Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zrozum, co Polska wnosi do stołu

Zrozum, co Polska wnosi do stołu

Oczekuje się, że Prezydent Polski Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda przybędą 6 lutego do Kigali z wizytą państwową mającą na celu wzmocnienie współpracy dwustronnej w różnych istniejących dziedzinach.

Przeczytaj także: Oczekuje się, że polski prezydent przybędzie do Kigali

Jego wizyta następuje około osiem miesięcy po wizycie ministrów spraw zagranicznych obu krajów Podpisanie umowy o szkoleniu personelu dyplomatycznego Omówiono kwestie związane ze wzmocnieniem wymiany gospodarczej i współpracy w sektorach rolnictwa, inżynierii i technologii informatycznych.

Wizyta Dudy jest częścią jego podróży służbowej do krajów Afryki Wschodniej, w tym do Kenii i Tanzanii. Zdaniem polskiej prezydencji wizyty te wpisują się w rozpoczętą w 2017 roku polską misję międzynarodową mającą na celu budowanie relacji z krajami Afryki. Jego plan podróży po Rwandzie przewiduje, że będzie prowadził dwustronne rozmowy z prezydentem Paulem Kagame, przewodniczył podpisaniu umów o współpracy między obydwoma krajami, odwiedzi Pomnik Ludobójstwa w Kigali i weźmie udział m.in. w Polskim Forum Biznesu.

Przeczytaj także: Rwanda i Polska podpisują trzy umowy w celu zacieśnienia współpracy

W ciągu ostatnich lat Rwanda i Polska zacieśniły stosunki dwustronne w różnych dziedzinach szkolnictwa wyższego. obronaRolnictwo, handel, inwestycje itp. Obecnie w Polsce studiuje ponad 1500 studentów z Rwandy, co stanowi największą liczbę studentów zagranicznych z jednego kraju.

Rwanda otworzyła ambasadę w stolicy Polski, Warszawie, w 2021 r. Później, w grudniu 2022 r., została utworzona Ambasada RP w Rwandzie w Kigali, co dodatkowo wzmocniło szybko rozwijającą się współpracę między obydwoma krajami.

Przeczytaj także: Rwanda i Polska ustanawiają Rwandyjską Akademię Dyplomatyczną

W lipcu 2023 r. oba kraje podpisały umowę o solidarności podatkowej, której celem jest poprawa efektywności systemu podatkowego Rwandy poprzez zmniejszenie luki podatkowej, zwalczanie uchylania się od płacenia podatków i uchylania się od płacenia podatków oraz cyfryzację administracji podatkowej. Protokół ustaleń zapewnił solidną platformę wymiany wiedzy, informacji i najlepszych praktyk w zakresie administracji podatkowej.

W ciągu ostatnich pięciu lat Polsce udało się zwiększyć przestrzeganie przepisów, podwoić podatek dochodowy i zmniejszyć luki w podatku VAT, dzięki czemu ma wiele do zaoferowania Rwandzie w zakresie najlepszych praktyk w zakresie skutecznej administracji podatkowej.

Dowiedziawszy się o udanych w Polsce reformach w obszarze opodatkowania i automatyzacji systemu podatkowego, Rwanda była gotowa pracować nad przyspieszeniem swoich reform. Protokół ustaleń między obydwoma krajami powstał w następstwie trwających reform podatkowych w Rwandzie, których celem jest obniżenie stawek podatkowych, poszerzenie podstawy opodatkowania, poprawa przestrzegania przepisów podatkowych i ograniczenie uchylania się od płacenia podatków.

Przeczytaj także: Dlaczego Polska chce zwiększyć inwestycje w Rwandzie

Niewiążące porozumienie koncentruje się głównie na podatku od wartości dodanej, w szczególności na ograniczaniu luki podatkowej, zwalczaniu przestępstw podatkowych i dostarczaniu rozwiązań przeciwko szarej strefie, a także proponowaniu reform ułatwiających przedsiębiorczość. Dostarcza Urzędowi Skarbowemu Rwandy (RRA) wglądu w polskie rozwiązania dotyczące przenoszenia zysków w wyniku erozji podstawy opodatkowania, w oparciu m.in. o standardy OECD.

Protokół ustaleń umożliwia również Rwandzie poprawę cyfryzacji administracji podatkowej, w szczególności wykorzystanie systemów cyfrowych do wykrywania przestępstw podatkowych, poprawę usług cyfrowych dla podatników, umożliwienie składania cyfrowych deklaracji podatkowych i faktur, a także poprawę efektywności pracy organów podatkowych administracja.

Polska znana jest również ze swojej wiedzy i możliwości w sektorze przemysłowym, w szczególności w produkcji o wartości dodanej i eksporcie żywności do większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Na początku 2020 r. wizytująca delegacja biznesowa wyraziła zainteresowanie Jabiru Agribusiness Project (GAHP), komercyjnym ekosystemem rolniczym, który rozwija nowoczesny, zaawansowany łańcuch wartości obejmujący około 15 600 hektarów gruntów ornych.

W grudniu 2022 r. podczas Rwandyjsko-Polskiego Forum Biznesu, które odbyło się w Kigali, polskie i rwandyjskie firmy badały możliwości inwestycyjne w różnych obszarach, w tym w edukacji, finansach, ICT i zdrowiu.

Agroprzetwórstwo, górnictwo i ICT są Oto kilka innych obszarów, na których Rwanda może zyskać Jeśli jest to partner z Polską.

Dobre stosunki dwustronne dają między innymi również lokalnemu sektorowi prywatnemu szansę na penetrację większej liczby rynków europejskich, wykorzystując Polskę jako bramę. Rwanda stara się dywersyfikować swój rynek eksportowy, a Polska jest jednym z docelowych rynków europejskich.

Przeczytaj także: Polscy inwestorzy badają możliwości rolnictwa w Rwandzie

Mając to na uwadze, zachęca się także polskich inwestorów do inwestowania w Rwandzie To drugie to dobre środowisko biznesowe. Rwanda należy do nielicznych gospodarek Afryki Subsaharyjskiej, które w dalszym ciągu poprawiają swój klimat biznesowy.

Polscy inwestorzy kilkakrotnie odwiedzali Rwandę w celu zbadania możliwości handlowych i inwestycyjnych, a niektórzy z nich wyrazili zainteresowanie sektorem rolnictwa i przetwórstwa rolnego. Dostrzegli to także polscy inwestorzy Otwarty na współpracę Mogą wykorzystać swoje doświadczenie z gospodarką Rwandy z korzyścią dla Rwandyjczyków.

Kraj środkowoeuropejski jest dwuizbową republiką parlamentarną, liczącą ponad 38 milionów mieszkańców; Zdecydowana większość to katolicy.

Według Banku Światowego od 2023 r. polska gospodarka i PKB wynoszący 1,7 bln dolarów zajmują szóste miejsce w Unii Europejskiej, a eksport towarów i usług szacuje się na 62,6 proc. PKB do końca 2022 r. – podaje Bank Światowy. . Jako jedyna europejska gospodarka w 2008 r. uniknęła recesji. W 2019 r. przyjęła ustawę zwalniającą pracowników poniżej 26. roku życia z podatku dochodowego.

Choć Polska jest członkiem Jednolitego Rynku Europejskiego, nie przyjęła euro jako prawnego środka płatniczego i utrzymuje własną walutę – złoty polski.

Eksporterów i inwestorów do Polski przyciąga duża liczba ludności, wykształcona i konkurencyjna siła robocza, duże perspektywy wzrostu gospodarczego oraz położenie zapewniające szerszy dostęp do rynku UE liczącego 448,4 mln obywateli. Według najnowszych danych 62% ludności czynnej zawodowo pracuje w sektorze usług, 29% w przetwórstwie przemysłowym, a 8% w rolnictwie.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) spodziewa się jednak, że wzrost PKB Polski spowolni w 2023 r. do 0,9 proc. z 4,9 proc. w 2022 r. Spowolnienie to wynika głównie z zakrojonej na szeroką skalę inwazji Rosji na Ukrainę.

Historycznie wiodące sektory obejmowały motoryzację, lotnictwo, sprzęt i oprogramowanie IT, produkty spożywcze, transport, farmaceutyki, produkcję papieru, sprzęt i usługi finansowe.

Historia, przyroda i ciekawostka

Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku, po zakończeniu I wojny światowej. Naturalnie jest przeplatany lasami, dużymi rzekami, szerokimi równinami i wysokimi górami. Warszawa to mieszanka nowoczesnej zabudowy z zabytkową architekturą, która w większości uległa poważnym zniszczeniom podczas II wojny światowej.

Do ciekawostek o Polsce należy między innymi to, że jest domem dla największego zamku na świecie – Zakonu Krzyżackiego w Malborku – i domem dla pierwszego na świecie odwróconego domu zbudowanego w lesie.