Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zmniejszanie globalnych dysproporcji w zakresie chorób sercowo-naczyniowych  Aktualności

Zmniejszanie globalnych dysproporcji w zakresie chorób sercowo-naczyniowych Aktualności

11 marca 2024 r. — Stefan Vergt, adiunkt ds. zdrowia globalnego w Harvard T. H. Chan School of Public Health, opracowuje matematyczne i obliczeniowe modele podejmowania decyzji, które mogą ulepszyć projektowanie polityki zdrowotnej. Ostatnio współautorem A ZostańProwadzony przez doktoranta Dorota Steinwraz ze współpracownikami z całego świata zbadali, czy sprawiedliwe rozpoznawanie i leczenie nadciśnienia w krajach o niskich i średnich dochodach (LMIC) może zmniejszyć dysproporcje społeczno-ekonomiczne w zakresie chorób sercowo-naczyniowych (CVD).

Stefana Vergeta

P: Dlaczego zdecydowałeś się skupić na tym pytaniu?

A: Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na całym świecie – większość tych zgonów ma miejsce w krajach o niskich i średnich dochodach. Wysokie ciśnienie krwi jest głównym czynnikiem ryzyka, jednak w tych krajach istnieją znaczne różnice w diagnostyce i leczeniu pomiędzy grupami społeczno-ekonomicznymi.

Chcieliśmy sprawdzić, czy interwencje mające na celu wyrównanie leczenia nadciśnienia tętniczego wpłyną na różnice w ryzyku CVD. Nie wiedzieliśmy, czy różnice w ryzyku chorób sercowo-naczyniowych pomiędzy grupami społeczno-ekonomicznymi wynikają przede wszystkim z dostępu do leczenia nadciśnienia tętniczego, czy też z innych czynników. Nie było wielu dowodów naukowych ani po stronie danych, ani po stronie modelowania wyników. Naszą motywacją było wypełnienie luki wokół znaczącego globalnego obciążenia chorobami.

P: Co jest nowego i innowacyjnego w tym badaniu?

A: Dwie rzeczy. Najpierw wykorzystaliśmy dane na poziomie indywidualnym z reprezentatywnych dla kraju, przekrojowych badań populacji – prawie 110 000 osób w 44 krajach, co stanowi imponujący zestaw danych wejściowych. Po drugie, wykorzystaliśmy te zbiory danych w modelu do symulacji, jak by to wyglądało, gdyby wszystkie grupy społeczno-ekonomiczne miały dostęp do tego samego poziomu opieki na wszystkich etapach leczenia nadciśnienia tętniczego – określanych jako kontinuum opieki – od diagnozy do leczenia .

Odkryliśmy, że sprawiedliwe leczenie nadciśnienia tętniczego może mieć duże znaczenie w krajach o niskich i średnich dochodach. Nasze odkrycia pokazują, że ukierunkowana poprawa w całym kontinuum opieki nad nadciśnieniem może zmniejszyć dysproporcje społeczno-ekonomiczne w ryzyku chorób sercowo-naczyniowych. Mówiąc dokładniej, widzimy, że większe korzyści – definiowane jako unikanie zdarzeń sercowo-naczyniowych – przynoszą większe korzyści w grupie kwintyli najniższego majątku oraz w krajach, w których na początku występowały większe dysproporcje w kaskadzie leczenia nadciśnienia tętniczego.

READ  Ocena możliwych reakcji alergicznych u pacjentów zaszczepionych COVID-19

P: Jakie są implikacje twoich ustaleń dla zdrowia publicznego?

A: Biorąc pod uwagę rosnące obciążenie nadciśnieniem tętniczym i powiązanymi chorobami układu krążenia, szczególnie w krajach o niskich i średnich dochodach, pilnie potrzebne są ukierunkowane interwencje, aby wyrównać zakres diagnozy i leczenia we wszystkich grupach społeczno-ekonomicznych. Przyjmując szerzej ukierunkowane interwencje, być może w końcu uda nam się zmniejszyć różnice w zakresie chorób sercowo-naczyniowych. Ponieważ choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów, zmniejszenie różnic może ostatecznie znacząco przyczynić się do szerszej poprawy równości w zdrowiu.

Amy Rudder

Zdjęcia: iStock/Jacob Wackerhausen; Kenta Daytona