Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz Szkoły Medycznej w Brighton i Sussex, objawy depresyjne są powiązane z późniejszym pogorszeniem się pamięci u osób starszych, podczas gdy słabsza pamięć jest również powiązana z późniejszym nasileniem objawów depresyjnych.
Badanie opublikowane w Sieć JAMA jest otwartaprzeanalizowało dane podłużne z 16 lat pochodzące od 8268 dorosłych w Anglii, których średni wiek wynosił 64 lata.
Naukowcy doszli do wniosku, że depresja i pamięć są ze sobą ściśle powiązane i wydaje się, że jedno wpływa na drugie.
Główna badaczka, dr Dorina Kadar z Wydziału Nauk Behawioralnych i Zdrowotnych UCL oraz ze Szkoły Medycznej w Brighton i Sussex, powiedziała: „Wiadomo, że depresja i zaburzenia pamięci często współwystępują u osób starszych, ale nie jest jasne, co dzieje się najpierw.
„Nasze badanie pokazuje, że związek między depresją a zaburzeniami pamięci działa w obie strony: objawy depresyjne poprzedzają pogorszenie pamięci, a pogorszenie pamięci wiąże się z późniejszymi objawami depresyjnymi.
„Sugeruje to również, że interwencje mające na celu zmniejszenie objawów depresji mogą pomóc w spowolnieniu zaniku pamięci”.
Główny autor Jiamin Yin, absolwentka University College London, a obecnie doktorantka na Uniwersytecie Rochester w Nowym Jorku, powiedziała: „Odkrycia te podkreślają znaczenie monitorowania zmian w pamięci u osób starszych z nasilonymi objawami depresyjnymi w celu wykrycia wczesnej utraty pamięci i zapobiegać temu.” Dalsze pogorszenie funkcji depresyjnej.
„I odwrotnie, ważne jest również leczenie objawów depresji u osób z słabą pamięcią, aby chronić je przed rozwojem depresji i słabą pamięcią”.
Zespół badawczy zasugerował, że depresja może wpływać na pamięć z powodu związanych z depresją zmian w mózgu. Należą do nich brak równowagi neurochemicznej (na przykład obniżony poziom serotoniny i dopaminy), zmiany strukturalne w obszarach zaangażowanych w przetwarzanie pamięci oraz zaburzenia zdolności mózgu do reorganizacji i tworzenia nowych połączeń.
Zespół stwierdził, że upośledzenie pamięci może również wynikać z czynników psychologicznych, takich jak ruminacja, czyli wielokrotne myślenie o negatywnych emocjach lub rozpamiętywanie ich.
Z drugiej strony osoby doświadczające zaników pamięci lub trudności z zapamiętywaniem nowych informacji mogą prowadzić do frustracji, utraty pewności siebie i poczucia nieadekwatności, które są częstymi czynnikami wyzwalającymi epizody depresyjne. Upośledzenie pamięci może również zakłócać codzienne funkcjonowanie i interakcje społeczne, prowadząc do izolacji społecznej, która może prowadzić do objawów depresji.
Dr Kadar dodał: „Depresja może powodować zmiany w strukturach mózgu, takich jak hipokamp, który ma kluczowe znaczenie dla tworzenia i odtwarzania pamięci. Przewlekły stres i wysoki poziom kortyzolu związany z depresją mogą jednak uszkodzić neurony w tych obszarach mechanizmy łączące pogorszenie pamięci i depresję mają kluczowe znaczenie dla opracowania ukierunkowanych interwencji mających na celu poprawę nastroju i spowolnienie pogorszenia funkcji poznawczych u osób z depresją i zaburzeniami pamięci.
W tym badaniu naukowcy przyjrzeli się danym z angielskiego badania podłużnego starzenia się (ELSA), w którym reprezentatywna dla kraju próba populacji w Anglii co dwa lata odpowiada na szeroki zakres pytań.
Osoby, które rozpoczęły badanie z silniejszymi objawami depresyjnymi, były bardziej narażone na szybsze pogorszenie pamięci w późniejszym czasie, podczas gdy osoby, które rozpoczęły badanie z gorszą pamięcią, były bardziej narażone na późniejsze nasilenie objawów depresyjnych.
Ponadto u uczestników, którzy doświadczyli większego nasilenia objawów depresyjnych w trakcie badania, częściej występowało jednocześnie gwałtowne pogorszenie pamięci i odwrotnie – u osób, u których wystąpił gwałtowny spadek pamięci, częściej występował gwałtowny wzrost w pamięci. W objawach depresji.
Tego samego wzorca nie stwierdzono w przypadku płynności werbalnej. Chociaż na początku badania niższa płynność werbalna była powiązana z większą liczbą objawów depresyjnych, zmiany w jednym nie przewidywały późniejszych zmian w drugim.
Naukowcy wzięli pod uwagę szereg czynników, które mogły mieć wpływ na wyniki, takich jak aktywność fizyczna i choroby ograniczające życie. Naukowcy zauważyli, że w ramach badania obserwacyjnego nie byli w stanie określić związku przyczynowego.
Badanie i jego autorzy otrzymali wsparcie od Narodowego Instytutu ds. Starzenia się, Rady ds. Badań Ekonomicznych i Społecznych (ESRC), Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań (NIHR), Alzheimer’s Society UK i Alzheimer’s Research UK.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Nowy raport WHO pokazuje, jak miasta przyczyniają się do postępu w zapobieganiu chorobom niezakaźnym i urazom
Naukowcy identyfikują „najlepszy punkt” bezpiecznej operacji po zawale serca
Badanie wykazało, że 20% dzieci chorych na zapalenie płuc nie otrzymuje antybiotyków