Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Revolut domaga się wyceny sprzedaży akcji pracowniczych na kwotę ponad 40 miliardów dolarów

Revolut domaga się wyceny sprzedaży akcji pracowniczych na kwotę ponad 40 miliardów dolarów

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Według trzech osób zaznajomionych z planami brytyjski fintech Revolut zamierza wycenić akcje na ponad 40 miliardów dolarów, co ugruntuje jego pozycję jako najcenniejszego startupu w Europie.

Źródła podają, że wspierana przez SoftBank firma współpracuje z Morgan Stanley przy sprzedaży istniejących akcji o wartości około 500 milionów dolarów, w tym akcji posiadanych przez pracowników.

Wartość ponad 40 miliardów dolarów byłaby co najmniej o 20 procent wyższa niż wycena Revoluta na poziomie 33 miliardów dolarów uzyskana podczas zbiórki funduszy w 2021 r. Przewyższyłaby kapitalizację rynkową brytyjskiego NatWest i Société Générale z siedzibą w Paryżu i byłaby na równi z Lloyds Group .

Ambitny cel, jeśli zostanie osiągnięty, stanowić będzie wyzwanie dla trudnego rynku europejskich grup fintech w ciągu ostatnich dwóch lat. Klarna, kolejna wiodąca firma z branży fintech, ze Sztokholmu, odnotowała spadek swojej wartości do 6,7 miliarda dolarów z 46 miliardów dolarów w ramach kampanii zbierania funduszy w 2022 roku. Niektórzy inwestorzy venture capital ograniczyli od tego czasu swoje udziały w Revolut.

Brytyjski startup stoi także w obliczu ciągłej niepewności co do losu swojego wniosku o licencję bankową w Wielkiej Brytanii, który po raz pierwszy złożył ponad trzy lata temu. Licencja bankowa jest dla fintech kluczem do zwiększenia akcji kredytowej i zysków na największych rynkach. Organy regulacyjne spotkały się jednak z trudnościami, ponieważ Revolut napotkał problemy, w tym ostrzeżenie ze strony audytorów, że nie mogą w pełni zweryfikować danych dotyczących przychodów na rachunkach za 2021 rok.

W swoim najnowszym zestawie odroczonych wyników na rok 2022 firma poniosła stratę, ponieważ boom w handlu kryptowalutami, który wcześniej zwiększał zyski, osłabł. Jednocześnie wyższe koszty równoważą korzyści wynikające z wyższych depozytów klientów i wyższych stóp procentowych.

READ  Jastrzębie z EBC zajmują twarde stanowisko w sprawie stóp procentowych po alarmie inflacyjnym w Wielkiej Brytanii

Revolut został założony przez Nikołaja Storońskiego i Włada Jacenkę w 2015 roku mniej więcej w tym samym czasie, co brytyjskie banki-konkurenci Monzo i Starling. Od tego czasu firma znacznie wyprzedziła swoich konkurentów pod względem wzrostu liczby klientów i kontynuuje agresywną ekspansję międzynarodową.

Revolut ma około 40 milionów klientów na całym świecie, z czego jedna trzecia znajduje się w Wielkiej Brytanii. Zarówno Starling, jak i Monzo, które są regulowane jako banki, mają mniej niż 10 milionów klientów i działają wyłącznie w Wielkiej Brytanii.

W 2021 r. zebrał 800 mln dolarów od inwestorów, w tym od funduszu Vision Fund 2 SoftBanku i Tiger Global Management.

Firma podała, że ​​spodziewa się wzrostu przychodów do 1,7 miliarda funtów w 2023 roku z 923 milionów funtów w roku poprzednim, przy „dwucyfrowej marży zysku netto”.

Revolut przenosi swoją siedzibę do jednego z najbardziej reprezentacyjnych budynków w londyńskiej dzielnicy finansowej Canary Wharf.

Fintech otrzymał także wsparcie inwestorów, w tym TCV, Balderton Capital, Ribbit Capital i Molten Ventures.

Revolut i Morgan Stanley odmówiły komentarza w tej sprawie.

Dodatkowe raporty Tima Bradshawa z Londynu