Minister obrony Judith Collins, minister obrony Australii Richard Marles, minister spraw zagranicznych Winston Peters i minister spraw zagranicznych Australii Penny Wong na początku tego miesiąca. Fotografia: Thomas Coughlan
Australia dotrzymała obietnicy wicepremiera Richarda Marlesa, że wyśle urzędników do Nowej Zelandii na odprawy w sprawie Okos, a Ministerstwo Obrony potwierdziło, że wizyta odbyła się „niedawno”.
Ministrowie obrony i spraw zagranicznych Australii i Nowej Zelandii spotkali się w zeszłym miesiącu, a rząd Nowej Zelandii wyraźnie zaproponował przyłączenie się do niejądrowej części porozumienia, „filaru drugiego”, która dotyczy dzielenia się technologią niejądrową w obszarach takich jak cyberprzestrzeń i aeronautyka . .
Podczas tego spotkania Marles oświadczył, że rządowi Australii „chce zapewnić, aby Nowa Zelandia została poinformowana o dalszym etapie dyskusji… w odniesieniu do filaru drugiego” i na tej podstawie wyśle zespół, który będzie informował Nową Zelandię o tym spotkaniu . bliska przyszłość.
Potwierdził to wiceminister obrony Nowej Zelandii Anton Youngman Ogłaszać „Australijscy urzędnicy odwiedzili niedawno Wellington, aby poinformować swoich nowozelandzkich odpowiedników o drugim filarze OKOS”.
„To była odprawa informacyjna wyłącznie w celach informacyjnych i nie miała na celu poruszenia kwestii przystąpienia Nowej Zelandii do Filaru Drugiego.
„Administratorzy będą kontynuować regularną komunikację z partnerami Aukus w miarę budowania naszego zrozumienia Filaru Drugiego” – powiedział Youngman.
Biuro Sekretarza Obrony Judith Collins skierowało zapytania do Departamentu Obrony.
Choć obecny rząd wydaje się chętny do zaangażowania się w drugi filar w ramach szerszego dyplomatycznego wysiłku zmierzającego do pogłębienia stosunków w zakresie bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi, jakikolwiek postęp na tym froncie wydaje się być nieuchwytny.
Marles powiedziała na spotkaniu w tym miesiącu, że trzej partnerzy Aukus – Australia, USA i Wielka Brytania – chcą najpierw rozwiązać sprawy między sobą.
„Od powstania OKOS istniały dwa filary. Duży nacisk położono na pierwszy filar, czyli uzyskanie przez Australię wspólnie od USA i Wielkiej Brytanii nuklearnej łodzi podwodnej” – powiedział Marles.
„Drugi filar, który faktycznie koncentruje się na rozwoju innych zaawansowanych technologii, wzbudził zainteresowanie innych krajów, zwłaszcza krajów Five Eyes”, powiedział, nawiązując do Kanady i Nowej Zelandii, jedynych dwóch krajów, które nie są część Aukus Five Eyes. Kraje wyraziły zainteresowanie.
Powiedział, że partnerzy chcą najpierw zobaczyć „nominacje do zarządów w odniesieniu do filaru drugiego pomiędzy trzema krajami: Australią, USA i Wielką Brytanią”. Stwierdził jednak: „W dłuższej perspektywie jesteśmy otwarci na pomysł otwarcia drugiego filaru na inne kraje, które mogą być zainteresowane”.
Rzecznik spraw zagranicznych David Parker powiedział, że w tym kraju Partia Pracy jest mniej chętna do poparcia porozumienia Ogłaszać Nie był „przekonany”, że zaoferowała Nowej Zelandii wszystko, czego nie dostała wcześniej innymi drogami, takimi jak Five Eyes.
Thomas Coughlan jest zastępcą redaktora politycznego i zajmuje się polityką w parlamencie. Z Heroldem związany od 2021 r., w galerii prasowej pracuje od 2018 r.
„Fanatyk muzyki. Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Czytelnik. Wielokrotnie nagradzany telewizyjny ninja”.
More Stories
Obietnice wyborcze Kamali Harris przypominają obietnice Jacindy Ardern
Wybory w USA: Joe Biden mógł pomóc Trumpowi w jego „śmieciowych” gafach.
Wydarzenie Trumpa w Madison Square Garden zostało zakłócone prymitywnymi uwagami wstępnymi