W południowo-wschodniej Polsce odkryto średniowieczną „odznakę pielgrzyma” z motywem bazyliszka – przerażającego, mitologicznego stworzenia przypominającego smoka. Takie znaleziska są rzadkie i mogą pomóc archeologom w ustaleniu tras, którymi przemierzali chrześcijańscy pielgrzymi setki lat temu.
Niezależny archeolog Tomasz Murzyński, mieszkający we Wrocławiu, powiedział Live Science w e-mailu, że wykrywacz metalu znalazł odznakę w styczniu we wsi Wólka Nieliska, około 210 kilometrów na południowy wschód od Warszawy. Detektor przekazał go następnie Morzyńskiemu.
Takie znaleziska należą do państwa na prawie polskim, dlatego Morzyński przekazał zabytek regionalnemu kustoszowi zabytków w pobliskim Lublinie, który niedawno zamieścił jego opis i zdjęcia na swojej stronie internetowej. Facebook.
Powiązany: Miecz, wyłowiony w średniowieczu z polskiej rzeki, jest w stanie „prawie idealnym”.
Jak wynika z przetłumaczonego wpisu na Facebooku, odznaka wykonana jest ze stopu ołowiu i cyny. Są okrągłe, mają mniej niż 0,04 cala (około 1 mm) grubości i nieco ponad 1 cal (2,8 cm) szerokości. Symbol bazyliszka, który przypomina smoka ze skrzydłami zamiast przednich nóg, jest „wycięty” z otaczającego go koła i jest pięknie zdobiony.
Jak podaje publikacja, średniowieczni chrześcijańscy pielgrzymi często nosili tego typu odznaki, aby pokazać, że odwiedzili określone święte miejsce lub do niego podróżowali. Wierzono, że chronią one noszącego przed chorobami, wypadkami i przestępstwami podczas podróży.
Odznaki były także sposobem na wyróżnienie się przez pielgrzymów, a niektórzy pielgrzymi nosili kilka odznak na swoim ubraniu.
Odznaka pielgrzyma
W poście na Facebooku zauważono, że w innych miejscach Polski znaleziono kilka średniowiecznych odznak pielgrzymich – w tym sześć z północno-zachodniego Stargardu – i że duże zbiory tych odznak znajdują się obecnie w muzeach w całej Europie Zachodniej.
W publikacji napisano, że plakietki pielgrzymskie przedstawiają zazwyczaj różne kształty – np. spirale, kwadraty, krzyże czy tarcze – ale na niektórych pojawiają się także postacie świętych, rycerzy i konkretnych zwierząt.
Jedna z najstarszych odznak, pochodząca z XI wieku i spotykana w całej Europie, ma kształt muszli i wskazuje, że jej posiadacz podróżował Camino de Santiago, czyli „Droga Świętego Jakuba„Pielgrzymka do Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Muszla do dziś pozostaje symbolem regionu.
Odznaki pielgrzyma z Thomasem Becketem – demonstrują to Pielgrzymka do katedry w Canterbury Gazeta podaje, że popularne były także karykatury w południowej Anglii, gdzie w 1170 r. zginął on z rąk rycerzy Henryka II.
Jest to jednak pierwsza średniowieczna odznaka pielgrzyma przedstawiająca bazyliszka; Choć nie wiadomo, co to może oznaczać, polski portal Historia do Rzeczy („Historia do Rzeczy”) Zauważyłem podobieństwo Do mitycznego stworzenia znanego jako Zilant, oficjalnego symbolu rosyjskiego miasta Kazań, położonego ponad 1770 km na północny wschód od miejsca znalezienia odznaki.
Przez większą część średniowiecza Kazań był rządzony przez Chanat Kazański, islamskie państwo tatarskie, które zabraniało artystycznego przedstawiania ludzi i zwierząt; Chociaż uważa się, że Zilant pochodzi od mitologicznego stworzenia tatarskiego zwanego Yilan, co oznacza „wąż”, pojawia się jako symbol miasta dopiero po upadku reżimu tatarskiego pod wpływem chrześcijańskich najeźdźców rosyjskich w latach pięćdziesiątych XVII wieku.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce