdzenni Kanadyjczycy spotkali się z rdzennymi mieszkańcami Stanów Zjednoczonych, co było naprawdę zaskakujące, ponieważ znajdowali się po drugiej stronie granicy: było to naprawdę ważne”.

Zaraz po spotkaniu w Vancouver odbyło się kolejne w Waszyngtonie.

Tippin, przywódca Ngāti Hīnī i szef Waitangi National Trust, miał okazję spotkać się z takimi przywódcami, jak ambasador USA w Kanadzie David Cohen, starszy senator Hawajów i przewodniczący Senackiej Komisji do Spraw Indian Brian Schatz oraz sekretarz skarbu USA i szef Mohegan Lynn Malerba – znany również jako Chief Mutawi Mutahash lub „Many Hearts” – oraz kanadyjska Minister Promocji Eksportu, Handlu Międzynarodowego i Rozwoju Gospodarczego, Mary Ng.

Peta Tippin (w środku) spotkała się z ważnymi przywódcami rdzennymi mieszkańcami, w tym z kanadyjską minister ds. promocji eksportu, handlu międzynarodowego i rozwoju gospodarczego Mary Ng z lewej oraz kanadyjską dziennikarką, filantropką i kanclerzem metropolitalnym Uniwersytetu w Toronto Donette Chin-Loui Chang.
Peta Tippin (w środku) spotkała się z ważnymi przywódcami rdzennymi mieszkańcami, w tym z kanadyjską minister ds. promocji eksportu, handlu międzynarodowego i rozwoju gospodarczego Mary Ng z lewej oraz kanadyjską dziennikarką, filantropką i kanclerzem metropolitalnym Uniwersytetu w Toronto Donette Chin-Loui Chang.

Nowa Zelandia jest liderem w stosunkach z ludnością tubylczą

Tracy Hopapa wierzyła, że ​​Nowa Zelandia jest jedynym krajem zdolnym przewodzić Epetece, ponieważ posiada wyjątkowe partnerstwo oparte na traktatach pomiędzy rdzenną ludnością a rządem – Te Tiriti lub Waitangi.

„Nowa Zelandia odniosła sukces i będzie odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej, ponieważ Te Tiriti o Waitangi zapewnia nam ramy partnerstwa, które zapewniają, że ludzie są rozpoznawani i wspierani wraz z rządem, aby zapewnić to, co najlepsze dla naszego kraju.

READ  Premier Boris Johnson: Wielka Brytania musi żyć z Covid-19, ale ograniczenia można złagodzić

„Myślę, że fakt, że niektórzy ludzie dopiero zaczynają rozumieć korzyści i znaczenie traktatu, jest częściowo rozczarowujący, ale ogólnie rzecz biorąc, jest to szansa na lepsze wyniki”.

Hobaba powiedział, że potrzeba utworzenia EPTCA była ewidentna po wielkości lokalnej gospodarki, która obejmuje 476 milionów ludzi, z czego 70% żyje w regionie Azji i Pacyfiku.

Powiedziała, że ​​kiedyś Maorysi w Nowej Zelandii byli postrzegani jako przeszkoda dla gospodarki, ale obecnie uznawani są za liderów branży.

„Maoryskie grupy plemienne, spółki gruntowe i trusty są właścicielami 50% łowisk, 40% lasów, 35% czerwonego mięsa i produktów mlecznych, 30% jagnięciny i 10% energii odnawialnej – same liczby pokazują, że rozwój gospodarczy i rozmiar „Biznes Maorysów ma kluczowe znaczenie dla Aotearoa.”

Poza tym klienci zaczynają domagać się bardziej zrównoważonych i etycznych praktyk biznesowych, co ma kluczowe znaczenie również dla rdzennej ludności, powiedział Hobaba.

Eptca ma teraz plan działania zapewniający kontynuację rozwoju, obejmujący wirtualne spotkania co dwa miesiące, aby dostarczać ludziom wyniki, powiedział Tippin.

„To powinno mieć ogromne znaczenie dla mieszkańców Valleys – jeśli nie, tak naprawdę nie wykonujemy swojej pracy”.

Tepin ma udać się do Tajpej w przyszłym miesiącu, aby spotkać się z przywódcami Tajwanu, a osobiście spotkać się z Ebetką w sierpniu podczas forum APEC w Peru.

Denise Piper jest reporterką wiadomości w celu Prawnik z północySpecjalizuje się w zdrowiu i biznesie. Ma ponad 20-letnie doświadczenie w dziennikarstwie i pasjonuje się opowiadaniem o historiach, które mają znaczenie.