analiza Zapowiedź wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Nowej Kaledonii, która jest świadkiem zamieszek, spotkała się ze sprzecznymi uczuciami i oczekiwaniami.
Macron opuścił Paryż na pokładzie prezydenckiego samolotu w drodze na francuski archipelag Pacyfiku, który w ciągu ostatnich dziesięciu dni przeszedł falę podpaleń, grabieży i blokad, powodując ogromne szkody dla gospodarki (zniszczono ponad czterysta firm ), sześciu zabitych i setki rannych.
Oczekuje się, że dotrze w czwartek rano.
Biorąc pod uwagę silną polaryzację pomiędzy partiami niepodległościowymi i profrancuskimi (a nawet wyraźne podziały w obrębie obu stron) na krajowej scenie w kwestii niepodległości, niektóre reakcje na deklarację były letnie.
Kilka odcieni w obozie profrancuskim
Nicolas Miesdorf, lokalny profrancuski przywódca (który jest także deputowanym do francuskiego Zgromadzenia Narodowego), powiedział lokalnym mediom, że jeśli wizyta Macrona umożliwi postęp, „tym lepiej”.
„Pozostaniemy jedynie czujni, aby wartości demokratyczne, które reprezentujemy, zostały zachowane w przyszłych wymianach”.
Miesdorf ma nadzieję, że wizyta Macrona pozwoli na przywrócenie „przestrzeni dialogu”.
„Teraz pytanie brzmi, czy [Macron’s] Powiedział, że wizyta uspokoi lub zaognie demonstracje niepodległościowe, dodając, że nadal popiera pełne ustawodawstwo kontrowersyjnej zmiany konstytucji dokonanej przez dwuizbowy Kongres Francji, która jest uważana za główną przyczynę obecnych zamieszek.
„Również [Macron] Kontynuuj posiedzenie Kongresu, a my je zatwierdzimy, ponieważ jest to słuszne, lub przełóż spotkanie życie wieczne Potępimy to.”
Dodał, że wycofanie kontrowersyjnej poprawki byłoby „przekroczeniem czerwonej linii… ponieważ wspierałoby to działania uczestników zamieszek”.
Druga główna przywódczyni obozu profrancuskiego, była minister francuskiego rządu, przywódczyni partii lojalistów i prezydent południowej prowincji Nowa Kaledonia, Sonia Pages, stwierdziła, że wizyta Macrona była „silnym sygnałem jego osobistego zaangażowania w tę kwestię”.
Powiedziała: „Cieszę się, że zgodził się złożyć wizytę, aby na własne oczy przekonać się, w jakiej sytuacji się znajdujemy, przywrócić prawo i sprawiedliwość oraz przygotować się do odbudowy”.
Inny profrancuski polityk pochodzący z Kanaku, były francuski senator i jeden z przywódców, którzy podpisali Porozumienie z Noumea w 1998 r., Simon Loygout, z zadowoleniem przyjął inicjatywę francuskiego prezydenta, aby „osobiście przybyć w celu ustanowienia misji dialogu” – napisał na Facebooku.
Bardziej umiarkowane partie profrancuskie w Nowej Kaledonii, takie jak Brygada Kaledonii, stwierdziły, że wizyta Macrona była „krokiem we właściwym kierunku”.
Inny członek Zgromadzenia Narodowego, Philippe Dunoyer, powiedział, że wizyta Macrona była „bardzo ważna, nie mniej ważna niż przywrócenie prawa i porządku”.
„Musimy znaleźć polityczne rozwiązanie chaosu w Nowej Kaledonii”.
Donoyer uważa również, że członkowie „misji dialogu”, którą Macron zaproponował do „zainstalowania”, powinni posiadać „dużą wiedzę” na temat problemów Nowej Kaledonii.
Inna umiarkowana profrancuska polityk, burmistrz Noumea Sonia Lagarde, wyraziła nadzieję, że Macron ogłosi „przerwę” w procesie legislacyjnym mającym na celu zmianę konstytucji i nie będzie zwoływał francuskiego Kongresu w celu ostatecznej ratyfikacji.
„Ta pauza jest konieczna, aby wszystkich uspokoić i stworzyć odpowiednie warunki do dialogu” – powiedziała w wywiadzie dla francuskiej telewizji publicznej France 2.
„Nie możemy tak dalej działać. Sprawy zaszły za daleko”.
Podczas niedawnej wizyty Macrona w Nowej Kaledonii, w spokojniejszych czasach, niektóre z bardziej radykalnych partii w partii niepodległościowej, w tym Kaledońska Partia Unii (UC), odmówiły udziału w przemówieniu prezydenckim wygłoszonym 26 lipca na Cocotier Square w Noumea 2023. .
Obóz niepodległościowy oczekuje wycofania kontrowersyjnej nowelizacji
Roque Wamitan, wysoka ranga postać w Zjednoczeniu Unii i jej proniepodległościowym parasolu, Frontu Socjalistycznym Kanak, jest obecnym przewodniczącym lokalnego parlamentu (Kongresu) i jednym z przedstawicieli niepodległościowych, którzy również podpisali obciążone autonomią Porozumienie z Noumea w 1998.
Potępił tę wizytę, mówiąc: „Wydaje mi się, że cała sprawa została sfabrykowana.
„W całym kraju panuje chaos i przybywa francuski prezydent. Forma, w jakiej przybywa z wizytą, nie jest odpowiednia, przynajmniej takie mam wrażenie” – powiedział radiu publicznemu. Nouvelle-Calédonie la 1ère.
Nie zgodził się także na to, aby ministrowie francuskiego rządu Gérald Darmanin (sprawy wewnętrzne i zagraniczne) i Sébastien Lecornu (obrona, dawniej Overseas) byli częścią delegacji prezydenckiej, „ponieważ ministrowie ci napotykali w przeszłości wiele trudności”.
Powiedział: „Prawdziwe pytanie, na które oczekujemy od niego odpowiedzi, dotyczy tego, czy wycofa tę poprawkę do konstytucji, abyśmy mieli jasny horyzont i dogłębnie omówili sprawy”.
„To, co nastąpi później, będzie w dużej mierze zależeć od tego, jakiej odpowiedzi udzieli na to pytanie”.
Inny członek frontu Kanak, Postępowa Unia Melanezji, oświadczyła za pośrednictwem swojego prezydenta Victora Totogoro, że byłaby skłonna spotkać się z Macronem w nadziei, że „możemy przynajmniej uzyskać odroczenie zmiany konstytucji”. „Celowanie na zmianę zasad uprawnień wyborców w wyborach lokalnych.
„Musimy dać sobie czas i… odpowiedni sposób, aby pójść naprzód” – powiedział.
„To dobrze, że przyjedzie. To od niego zależy, czy znajdzie odpowiednie słowa i podejście, aby uspokoić sytuację.
„Wszystko będzie zależeć od tego, co ogłosi i jak będzie mówił do ludności, w tym do tych, którzy nadal ustawiają blokady drogowe i przyczyniają się do zamieszek” – dodał.
Analiza byłego premiera
Były premier Francji Edouard Philippe (2017–2020) wyraził we wtorek nadzieję, że francuski prezydent wyda oświadczenia „zgodne z oczekiwaniami”.
„sytuacja [in New Caledonia] To bardzo smutne i niebezpieczne. Francja ma złożone relacje ze swoją historią kolonialną; „Ma szansę znaleźć oryginalne rozwiązanie” – powiedział Philippe, dodając, że „najwyższym priorytetem wszystkich” jest osiągnięcie porozumienia politycznego między lokalnymi partiami profrancuskimi i niepodległościowymi.
Powiedział, że to porozumienie musi znaleźć polityczną „przestrzeń”.
„Musimy wymyślić kolejne ramy.
„Nie możemy co dwa lata, ani co pięć lat zadawać sobie pytania, czy chcemy pozostać Francuzami, pamiętając, że aspiracje narodu Kanaków do niepodległości i samostanowienia nigdy nie znikną.
„Musimy zatem znaleźć porozumienie między długoterminową stabilnością a tymi ambicjami” – dodał. „Jeśli temu zaprzeczymy [aspiration]„Zawsze będą gwałtowne iteracje”.
Kto będzie częścią misji?
Wydaje się, że skład delegacji Macrona również budził oczekiwane obawy.
Na pokładzie francuskiego samolotu prezydenckiego byli Minister Spraw Wewnętrznych i Spraw Zagranicznych Macrona, jego zastępczyni (minister delegat ds. spraw zagranicznych) Marie Givenot, minister obrony Sébastien Lecornu (również były minister spraw zagranicznych) i inni.
„Byłbym zaszczycony mogąc wyjechać dziś wieczorem [Tuesday, Paris time] Z ministrem Marie Givenot i ministrem armii Sébastienem Lecornu” – powiedział Darmanin francuskiemu Zgromadzeniu Narodowemu we wtorek po południu czasu paryskiego podczas tury pytań.
W przemówieniu na tej samej sesji parlamentarnej premier Francji Gabriel Attal wyjaśnił, że Macron podczas pobytu w Nowej Kaledonii spotka się z lokalnymi stronami zainteresowanymi, w tym politykami, a także podmiotami gospodarczymi, społecznymi i religijnymi.
Na tym etapie szczegóły dotyczące członków misji dialogu, w tym członków, którzy nadadzą jej ponadpartyjny charakter, pozostają niejasne.
Jak dotąd nie pojawiły się jeszcze nazwiska wysokich rangą osobistości obu partii, takich jak były socjalistyczny premier Lionel Jospin (który w imieniu Francji podpisał Porozumienie z Numei w 1998 r.) czy Edouard Philippe.
Alternatywnym wyjaśnieniem jest to, że Macron sprowadzenie ze sobą ministrów ze swojego obecnego rządu niekoniecznie oznacza, że będą oni częścią tej „misji dialogu”, którą francuski prezydent, jak powiedział, „zainstaluje”. Jego biuro poinformowało, że pełna lista misji zostanie opublikowana „podczas jego pobytu” w Nowej Kaledonii, który ma trwać nie dłużej niż 24 godziny.
Nie było jasne, czy wszystkie elementy spektrum politycznego w Nowej Kaledonii były gotowe wziąć udział w okrągłym stole z prezydentem Francji.
Jeśli chodzi o możliwość wycofania kontrowersyjnej nowelizacji konstytucji – której celem jest wprowadzenie nowych zasad kwalifikowalności wyborców i wyborów do okręgów lokalnych oraz umożliwienie oddania głosu około 25 000 dodatkowych osób po 10 latach nieprzerwanego pobytu – lub posiedzenia Kongresu Francuskiego (a) specjalne wspólne posiedzenie Izby Reprezentantów i Senatu w parlamencie) – które miało dać ostateczne zatwierdzenie tekstu – zostało odroczone na czas nieokreślony, ponieważ twierdzono, że wymagana większość trzech piątych w Kongresie staje się coraz bardziej nieosiągalna.
Macron mógłby zatem zdecydować się na złagodzenie presji na lokalnych polityków, aby dać im niezbędny czas na przywrócenie dialogu i osiągnięcie większego konsensusu w sprawie politycznej przyszłości Nowej Kaledonii.
Pierwotnie terminem, w którym lokalni politycy mogli złożyć „kompleksowe porozumienie”, był 1 lipca 2024 roku.
„Fanatyk muzyki. Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Czytelnik. Wielokrotnie nagradzany telewizyjny ninja”.
More Stories
Badania pokazują, że bogaci ludzie płacą mniej podatków w Nowej Zelandii niż w podobnych stanach
Indyjscy turyści przybywają do Nowej Zelandii, ale odsetek odmów wydania wiz pozostaje wysoki
Australijski zakaz fotografowania na siłowni wywołuje globalną kampanię przeciwko nagrywaniu treningów