Szacuje się, że w Polsce z wadą wzroku cierpi ponad 100 000 osób, z czego większość nie pracuje – wskaźnik zatrudnienia kształtuje się na poziomie około 20%. Zwiększyliśmy wysiłki, aby rozwiązać ten problem, ponieważ od dawna opowiadamy się za różnorodnością i równością szans w miejscu pracy.
Homer jest nasz Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Unii Europejskiej i dopiero trzecia na świecie. Powstał we współpracy z Dolnośląskim Urzędem Samorządu Powiatowego i Politechnika Wrocławska.
Celem programu jest umożliwienie osobom niewidomym i niedowidzącym znalezienia pracy w ośrodkach pomocy społecznej, a program przyniósł już obiecujące rezultaty – pięć osób z powodzeniem zintegrowało się w nowych rolach. Sukces tej inicjatywy ma skutkować utworzeniem 50 miejsc pracy w naszych placówkach edukacyjnych w całej Polsce.
Obecnie HOMER oferuje role w pakowaniu, przyjmowaniu zapasów i ręcznym sortowaniu paczek. Badamy także możliwości dodania stanowisk dla uczestników programu w innych FC. „Dążymy do tego, aby nasi pracownicy nie napotykali żadnych barier w odkrywaniu swojego potencjału zawodowego” – powiedział. Dominika Pak Majka, starszy menedżer operacyjny w Amazon Polska I współtwórca programu.
Informacje zwrotne od władz lokalnych
Inspiracją dla HOMERA była współpraca z Dolnośląskim Starostwem Powiatowym. Przedstawiciele urzędu podkreślili pilną potrzebę zapewnienia nowych i bezpiecznych możliwości zatrudnienia osobom niewidomym i słabowidzącym w regionie.
„Nadzorujemy Specjalne Centrum Kształcenia i Szkolenia na Dolnym Śląsku, które przygotowuje osoby niepełnosprawne do kariery zawodowej. Zapewnienie naszym absolwentom możliwości kontynuowania kariery zawodowej i bezpiecznego zatrudnienia po ukończeniu studiów jest dla nas najważniejsze” – powiedział zadowolony, że Amazon przejął inicjatywę w przypadku „Homera”. Christoph Maag, Członek Rady Powiatu Dolnośląskiego. „Rewitalizacja zawodowa osób niepełnosprawnych jest niezbędna. Posiadają one te same, a czasem większe umiejętności, co osoby pełnosprawne, dlatego istotne jest zapewnienie dostępnych możliwości zatrudnienia, które pozwolą im na równie satysfakcjonującą karierę zawodową.
Przygotowanie naszego miejsca pracy do programu
Wdrożenie HOMER’a wiązało się z wieloma wyzwaniami, m.in. przystosowaniem centrum logistycznego w Bielanach Wrocławskich do obsługi pracowników z dysfunkcją wzroku. Tym samym w fazie przygotowawczej wziął udział inżynier z Politechniki Wrocławskiej, który również jest niewidomy. W ramach współpracy z uczelnią inżynier Marek Tankilon testował rozwiązania umożliwiające dostosowanie stanowisk pracy do potrzeb osób z wadą wzroku. Zaprojektował także ścieżkę komunikacyjną poruszania się po centrum logistycznym, przeprowadził wszystkie niezbędne testy na stanowiskach pracy oraz sprawdził internetowy formularz rekrutacyjny pod kątem kompatybilności z oprogramowaniem dla użytkowników niewidomych i słabowidzących.
„Moja codzienna praca polega na konsultowaniu projektów dostępności dla osób z dysfunkcją wzroku w przestrzeni publicznej. Dla programu Homer największym wyzwaniem było sprawienie, aby przestrzeń była łatwa w nawigacji i wolna od przeszkód” – powiedział Marek. „To, co może wydawać się banalne -osoby niepełnosprawnej, np. dostęp do stanowiska pracy czy znalezienie miejsca w stołówce pracowniczej, dla osoby z wadą wzroku nie jest takie proste. Aby zapewnić pełną niezależność, niezbędna jest odpowiednia infrastruktura. „Sam to wiem, będąc częścią tej społeczności”.
Rzucaj wyzwanie stereotypom
W Polsce kandydaci z dysfunkcją wzroku często spotykają się z wykluczeniem zawodowym ze względu na błędne przekonanie, że nie są w stanie wykonać większości zadań. Nasza inicjatywa przełamuje te stereotypy, pokazując, że osoby niewidome i słabowidzące mogą z powodzeniem pracować w różnych dziedzinach.
Oprócz HOMER od 2020 roku prowadzimy program MigaMY, oferujący 140 dedykowanych miejsc pracy w naszych polskich ośrodkach dla osób niesłyszących i słabosłyszących. Łącznie w obu programach może zatrudnić do 190 osób z wadą wzroku i słuchu. W dalszym ciągu promujemy kulturę równości, wspierając wszystkie potencjalnie wykluczone grupy oraz kładąc nacisk na różnorodność i włączenie na każdym poziomie organizacyjnym. Programy wspierające rozwój kobiet i grupa Glamazon Affinity, która działa na rzecz podnoszenia świadomości na temat społeczności LGBTQ+, są świetnymi przykładami tego zaangażowania.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
„Majestatyczna jasność”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie znajduje nową stałą siedzibę | Wakacje w Polsce
Ochama wkracza do Europy, uruchamiając nowy magazyn w Polsce, aby zwiększyć efektywność
Polska może pozyskać inwestycje w pobliżu