Raport opiera się na danych z globalnych badań ankietowych przeprowadzonych wśród mieszkańców ponad 140 krajów. Kraje uszeregowano według poziomu szczęścia na podstawie ich średniej oceny życia w ciągu ostatnich trzech lat, w tym przypadku od 2021 do 2023 r. Raport powstał w ramach partnerstwa pomiędzy firmą Gallup, Oksfordzkim Centrum Badań nad Dobrostanem, Siecią ONZ ds. Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju i redakcja.
Finlandia, gdzie panuje chłodna pogoda – gdzie zimą tańczą zorze polarne, a letnie słońce może świecić przez całą noc – wiele odkryła, jeśli chodzi o odpowiednie warunki społeczne zapewniające szczęście.
W ankiecie proszono każdego uczestnika o ocenę swojego życia jako całości, biorąc pod uwagę to, co ceni, mówi John Helliwell, emerytowany profesor ekonomii w Vancouver School of Economics na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej i założyciel i redaktor World Happiness Report.
„I odkrywasz, że Finlandia jest bardzo bogata we wszystkie te rzeczy, takie jak zwrot portfeli, jeśli wypadną na ulicę, ludzie pomagający sobie nawzajem na co dzień, bardzo wysoka jakość i rozproszone na całym świecie możliwości w zakresie opieki zdrowotnej i edukacji – więc wszyscy mówili: „ Mniej więcej w ten sam sposób wychodzi się z bramki startowej.”
Zauważył również, że w Finlandii są szczęśliwi imigranci, „więc chętnie dzielą się tym z przybyszami”.
W raporcie przeanalizowano sześć kluczowych zmiennych, które pomagają wyjaśnić ocenę życia: PKB na mieszkańca, wsparcie społeczne, oczekiwana długość życia w dobrym zdrowiu, wolność, hojność i postrzeganie korupcji.
Skandynawscy sąsiedzi Finlandii również uzyskali niezawodnie wysokie wyniki, z Danią (nr 2), Islandią (nr 3) i Szwecją (nr 4) w pierwszej piątce, a Norwegią (nr 7) bez problemu w pierwszej dziesiątce.
W obliczu wojny z Hamasem zaskoczeniem może być Izrael, który zajmie piąte miejsce, choć od 2022 r. znajduje się w pierwszej dziesiątce. Autorzy raportu podkreślają, że jego rankingi opierają się na średniej z trzech lat, co często zamazuje rankingi . Wpływ „katastrofalnych wydarzeń, które mają miejsce w danym roku”.
Oczywiście moment przeprowadzenia badania odgrywa rolę w przypadku kryzysu. Sondaż przeprowadzono w Izraelu po ataku Hamasu 7 października, ale na długo przed wojną, która po nim nastąpiła. Tak więc, chociaż wskaźniki życia gwałtownie spadły, wyniki te stanowiły jedynie jedną trzecią średniej.
Raport, który w dużej mierze opiera się na sondażu Gallup World Poll, umieścił Palestynę na 103. miejscu, chociaż nie jest ona powszechnie uznawana za kraj. Sondaż przeprowadzono na palestyńskich terytoriach w Gazie i na Zachodnim Brzegu przed wydarzeniami z 7 października.
Pierwszą dziesiątkę zamykają Holandia (nr 6), Luksemburg (nr 8), Szwajcaria (nr 9) i Australia (nr 10).
Stany Zjednoczone wypadły z pierwszej dwudziestki
Stany Zjednoczone (nr 23) i Niemcy (nr 24) wypadły z pierwszej dwudziestki, częściowo ze względu na wyższe wskaźniki szczęścia wśród innych krajów – zwłaszcza Czech (nr 18), Litwy (nr 19) i Słowenii (nr 18). nr 21). Wielka Brytania znalazła się na dwudziestym miejscu.
Chociaż Litwa w tym roku zajęła 19. miejsce w ogólnej liście wśród uczestników poniżej 30. roku życia, w 2024 r. była najszczęśliwszym krajem nr 1. Wśród osób powyżej 60. roku życia Litwa znalazła się na 44. miejscu.
W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie wskaźniki szczęścia u osób poniżej 30. roku życia były znacznie niższe niż u osób w wieku 60 lat i starszych. Wśród osób poniżej 30. roku życia Stany Zjednoczone znalazły się na 62. miejscu, zaś wśród osób w wieku 60 lat i więcej – na 10. miejscu. Kanada zajęła 58. miejsce wśród młodych ludzi i 8. wśród osób w wieku 60 lat i więcej.
Australia i Nowa Zelandia, w mniejszym stopniu, również odnotowały znacznie niższe oceny wśród młodych ludzi.
Helliwell stwierdziła, że niższe wyniki młodych ludzi w tych krajach nie wynikają z niższego wykształcenia, niższych dochodów czy złego stanu zdrowia.
„Tak właśnie myślą o swoim życiu. Jest to więc kwestia nastroju” – powiedział. Helliwell przypisuje ten spadek częściowo informacjom spożywanym przez młodych ludzi w tych czterech krajach, w których dominują anglojęzyczni.
„Słyszą wiadomości, które ich unieszczęśliwiają, i mogą się nimi podzielić, co również może ich unieszczęśliwić” – powiedział.
Ale to nie wszystkie złe wieści dla młodych ludzi.
„Ogółem młodzi ludzie w wieku od 15 do 24 lat na całym świecie odczuli poprawę satysfakcji z życia w latach 2006–2019 i od tego czasu zadowolenie z życia utrzymywało się na stałym poziomie” – czytamy w raporcie. „Ale obraz różnił się w zależności od regionu. Dobrobyt młodzieży spadł w Ameryce Północnej, Europie Zachodniej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej oraz w Azji Południowej. W pozostałych częściach świata wzrósł.”
Kolejna pozytywna kwestia dotyczy młodych ludzi: Helliwell stwierdziła, że wzrost filantropii wśród wszystkich pokoleń podczas pandemii był szczególnie widoczny wśród młodych ludzi i nadal się utrzymuje.
„To budujące. Chociaż w niektórych krajach nie są zbyt szczęśliwi, nadal mogą i chcą działać charytatywnie na rzecz innych. To daje nadzieję na przyszłość”.
20 najszczęśliwszych krajów świata w 2024 roku:
- Finlandia
- Dania
- Islandia
- Szwecja
- Izrael
- Holandia
- Norwegia
- Luksemburg
- Szwajcaria
- Australia
- Nowa Zelandia
- Kostaryka
- Kuwejt
- Austria
- Kanada
- Belgia
- Irlandia
- Republika Czeska
- Litwa
- Zjednoczone Królestwo.
Na dole listy
Afganistan pozostaje najniższym krajem na świecie pod względem szczęścia. Na ostatnim miejscu znalazły się także Liban, Lesotho, Sierra Leone i Kongo.
CNN
„Fanatyk muzyki. Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Czytelnik. Wielokrotnie nagradzany telewizyjny ninja”.
More Stories
Obietnice wyborcze Kamali Harris przypominają obietnice Jacindy Ardern
Wybory w USA: Joe Biden mógł pomóc Trumpowi w jego „śmieciowych” gafach.
Wydarzenie Trumpa w Madison Square Garden zostało zakłócone prymitywnymi uwagami wstępnymi