Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W związku z gwałtownym wzrostem zachorowań na ospę w Kongo uruchomiono „awaryjne” fundusze na badania i rozwój

W związku z gwałtownym wzrostem zachorowań na ospę w Kongo uruchomiono „awaryjne” fundusze na badania i rozwój

Finansowane ze środków europejskich partnerstwo w zakresie badań klinicznych oferuje granty o wartości 5 milionów euro w dwutygodniowym terminie

Partnerstwo Afryka-Europa w zakresie badań klinicznych ogłosiło „nadzwyczajne” finansowanie w celu pobudzenia badań nad ospą i innowacji w związku ze wzrostem liczby przypadków w Demokratycznej Republice Konga.

Finansowanie – ogłoszone 15 maja – nada priorytet projektom skupiającym się na opracowywaniu szczepionek i innych metod leczenia, nadzorze, diagnostyce i epidemiologii.

Ogłoszenie o finansowaniu następuje miesiąc po spotkaniu rządów afrykańskich i międzynarodowych organów ds. zdrowia w Kinszasie, stolicy Demokratycznej Republiki Konga, aby uzgodnić, że potrzebne są „dokładne, wysokiej jakości i aktualne informacje” na temat sytuacji w Afryce związanej z ospą.

Mpox to choroba wirusowa powodująca wysypkę, gorączkę, a w niektórych przypadkach śmierć. Zainteresowanie tą chorobą wzrosło od czasu jej wybuchu w 2022 r., a dziesiątki tysięcy przypadków wykryto poza krajami Afryki Środkowej i Zachodniej, w których tradycyjnie występuje ta choroba.

Ryzyka transgraniczne

Od początku roku Demokratyczna Republika Konga zgłosiła 5900 podejrzanych przypadków ospy prawdziwej i 335 zgonów. Delegacja UE przy Unii Afrykańskiej stwierdziła w oświadczeniu, że przypadki zgłoszono w 23 z 26 prowincji kraju i istnieje „poważne ryzyko sytuacji transgranicznych”.

„Ta inicjatywa ma na celu pogłębienie naszego zrozumienia epidemii, opracowanie strategii zapobiegania i zarządzania oraz wzmocnienie reakcji w zakresie zdrowia publicznego, w tym z perspektywy regionalnej i kontynentalnej” – stwierdziła delegacja UE.

Nowy program zapewni łącznie 5 milionów euro za pośrednictwem Partnerstwa WHO III na rzecz badań klinicznych w Europie i krajach rozwijających się, wspólnej inicjatywy badawczej finansowanej przez Europę. Oczekuje się, że każdy z projektów otrzyma po 1,25 mln euro.

W ramach dotacji priorytetowo będą traktowane projekty, które zobowiązują się do szybkiego udostępniania danych, aby zapewnić możliwość natychmiastowego zastosowania wyników badań w warunkach klinicznych.

Termin składania wniosków upływa 29 maja.