Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zimowa pogoda w Nowej Zelandii: Co oznacza przeprowadzka na La Nina w nadchodzących miesiącach – Strona główna

Systemy pogodowe La Nina zazwyczaj przynoszą więcej deszczu i ciepła do Auckland oraz innych regionów północnych i wschodnich. Zdjęcia: Michael Craig

To żegnaj El Nino, witaj La Niña, ale co to wszystko oznacza?

Meteorolodzy zaplanowali wystąpienie El Niño na lata 2023–2024. Będzie to pierwsze zjawisko El Niño, jakie zaobserwowaliśmy od prawie dekady.

Schemat klimatyczny opisuje niezwykłe ocieplenie wód powierzchniowych we wschodniej części Oceanu Spokojnego, podczas gdy zjawisko La Nina polega na ochłodzeniu powierzchniowych wód oceanicznych wzdłuż tropikalnego zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej.

Herold Nowej Zelandii – powiedział reporter Jimmy Morton pierwsza strona Znajdują się po przeciwnych stronach tego, co moglibyśmy nazwać „oscylacjami atmosfery oceanu”, które wpływają na znaczną część naszej sezonowej pogody.

„Te ustawienia wiążą się również z pewną presją i wzorcami handlu w Nowej Zelandii.

„W El Niño mamy niskie ciśnienie na południu kraju i wysokie na północy, co działa jak mechanizm napędzający ciepłe zachodnie wiatry nad Nową Zelandią latem i zimne wiatry południowo-zachodnie zimą.

„Na La Ninie oczywiście panuje kontrastowa konfiguracja, co oznacza, że ​​jesteśmy bardziej narażeni na wilgotne, północno-wschodnie wiatry.

„Dlatego w ciągu pierwszych trzech lat tej dekady, kiedy byliśmy w okresie trzech lat La Niña, duża część Wyspy Północnej musiała znosić deszczową pogodę i regularne wizyty wielkich zaklinaczy deszczu. „Podczas gdy w przypadku tej El Niña części Północy Wyspa wyschła” – dodał. „Duża od wschodu, te ciągłe zachodnie przepływy stały się suszarką do włosów”.

Skutki tego układu, zwane oscylacją południową El Niño (ENSO), choć nieprzewidywalne, przyciągają klimatologów na całym świecie.

Niektórzy twierdzą, że jest to „najważniejsze zjawisko klimatyczne na Ziemi”.

READ  Mama Chance mówi, że mężczyzna oskarżony o zabicie jej dziecka był „niespokojny”

Morton twierdzi, że wśród klimatologów toczy się debata na temat tego, co zmiany klimatyczne oznaczają dla La Niña, czyli El Niño.

„Jest jedna szkoła, która zasadniczo wierzy, że zmiany klimatyczne oznaczają, że będziemy częściej doświadczać pogody typu El Niño, co wynika z najnowszego raportu klimatycznego ONZ, ale jest też inna szkoła, która wierzy, że zmiany klimatyczne oznaczają, że będziemy częściej doświadczać La Niña. ”

Dodał: „Ale można śmiało powiedzieć, że istnieje powszechna zgoda co do tego, czy doświadczymy El Niño, czy La Niña, skutki któregokolwiek z nich będą bardziej wzmocnione, wyraźniejsze i być może bardziej ekstremalne w miarę ocieplania się naszej planety”.

Jeśli chodzi o zimę w Nowej Zelandii, sezon chłodniejszy niż przeciętny wydaje się mało prawdopodobny, a oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach temperatury morza będą średnie lub wyższe.

„Co najmniej przez kilka następnych tygodni synoptycy mówią mi, że w Nowej Zelandii pogoda będzie nieco chłodniejsza niż średnia. To skutek ostatniego tchnienia El Nino.

Trudno jednak stwierdzić, kiedy nadejdzie zima. Jednak ostatnim razem, gdy sprawdzałem, prawdopodobieństwo wystąpienia mroźnej zimy nie było zbyt duże.

„A jeśli La Nina zacznie się tworzyć pod koniec zimy, a następnie przejdzie na wiosnę, sytuacja przesunie się w stronę cieplejszą” – powiedział Morton.

Posłuchaj całego odcinka Aby dowiedzieć się więcej o wpływie La Nina na pogodę w nadchodzących miesiącach.

The Front Page to codzienny podcast informacyjny New Zealand Herald, którego można słuchać w każdy dzień powszedni od 5 rano. Podcast jest prowadzony przez Chelsea Daniels, dziennikarkę z Auckland, mającą doświadczenie w wiadomościach ze świata oraz raportowaniu o przestępczości i wymiarze sprawiedliwości, która dołączyła do NZME w 2016 roku.

Podcast możesz śledzić dalej Radio Serce, Podcast Apple, Spotifylub gdziekolwiek znajdziesz swoje podcasty.

READ  Stan Australia wprowadza prawo mające na celu ograniczenie bezpodstawnego bogactwa