Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ryzyko bólu obręczy miednicy i utraty funkcji w wyniku podnoszenia ciężkich przedmiotów w czasie ciąży

Ryzyko bólu obręczy miednicy i utraty funkcji w wyniku podnoszenia ciężkich przedmiotów w czasie ciąży

Ryzyko bólu obręczy miednicy i utraty funkcji w wyniku podnoszenia ciężkich przedmiotów podczas ciąży | Źródło obrazu: © Khunatorn – © Khunatorn – Stock.adobe.com.

Z najnowszego badania opublikowanego w czasopiśmie wynika, że ​​ryzyko wystąpienia bólu obręczy miednicy (PGP) i przestoju w pracy jest zwiększone wśród pracownic w ciąży, które zmagają się z podnoszeniem ciężarów i obciążeniami posturalnymi Amerykański Dziennik Położnictwa i Ginekologii.

Gotowe posiłki

  1. Pracownice w ciąży, które są narażone na podnoszenie ciężarów i obciążenia posturalne, są bardziej narażone na wystąpienie bólu obręczy miedniczej (PGP).
  2. Te wymagania dotyczące pracy fizycznej w czasie ciąży wiążą się ze zwiększonym prawdopodobieństwem zaprzestania pracy.
  3. Brakuje wystarczających danych, które szczegółowo oceniałyby wpływ wymagającej fizycznie pracy na kobiety w ciąży w porównaniu z ogólną populacją pracującą.
  4. Nie stwierdzono związku pomiędzy narażeniem na podnoszenie ciężarów zawodowych a poporodowym bólem krzyża lub PGP, chociaż istniały powiązania z PGP w ciągu 12 tygodni po porodzie ze względu na ekspozycję na obciążenie posturalne w 30 tygodniu ciąży.
  5. Badanie sugeruje, że w celu ograniczenia tego ryzyka konieczne mogą być wytyczne dotyczące wymagań związanych z pracą fizyczną w czasie ciąży.

Stan układu mięśniowo-szkieletowego pogarsza się w czasie ciąży, zwiększając ryzyko wielu bezpośrednich i długoterminowych konsekwencji. Do 70% ciąż odczuwa łagodny ból mięśniowo-szkieletowy, a aż do 20% doświadcza silnego bólu mięśniowo-szkieletowego, który utrzymuje się do okresu poporodowego.

Chociaż praca wymagająca fizycznie wiąże się z zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego w ogólnej populacji aktywnej zawodowo, istnieje niewiele danych oceniających ten związek u kobiet w ciąży. Potrzebnych jest również więcej danych na temat związku między narażeniem w miejscu pracy podczas ciąży a skutkami, takimi jak zmęczenie, stosowanie środków przeciwbólowych i wyniki w zatrudnieniu.

Aby ocenić związek między podnoszeniem ciężarów a obciążeniem posturalnym podczas ciąży z zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego i powiązanymi wynikami, badacze przeprowadzili przegląd systematyczny.

READ  Zastrzyki z kwasu hialuronowego stymulują długotrwałą regenerację kolagenu w starzejącej się skórze

Literaturę uzyskano poprzez przeszukanie baz danych Embase, Medline, Cumulative Index of Nursing and Allied Health Literature, National Institute for Occupational Safety, Center for Health Technical Information i Ergonomics Abstracts. Uwzględnione badania zostały opublikowane po 1990 r., aby odzwierciedlić nowocześniejsze warunki pracy.

Nierandomizowane badania porównawcze dotyczące pracownic w ciąży i po porodzie oceniano pod kątem częstości występowania, częstości występowania i powiązań. Z analizy wyłączono badania, które nie ograniczały próby do analizy podgrup zatrudnionych pacjentów ani nie obejmowały jej.

Narażenie oceniano w czasie ciąży lub do 6 miesięcy po porodzie. Wykluczono badania przedstawiające jedynie surowe lub złożone miary zapotrzebowania fizycznego, a także te, które nie rozróżniały wymagań fizycznych zawodowych i pozazawodowych. Do istotnych wyników zaliczały się zmęczenie, stosowanie środków przeciwbólowych i wyniki w zakresie zatrudnienia.

Dwóch niezależnych badaczy sprawdziło tytuły i streszczenia, a dwóch z pięciu niezależnych badaczy sprawdziło pełne teksty. Dane zostały wyodrębnione przez jednego badacza, a następnie zweryfikowane przez drugiego badacza.

Wyodrębnione dane obejmowały nazwę badania, informacje o cytowaniach, lata badań, projekt badania, kraj, źródło finansowania, cele badania, źródło rekrutacji, wielkość próby i populację próby. Wyodrębniono także charakterystykę narażenia i charakterystykę wyników.

Do ostatecznej analizy włączono 16 badań, z czego 11 wykorzystywało projekt kohortowy, 2 – projekt zagnieżdżonej kontroli przypadków, a 3 – projekt przekrojowy. Większość badań przeprowadzono w Europie Północnej, a połowę z nich opublikowano od 2010 r. Dane uzyskano z duńskiej krajowej kohorty urodzeniowej w 3 badaniach, natomiast w pozostałych 13 badaniach uwzględniono unikalne próbki badawcze.

Narażenie na podnoszenie zawodowe i obciążenie posturalne oceniano w 56% badań, podczas gdy tylko w 6 badaniach oceniano obciążenie posturalne, a tylko w 1 badaniu oceniano obciążenie posturalne. Ponadto wyniki dotyczące układu mięśniowo-szkieletowego lub zatrudnienie oceniano w czasie ciąży w 88% badań i po porodzie w dwóch badaniach.

W żadnym z badań nie określono częstości występowania lub częstości występowania zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego wśród pracownic w ciąży narażonych zawodowo i nie zgłoszono związku między odpowiednim narażeniem a schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego kończyn górnych i dolnych.

READ  Związek kota z człowiekiem Covid znaleziony w Tajlandii

Dwa badania wykazały związek między powtarzalnym zawodowym podnoszeniem ciężarów a występowaniem bólu krzyża (LBP), przy czym jedno wykazało również związek z nasileniem LBP, a drugie z PGP. Wyniki dotyczące funkcji PGP były niespójne w poszczególnych badaniach, przy czym w jednym badaniu stwierdzono wyższe ryzyko, a w innym – zero.

Chociaż nie zgłoszono żadnych powiązań między narażeniem na podnoszenie ciężarów zawodowych a poporodowym LBP lub PGP, zidentyfikowano spójny wzorzec zerowych wyników dla powiązań między staniem lub staniem i chodzeniem z bólem pleców lub LBP. Stwierdzono również powiązania z innymi stanami obciążenia posturalnego, takimi jak niewygodna postawa i LBP lub PGP.

Stwierdzono także związek pomiędzy ekspozycją poporodową w 30 tygodniu ciąży a PGP w ciągu 12 tygodni po porodzie. Jednakże nie stwierdzono związku pomiędzy ciążą posturalną a LBP po porodzie.

W przypadku wyników związanych z zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego związek odnotowano jedynie w przypadku wyników w zakresie zatrudnienia, przy dużej spójności między badaniami. Jedno z badań sugerowało, że wpływ czasu lub czasu trwania narażenia na ryzyko urlopu prenatalnego trwającego 14 dni lub dłużej jest ponad 3 razy większy niż w przypadku ciągłego narażenia na podnoszenie ciężarów przez 27 tydzień ciąży.

Ryzyko przerwania pracy wzrosło także w wyniku narażenia na podnoszenie ciężarów i długotrwałe stanie w czasie 27 tygodnia ciąży. Jednakże nie zgłoszono większego ryzyka w wyniku narażenia już w 12. tygodniu ciąży.

Wyniki te wskazują na zwiększone ryzyko PGP i niekorzystnych skutków w zatrudnieniu wynikających z podnoszenia ciężarów i obciążenia posturalnego podczas ciąży. Badacze doszli do wniosku, że konieczne mogą być wytyczne dotyczące wymagań związanych z pracą fizyczną w czasie ciąży.

odniesienie

McDonald LA, Johnson CY, Lu M i in. Wymagania dotyczące pracy fizycznej podczas ciąży i związane z nimi skutki dla zdrowia układu mięśniowo-szkieletowego i zatrudnienia: przegląd systematyczny. Amerykański Dziennik Położnictwa i Ginekologii. 2024; 230(6):583-599.E16. doi:10.1016/j.ajog.2023.12.014

READ  Badanie ujawnia wgląd w jazdę na rowerze trójkołowym