Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pfizer, AstraZeneca jest skuteczna przeciwko szczepowi wirusa występującemu w Indiach | Wiadomości o pandemii koronawirusa

Nowe badanie mówi, że obie szczepionki są wysoce skuteczne przeciwko szczepowi B1617.2 – który po raz pierwszy został zidentyfikowany w Indiach – po drugiej dawce.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Public Health England (PHE), szczepionki Pfizer-BioNTech i Oxford-AstraZeneca okazały się bardzo skuteczne przeciwko wariantowi koronawirusa zidentyfikowanemu po raz pierwszy w Indiach.

Szczepionka Pfizer była skuteczna w 88%, a szczepionka AstraZeneca w 60% przeciwko szczepowi B1617.2 po drugiej dawce.

Obie szczepionki były skuteczniejsze przeciwko tak zwanemu szczepowi „Kent” – B.1.1.7, dominującemu wariantowi COVID-19 w Wielkiej Brytanii – z 93% skutecznością preparatu Pfizer, podczas gdy AstraZeneca była skuteczna w tym samym okresie w 66%.

Jednak było to tylko w 33 procentach skuteczne trzy tygodnie po pierwszej dawce.

Sekretarz zdrowia Matt Hancock nazwał wynik „przełomowym”, podczas gdy PHE powiedział, że spodziewa się wyższego poziomu skuteczności w leczeniu hospitalizacji i śmierci.

„Te nowe dowody są przełomowe i udowadniają, jak ważny jest program szczepień przeciwko COVID-19 w ochronie ludzi, których kochamy” – powiedział Hancock.

Na początku tego miesiąca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nazwała szczep B1617.2 „rodzajem globalnego problemu”.

Wysoki poziom ochrony

Badanie przeprowadzone między 5 kwietnia a 16 maja wykazało, że obie szczepionki były w 33% skuteczne przeciwko objawowym chorobom szczepu B1617.2 trzy tygodnie po pierwszej dawce, w porównaniu z około 50% w porównaniu z B.1.1. 7 dynastii.

Analiza objęła około 12 675 przypadków z sekwencjonowaniem genomu, ale tylko 1054 przypadki zidentyfikowano z wariantów zidentyfikowanych w Indiach. W badaniu uwzględniono dane dla wszystkich grup wiekowych od 5 kwietnia, obejmujące okres od pojawienia się rasy.

Nowe dane z PHE pokazują, że było co najmniej 2889 przypadków szczepu B1617.2 zarejestrowanych w Anglii od 1 lutego tego roku do 18 maja.

Spośród tych przypadków 104 zakończyło się wizytą na szpitalnym oddziale ratunkowym, 31 wymagało hospitalizacji w nocy, a sześć zakończyło się śmiercią.

Według danych najczęstszym szczepem w Anglii jest wariant B.1.1.7, w którym w tym samym okresie odnotowano 132 082 przypadki. Wirus zainfekował 4,46 miliona ludzi i zabił 128 000 osób w Wielkiej Brytanii od wybuchu epidemii w zeszłym roku.

Dr Mary Ramsay, kierownik ds. Szczepień w PHE, dodała: „Badanie to zapewnia, że ​​dwie dawki dowolnej szczepionki zapewniają wysoki poziom ochrony przed objawami wariantu B1617.2.

„Oczekujemy, że szczepionki będą najskuteczniejsze w zapobieganiu hospitalizacji i śmierci, dlatego konieczne jest uzyskanie obu dawek, aby uzyskać maksymalną ochronę przed wszystkimi obecnymi i pojawiającymi się wariantami”.

Najszybszy program szczepień w Europie

Odrębna analiza przeprowadzona przez PHE wskazuje, że program szczepień do dnia 9 maja zapobiegł 13 000 zgonów i prawie 39 100 hospitalizacjom osób starszych w Anglii.

Zgodnie z planami rządu pozostałe ograniczenia związane z koronawirusem mają zostać zniesione od 21 czerwca.

Najnowsze dane pokazują, że w Wielkiej Brytanii podano ponad 50 milionów dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi w ramach najszybszego do tej pory programu szczepień w Europie, ale stanął on przed nowym wyzwaniem związanym z rozprzestrzenianiem się wariantu, który po raz pierwszy odkryto w Indiach.

Dane opublikowane w sobotę pokazały, że nowe przypadki koronawirusa zgłoszone w Wielkiej Brytanii wzrosły o 10,5 procent w ciągu siedmiu dni do 22 maja, chociaż pozostały ułamkiem poziomów obserwowanych na początku tego roku.

Premier Boris Johnson nakazał w tym miesiącu przyspieszyć podawanie drugich dawek szczepionki osobom w wieku powyżej 50 lat i zagrożonym klinicznie.

Zaniepokojenie wzrostem liczby przypadków w Wielkiej Brytanii, takich jak te, które po raz pierwszy wykryto w Indiach, skłoniły Niemcy do powiedzenia w piątek, że każdy wjeżdżający do kraju z Wielkiej Brytanii będzie musiał przejść kwarantannę przez dwa tygodnie po przyjeździe.