Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest
Rula Khalaf, redaktorka Financial Times, wybiera w tym cotygodniowym biuletynie swoje ulubione artykuły.
Według trzech osób zaznajomionych z planami brytyjski fintech Revolut zamierza wycenić akcje na ponad 40 miliardów dolarów, co ugruntuje jego pozycję jako najcenniejszego startupu w Europie.
Źródła podają, że wspierana przez SoftBank firma współpracuje z Morgan Stanley przy sprzedaży istniejących akcji o wartości około 500 milionów dolarów, w tym akcji posiadanych przez pracowników.
Wartość ponad 40 miliardów dolarów byłaby co najmniej o 20 procent wyższa niż wycena Revoluta na poziomie 33 miliardów dolarów uzyskana podczas zbiórki funduszy w 2021 r. Przewyższyłaby kapitalizację rynkową brytyjskiego NatWest i Société Générale z siedzibą w Paryżu i byłaby na równi z Lloyds Group .
Ambitny cel, jeśli zostanie osiągnięty, stanowić będzie wyzwanie dla trudnego rynku europejskich grup fintech w ciągu ostatnich dwóch lat. Klarna, kolejna wiodąca firma z branży fintech, ze Sztokholmu, odnotowała spadek swojej wartości do 6,7 miliarda dolarów z 46 miliardów dolarów w ramach kampanii zbierania funduszy w 2022 roku. Niektórzy inwestorzy venture capital ograniczyli od tego czasu swoje udziały w Revolut.
Brytyjski startup stoi także w obliczu ciągłej niepewności co do losu swojego wniosku o licencję bankową w Wielkiej Brytanii, który po raz pierwszy złożył ponad trzy lata temu. Licencja bankowa jest dla fintech kluczem do zwiększenia akcji kredytowej i zysków na największych rynkach. Organy regulacyjne spotkały się jednak z trudnościami, ponieważ Revolut napotkał problemy, w tym ostrzeżenie ze strony audytorów, że nie mogą w pełni zweryfikować danych dotyczących przychodów na rachunkach za 2021 rok.
W swoim najnowszym zestawie odroczonych wyników na rok 2022 firma poniosła stratę, ponieważ boom w handlu kryptowalutami, który wcześniej zwiększał zyski, osłabł. Jednocześnie wyższe koszty równoważą korzyści wynikające z wyższych depozytów klientów i wyższych stóp procentowych.
Revolut został założony przez Nikołaja Storońskiego i Włada Jacenkę w 2015 roku mniej więcej w tym samym czasie, co brytyjskie banki-konkurenci Monzo i Starling. Od tego czasu firma znacznie wyprzedziła swoich konkurentów pod względem wzrostu liczby klientów i kontynuuje agresywną ekspansję międzynarodową.
Revolut ma około 40 milionów klientów na całym świecie, z czego jedna trzecia znajduje się w Wielkiej Brytanii. Zarówno Starling, jak i Monzo, które są regulowane jako banki, mają mniej niż 10 milionów klientów i działają wyłącznie w Wielkiej Brytanii.
W 2021 r. zebrał 800 mln dolarów od inwestorów, w tym od funduszu Vision Fund 2 SoftBanku i Tiger Global Management.
Firma podała, że spodziewa się wzrostu przychodów do 1,7 miliarda funtów w 2023 roku z 923 milionów funtów w roku poprzednim, przy „dwucyfrowej marży zysku netto”.
Revolut przenosi swoją siedzibę do jednego z najbardziej reprezentacyjnych budynków w londyńskiej dzielnicy finansowej Canary Wharf.
Fintech otrzymał także wsparcie inwestorów, w tym TCV, Balderton Capital, Ribbit Capital i Molten Ventures.
Revolut i Morgan Stanley odmówiły komentarza w tej sprawie.
Dodatkowe raporty Tima Bradshawa z Londynu
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii: Bank Anglii wkrótce ujawni swoją kolejną decyzję
Pracodawcy zmuszający pracowników do powrotu do pracy odchodzą w zapomnienie – twierdzi ekspert, twórca terminu prezenteizm Pracuj w domu
BlackRock i Microsoft planują fundusz o wartości 30 miliardów dolarów na inwestycje w infrastrukturę sztucznej inteligencji