Wirusolog z Uniwersytetu Otago, dr Gemma Geoghegan. Zdjęcie / w zestawie
Rozprzestrzenianie się wirusa ptasiej grypy H5N1 na coraz większą listę krajów i gatunków „z pewnością budzi niepokój” – twierdzi wirusolog pobierający próbki z Nowej Zelandii.
Urzędnicy ONZ Zostało to opisane Wirus ptasiej grypy, który od 2020 r. zabił dziesiątki milionów drobiu i rozprzestrzenił się w 23 krajach, został opisany jako „poważny problem zdrowia publicznego”.
Naukowcy byli zaskoczeni zdolnością wirusa H5N1 do rozprzestrzeniania się na inne gatunki, ponieważ uważa się, że kilkanaście krów mlecznych w Stanach Zjednoczonych zostało zarażonych w wyniku kontaktu z dzikim ptakiem.
Główny naukowiec WHO, dr Jeremy Farrar, powiedział, że „dużą obawą” jest to, że wirus rozwinie zdolność do zakażania ludzi i ostatecznie rozprzestrzeni się wśród nas.
Tak się jeszcze nie stało, ale śmiertelność wśród kilkuset osób, które zarażają się tą chorobą, szacowana na nieco ponad 50%, jest niepokojąco wysoka.
Farrar ostrzegł, że prace nad szczepionką nie przebiegają „tam, gdzie powinny” i nie wszystkie agencje zdrowia publicznego na świecie są w stanie to zdiagnozować.
Nowa Zelandia nie zgłosiła jeszcze przypadku, a urzędnicy powiedzieli naszej branży mleczarskiej, że izolacja kraju zmniejsza ryzyko sprowadzenia tam dzikiego ptactwa.
Ministerstwo Przemysłu Podstawowego Miała gotowe systemy Aby zapobiec przedostawaniu się go tutaj innymi drogami i wcześnie wykryć wszelkie podejrzane przypadki.
Wirusolog z Uniwersytetu Otago, dr Gemma Geoghegan, stwierdziła, że chociaż ryzyko dla ludzi pozostaje obecnie niskie, „z pewnością istnieją powody do obaw, że zakażeniu ulega wiele różnych ssaków”.
„Nastąpiło ogromne rozszerzenie zasięgu żywicieli, nawet w wyniku pośredniego wpływu ssaków, czego nigdy wcześniej nie widziałem”.
Im częściej to się zdarza, tym większa szansa na ewolucję wirusa – dodała.
„Prędkość, z jaką [the spread of the virus] To dość niezwykłe, co się wydarzyło, więc zdecydowanie musimy się na to przygotować lepiej.
Geoghegan i naukowiec z ESR, dr David Winter, pobrali próbki z miejsc obfitujących w ptaki morskie, przybrzeżne i wodne, w tym z miejsc „szlaków migracyjnych”, którymi ptaki zazwyczaj przedostają się do kraju.
chwila, Nowe badanie Badanie, którego współautorem jest Geoghegan, ujawniło, że rodzime nietoperze długoogoniaste i mniejsze krótkoogonkowe zamieszkujące Nową Zelandię są siedliskiem zaskakującej różnorodności wirusów, mimo że żyją w izolacji przez miliony lat.
Badanie, w którym pobrano próbki odchodów nietoperzy, wykazało, że oba gatunki mają ten sam typ koronaawirusa, co oznacza, że wirus przeskakiwał z jednego na drugi w niedawnej przeszłości.
„Chociaż wiemy, że wirusy mogą przenosić się do nowych żywicieli i powodować epidemie chorób, zwykle występują między blisko spokrewnionymi żywicielami” – powiedział Geoghegan.
„Ponieważ Nowa Zelandia nie jest domem dla bardzo dużej liczby ssaków lądowych, zwłaszcza tych, które żyją w dużych populacjach i w pobliżu siedlisk tych nietoperzy, ryzyko rozprzestrzenienia się jest niskie.
„Znajomość tych wirusów oraz monitorowanie ich ewolucji i różnorodności, zwłaszcza w przypadku jakichkolwiek zmian w populacjach nietoperzy, takich jak ich zasięg występowania i siedlisko, może pozwolić nam lepiej przygotować się na przyszłe wybuchy chorób”.
Jamie Morton specjalizuje się w raportowaniu naukowym i środowiskowym. Dołączył Ogłaszać w 2011 roku i pisze o wszystkim, od ochrony środowiska i zmian klimatycznych po zagrożenia naturalne i nowe technologie.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji