Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W jaki sposób prenatalne używanie konopi indyjskich wpływa na wyniki noworodków?

W jaki sposób prenatalne używanie konopi indyjskich wpływa na wyniki noworodków?

Niedawne badanie opublikowane w Journal of Perinatology Do oceny związku między używaniem konopi indyjskich w okresie prenatalnym a wynikami okołoporodowymi wykorzystano dane podłużne od kobiet w ciąży.

Pobyt: Podłużna ocena prenatalnego używania konopi indyjskich na wyniki noworodków. Źródło obrazu: OMfotovideocontent / Shutterstock.com

Czy używanie konopi indyjskich w ciąży jest bezpieczne?

W Stanach Zjednoczonych wzrosło rekreacyjne używanie konopi indyjskich w następstwie powszechnej dekryminalizacji i legalizacji w wielu stanach. Znajduje to odzwierciedlenie w zwiększonym stosowaniu wśród różnych subpopulacji, w tym u osób w ciąży.

W niedawnym badaniu prawie 22% kobiet w ciąży nie uznało cotygodniowego używania konopi indyjskich za ryzykowne. W rzeczywistości wiele kobiet w ciąży uważa, że ​​konopie indyjskie są przydatne w zmniejszaniu nudności, nie powodując żadnego zagrożenia dla zdrowia potomstwa.

Opinia ta nie jest poparta opublikowaną literaturą, która donosi o negatywnym związku między używaniem konopi indyjskich a stanem płodu. Używanie konopi indyjskich w czasie ciąży może prowadzić do niskiej masy urodzeniowej noworodków i jest znanym czynnikiem predykcyjnym śmiertelności i zachorowalności noworodków. Prenatalne używanie konopi indyjskich może również powodować opóźnienie rozwoju, ograniczenie wzrostu wewnątrzmacicznego i problemy neurobehawioralne.

Jednakże istnieją ograniczone badania dotyczące związku między używaniem konopi indyjskich w okresie prenatalnym a utratą okołoporodową. Wstępne dowody sugerują, że przewlekłe używanie konopi indyjskich może zapobiegać implantacji i rozwojowi łożyska poprzez negatywny wpływ na procesy endokannabinoidowe.

O badaniu

Biorąc pod uwagę kluczową rolę układu endokannabinoidowego w rozwoju płodu, w obecnym badaniu ocenia się związek między używaniem konopi indyjskich w czasie ciąży a wynikami noworodków. Obecne badanie dostarcza również nowych informacji na temat danych uzyskanych z badania podłużnego dotyczącego stresu w ciąży (SIP).

Zidentyfikowano wpływ używania konopi indyjskich na kilka wyników noworodków, w tym śmierć płodu, poród przedwczesny, niską masę urodzeniową i przyjęcie na oddział intensywnej terapii noworodków (NICU).

Dane zebrano w latach 2009–2017 w dwóch klinikach położnictwa prenatalnego w Nowym Jorku. W sumie przesłuchano 894 uczestników i sprawdzono ich dokumentację medyczną. Kryteria wykluczenia obejmowały obecność czynników ryzyka matki lub płodu oraz plany wyprowadzki z tego obszaru.

READ  Testowanie i leczenie w kierunku HIV zmniejsza częstość występowania gruźlicy w społeczności

Oprócz używania konopi indyjskich innymi interesującymi zmiennymi były masa ciała matki, rasa, wiek, wykształcenie, stan cywilny, używanie nikotyny i wcześniejsze spontaniczne poronienia. Oceniono wiele wyników okołoporodowych, w tym poród przedwczesny, przyjęcie na oddział intensywnej terapii noworodków i masę urodzeniową w momencie porodu. Śmierć płodu oceniano podłużnie w okresie przedporodowym.

Wyniki

Używanie konopi indyjskich w czasie ciąży wiązało się z prawie dwukrotnie większym ryzykiem niskiej masy urodzeniowej i ponad sześciokrotnie większym ryzykiem śmierci płodu.

Ustalenia dotyczące niekorzystnego związku między śmiercią płodu a używaniem konopi indyjskich są spójne z wynikami udokumentowanymi w innych badaniach. Aby określić wiarygodność tych wyników, w specyfikacji empirycznej uwzględniono modyfikowalne i niemodyfikowalne współzmienne.

Modyfikowalne współzmienne obejmowały używanie nikotyny i stan cywilny, ale niemodyfikowalne współzmienne obejmowały wiek i rasę matki. Pomimo kontrolowania tych współzmiennych ryzyko związane z używaniem konopi indyjskich pozostało wysokie.

Aby implantacja zarodka przebiegła pomyślnie, ważna jest ścisła regulacja poziomu anandamidu, ligandu endokannabinoidowego (AEA). Zmienione poziomy AEA powiązano z ciążą pozamaciczną, poronieniem samoistnym, a także opadaniem powiek, które mogą wpływać na rozwój płodu i łożyska. Wyniki badań wskazują zatem, że układ endokannabinoidowy odgrywa kluczową rolę w rozwoju prawidłowej ciąży.

W nieskorygowanych modelach zaobserwowano zwiększone ryzyko niskiej masy urodzeniowej, gdy zażywanie konopi indyjskich uwzględniono w innych zmiennych predykcyjnych. W przeciwieństwie do wyników wcześniejszych doniesień opublikowanych w literaturze, w obecnym badaniu nie powiązano spożywania alkoholu w czasie ciąży z działaniami niepożądanymi. Może to jednak wynikać z pominięcia zmiennych, takich jak różne wzorce użytkowania.

Wnioski

Wyniki badania podkreślają statystycznie istotny związek między niekorzystnymi wynikami u noworodków, w tym niską masą urodzeniową i śmiercią płodu, a używaniem konopi indyjskich w okresie prenatalnym. W przyszłości bardziej kompleksowe badania powinny oceniać używanie narkotyków przez cały okres ciąży.

Konieczne są również przyszłe badania, aby lepiej zrozumieć mechanizmy odpowiedzialne za zwiększone ryzyko śmierci płodu i używania konopi indyjskich w okresie prenatalnym. Biorąc pod uwagę powszechne używanie konopi indyjskich, nawet wśród kobiet w ciąży, niezbędna jest edukacja osób w wieku rozrodczym na temat zagrożeń związanych z używaniem konopi indyjskich.

READ  Podczas leczenia starszych pacjentów okuliści powinni zwracać uwagę na oznaki przemocy wobec osób starszych

Głównym ograniczeniem obecnego badania jest to, że przy charakteryzowaniu zażywania narkotyków brakuje w nim szczegółowego opisu drogi, czasu trwania i dokładnego czasu zażywania substancji, w tym obciążenia i ilości. Brakowało także badań toksykologicznych, co uniemożliwiało weryfikację historii zażywania narkotyków uzyskanej w trakcie wywiadów. Możliwość uogólnienia wyników może być również ograniczona, biorąc pod uwagę fakt, że próba pochodziła wyłącznie z obszarów miejskich.

Odniesienie do magazynu:

  • Habersham, L.L., Hurd, Y.L. i Nomura, Y. (2024). Podłużna ocena prenatalnego używania konopi indyjskich na wyniki noworodków. Journal of Perinatology; 1-5. doi:10.1038/s41372-024-02027-s