Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prezydent Rosji Władimir Putin przybywa do Korei Północnej ze swoją pierwszą wizytą od 24 lat w związku z pogłębianiem się sojuszu antyzachodniego

Prezydent Rosji Władimir Putin przybywa do Korei Północnej ze swoją pierwszą wizytą od 24 lat w związku z pogłębianiem się sojuszu antyzachodniego

Uszakow podkreślał, że porozumienie nie ma charakteru prowokacyjnego ani skierowanego przeciwko innym krajom, ale ma na celu zapewnienie większej stabilności w Azji Północno-Wschodniej. Powiedział, że nowe porozumienie zastąpi dokumenty podpisane między Moskwą a Pjongjangiem w latach 1961, 2000 i 2001.

Zdjęcia satelitarne z Planet Labs i Maxar Technologies pokazały przygotowania do dużej parady na centralnym placu Pjongjangu. Jedno ze zdjęć przedstawiało amfiteatr budowany po wschodniej stronie placu Kim Ir Sena, miejsca, w którym odbywają się wszystkie najważniejsze przedstawienia w Korei Północnej. Na poprzednim zdjęciu wykonanym 5 czerwca można zobaczyć Koreańczyków z Północy ćwiczących marsze.

Rzecznik bezpieczeństwa narodowego USA John Kirby powiedział w poniedziałek reporterom, że administracja Bidena „nie martwi się samą podróżą”, ale dodał: „Niepokoi nas pogłębienie stosunków między tymi dwoma krajami”.

Stany Zjednoczone, Korea Południowa i inne kraje oskarżyły Koreę Północną o udzielenie w ostatnich miesiącach znacznej pomocy wojskowej dla wysiłków wojennych Rosji, natomiast obserwatorzy wyrazili obawy, że Moskwa może naruszać międzynarodowe sankcje, aby pomóc Pjongjangowi w rozwijaniu rodzącego się wojskowego programu satelitarnego. Oba kraje zaprzeczyły eksportowi broni z Korei Północnej.

Podróż Putina jest odpowiedzią na podróż Kima we wrześniu ubiegłego roku, kiedy północnokoreański przywódca podróżował swoim pociągiem pancernym na daleki wschód Rosji, z wizytą obejmującą postój w fabryce produkującej myśliwce i w ośrodku wyrzutni rakiet.

Następuje to również w związku z utrzymującymi się wysokimi napięciami na Półwyspie Koreańskim w związku z rosnącymi międzynarodowymi obawami co do zamiarów północnokoreańskiego przywódcy, który nasilił swój wojowniczy ton i porzucił długotrwałą politykę mającą na celu pokojowe zjednoczenie z Koreą Południową.

Według Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej, Korea Południowa oddała we wtorek strzały ostrzegawcze po tym, jak żołnierze Korei Północnej działający w strefie zdemilitaryzowanej oddzielającej obie Koree na krótko przedostali się na południe, co jest drugim takim incydentem w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

READ  Newsable: według Oxfam marki odzieżowe Kiwi mają słabe wyniki pod względem przejrzystości

„zaawansowane partnerstwo”

W zeszłym tygodniu Kim w przesłaniu do Putina z okazji Święta Narodowego Rosji przypadającego 12 czerwca pochwalił przyszłość „znaczących stosunków i bliskiej przyjaźni” między obydwoma krajami.

„Nasi ludzie zapewniają pełne wsparcie i solidarność dla pomyślnej pracy wykonywanej przez rosyjską armię i naród” – cytuje Kim wypowiedź oficjalnej gazety Rodong Sinmun.

W artykule dla tej samej gazety opublikowanym wczesnym rankiem czasu lokalnego Putin podziękował Pjongjangowi za okazanie „niezłomnego wsparcia” dla wojny Rosji na Ukrainie i stwierdził, że oba kraje są „gotowe stawić czoła zbiorowym ambicjom Zachodu”.

Powiedział, że oba kraje „aktywnie wzmacniają swoje wieloaspektowe partnerstwo” i „będą rozwijać alternatywne mechanizmy handlowe i wzajemne porozumienia niekontrolowane przez Zachód, wspólnie przeciwstawiać się nielegalnym jednostronnym ograniczeniom i tworzyć strukturę równego i niepodzielnego bezpieczeństwa w Eurazji”.

Spotkanie następuje zaledwie kilka dni po szczycie G7 dotyczącym gospodarek rozwiniętych we Włoszech, w którym uczestniczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, podczas którego przywódcy Zachodu potwierdzili swoje trwałe wsparcie dla Ukrainy i zgodzili się wykorzystać zyski z zamrożonych rosyjskich aktywów na wsparcie waluty 50 dolarów. Pożyczka w wysokości 1 miliarda dolarów dla kraju rozdartego wojną.

Nadchodzi także po międzynarodowym szczycie pokojowym wspieranym przez Kijów, który odbył się w weekend i w którym wzięło udział ponad 100 krajów i organizacji, a którego celem było zdobycie poparcia dla pokojowej wizji Zełenskiego, wzywającej do całkowitego wycofania sił rosyjskich z terytorium Ukrainy .

Putin odrzucił te wysiłki dzień przed spotkaniem, oferując własne warunki pokojowe, obejmujące wycofanie sił ukraińskich z czterech częściowo okupowanych regionów i nakłonienie Kijowa do wycofania swojej kandydatury do NATO – stanowisko to Ukraina i jej sojusznicy uważają za nieskuteczne.

Wizyta Putina w Korei Północnej jest powszechnie postrzegana jako szansa dla niego na zwiększenie poparcia Kima dla swojej wojny – cel, który może stać się coraz pilniejszy wraz z nadejściem długo opóźnianej pomocy wojskowej USA dla Ukrainy.

READ  Michaił Gorbaczow został pochowany w Moskwie na pogrzebie odrzuconym przez Putina

W zeszłym miesiącu sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział amerykańskim prawodawcom, że dostarczenie północnokoreańskiej amunicji i rakiet, a także irańskich dronów pozwoliło siłom rosyjskim „postawić się na nogi”.

Ministerstwo Obrony Korei Południowej podało na początku tego roku, że między sierpniem a lutym Pjongjang wysłał do Rosji około 6700 kontenerów, które mogą pomieścić ponad 3 miliony sztuk pocisków artyleryjskich kal. 152 mm lub ponad 500 000 sztuk wyrzutni rakiet wielokalibrowych kal. 122 mm .

Zarówno Moskwa, jak i Pjongjang zaprzeczyły takim transferom broni, a w zeszłym miesiącu wyższy rangą urzędnik Korei Północnej nazwał takie twierdzenia „absurdalnym paradoksem”.

Zapytany o obawy, że Rosja rozważa transfer wrażliwych technologii do Pjongjangu w zamian za te towary, rzecznik Kremla powiedział w zeszłym tygodniu, że „potencjał obu krajów do rozwoju stosunków dwustronnych” jest „duży” i „nie powinien nikogo niepokoić”. Nikt nie powinien i nie może temu podważać.”

Putina na scenie światowej

Ostatnia wizyta Putina w Korei Północnej miała miejsce w 2000 r., czyli w pierwszym roku jego urzędowania na stanowisku prezydenta Rosji, gdzie spotkał się z poprzednikiem Kima i jego zmarłym ojcem Kim Dzong Ilem.

Jego podróż do Korei Północnej, a następnie do Wietnamu następuje w momencie, gdy rosyjskiemu przywódcy najwyraźniej zależy na ponownym zaistnieniu na scenie światowej, porzucając obraz izolacji po powszechnie potępianej inwazji na Ukrainę poprzez przyciągnięcie partnerów o podobnych poglądach. .

W zeszłym miesiącu Putin złożył wizytę państwową w Pekinie, gdzie wraz z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem stanowczo powtórzyli swój wspólny sprzeciw wobec tego, co uważają za światowy porządek pod przewodnictwem USA.

W zeszłym tygodniu Moskwa gościła ministrów spraw zagranicznych m.in. Chin, Iranu, Republiki Południowej Afryki i Brazylii na spotkaniu grupy BRICS, w skład której wchodzą główne gospodarki rozwijające się.

Rzecznik bezpieczeństwa narodowego USA John Kirby określił w poniedziałek ostatnią wizytę Putina jako „atak zaczarowany” po reelekcji przywódcy. Na początku tego roku Putin wygrał swoją piątą kadencję w konkursie bez realnej opozycji.

READ  Tysiące ludzi ewakuowano, gdy na greckiej wyspie szalał pożar

Decyzja Putina zmierzająca do zacieśnienia stosunków z Koreą Północną była dobrodziejstwem dla Kima, który pozostaje wolny od wieloletnich sankcji międzynarodowych w związku z jego nielegalnym programem broni nuklearnej.

Wizyta przewodniczącego stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ będzie sygnałem dla krajowej publiczności Kima o jego globalnych wpływach i okazją do wywarcia nacisku na tak potrzebne wsparcie gospodarcze i technologiczne ze strony Moskwy.

Rosja wspierała już wcześniej międzynarodowe sankcje i wspierane przez ONZ dochodzenia w sprawie nielegalnego programu Korei Północnej dotyczącego broni, który obejmuje testy międzykontynentalnych rakiet balistycznych dalekiego zasięgu, które teoretycznie mogłyby dotrzeć do kontynentu amerykańskiego.

Wydaje się jednak, że widoczna rosnąca zależność Rosji od Korei Północnej i rosnące tarcia z Zachodem zmieniły tę dynamikę. W marcu Moskwa zawetowała uchwałę ONZ o wznowieniu niezależnego monitorowania łamania przez Koreę Północną sankcji Rady Bezpieczeństwa.

CNN