Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co najmniej 1301 osób zginęło podczas pielgrzymki w Arabii Saudyjskiej

Co najmniej 1301 osób zginęło podczas pielgrzymki w Arabii Saudyjskiej

przez Tomasza SpenderaWiadomości BBC

Muzułmańscy pielgrzymi używają parasoli, aby osłonić się przed słońcem, docierając do podnóża góry Arafat podczas corocznej pielgrzymki hadżdż 15 czerwca 2024 r.
zdjęcie: Fadela Sina/AFP

Arabia Saudyjska twierdzi, że podczas pielgrzymki zginęło co najmniej 1301 osób, w większości nieupoważnieni pielgrzymi, którzy pokonywali duże odległości w ekstremalnym upale.

Tegoroczna hadżdż odbyła się w czasie fali upałów, w których temperatura przekraczała czasami 50 stopni Celsjusza.

Oficjalna Saudyjska Agencja Prasowa podała, że ​​ponad trzy czwarte zmarłych nie miało oficjalnego pozwolenia na przebywanie w tym miejscu i chodziło w bezpośrednim świetle słonecznym, bez odpowiedniego schronienia.

Agencja podała, że ​​część zmarłych to osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe.

Minister zdrowia Fahd Al-Jalajel powiedział, że podjęto wysiłki, aby podnieść świadomość na temat zagrożeń związanych ze stresem cieplnym i sposobów, w jaki pielgrzymi mogą go złagodzić.

Dodał, że w placówkach służby zdrowia przyjęto prawie pół miliona pielgrzymów, w tym ponad 140 000 nie posiadających zezwolenia, a część z nich nadal przebywa w szpitalu z powodu wyczerpania cieplnego.

Powiedział: „Niech Bóg przebaczy i zmiłuje się nad zmarłym. Składamy serdeczne kondolencje ich rodzinom”.

Arabię ​​Saudyjską krytykowano za to, że nie robi więcej, aby pielgrzymka była bezpieczniejsza, zwłaszcza dla niezarejestrowanych pielgrzymów, którzy nie mają dostępu do udogodnień, takich jak klimatyzowane namioty i oficjalny transport hadżdż.

Według Narodowego Centrum Meteorologii Królestwa Arabii Saudyjskiej temperatura w Mekce wzrosła do 51,8 stopnia Celsjusza.

Muzułmańscy pielgrzymi przybywają, aby odprawić rytuały

Muzułmańscy pielgrzymi przybywają, aby odprawić symboliczny rytuał „ukamienowania diabła” w ramach pielgrzymki do Miny, w pobliżu świętego miasta Mekki w Arabii Saudyjskiej, 16 czerwca 2024 r.
zdjęcie: AFP/Fadel Sina

Kraje na całym świecie informują o liczbie ofiar śmiertelnych wśród swoich obywateli, ale Arabia Saudyjska nie skomentowała publicznie tych zgonów ani nie podała oficjalnej liczby ofiar do niedzieli.

READ  Jennifer King: Dlaczego nie powinieneś przyzwyczajać się do sikania „tylko w oczekiwaniu” – i nie mów o tym swoim dzieciom

Francuska agencja informacyjna zacytowała wypowiedź arabskiego dyplomaty, który podał, że zginęło 658 Egipcjan. Indonezja podała, że ​​zginęło ponad 200 jej obywateli, podczas gdy Indie podały, że liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 98 osób.

Pakistan, Malezja, Jordania, Iran, Senegal, Sudan i autonomiczny region irackiego Kurdystanu również potwierdziły śmierć.

Hadżdż to coroczna pielgrzymka muzułmanów do świętego miasta Mekka. Wszyscy muzułmanie zdolni finansowo i fizycznie muszą odbyć hadżdż przynajmniej raz w życiu.

Arabia Saudyjska podała, że ​​w tym roku wzięło w nim udział około 1,8 miliona osób.

Wzrosła liczba zgonów, szczególnie tych związanych z nieupoważnionymi pielgrzymami.

Muzułmańscy wyznawcy modlą się wokół Kaaby, najświętszego sanktuarium islamu, w Wielkim Meczecie w świętym mieście Mekka w Arabii Saudyjskiej, 13 czerwca 2024 r., przed coroczną hadżdż.  Po podróży z całego świata do najświętszego miasta islamu, jako pierwsi wystąpią pielgrzymi

Muzułmańscy wyznawcy modlą się wokół Kaaby, najświętszego sanktuarium islamu, w Wielkim Meczecie w świętym mieście Mekka w Arabii Saudyjskiej, 13 czerwca 2024 r.
zdjęcie: Agencja prasowa Francji

W sobotę egipski premier Mostafa Madbouly odebrał licencje 16 firmom turystycznym i skierował ich menadżerów do prokuratury pod zarzutem zezwalania na nielegalne pielgrzymki do Mekki.

Jordania poinformowała w piątek, że aresztowała szereg biur podróży, które ułatwiały nieoficjalny podróż muzułmańskim pielgrzymom do Mekki. Tymczasem prezydent Tunezji Kais Saied zdymisjonował Ministra ds. Religii.

Zezwolenia na pielgrzymkę przydzielane są krajom w oparciu o system kwotowy i rozdzielane wśród osób fizycznych w drodze loterii.

Jednakże związane z tym koszty powodują, że wiele osób próbuje wziąć udział w programie bez pozwolenia, choć w przypadku złapania grozi im aresztowanie i deportacja.

Przed hadżdż władze saudyjskie oświadczyły, że deportowały z Mekki setki tysięcy nielegalnych pielgrzymów.

BBC