Wielka Brytania stoi w tym roku w obliczu najwyższego w historii poziomu bankructw przedsiębiorstw, spowodowanego upadkiem przedsiębiorstw pod presją rosnących stóp procentowych.
Według Centrum Badań Ekonomicznych i Biznesowych (CEBR) w tym roku zamknie się około 33 000 firm, a wiele z nich nigdy nie podniesie się po skutkach pandemii.
Firma konsultingowa podniosła swoje szacunki dotyczące liczby przypadków niewypłacalności z 28 000, ostrzegając, że sektor handlu detalicznego i hotelarstwa „prawie dogonił budownictwo pod względem liczby upadłości w 2023 r.”.
Powiedziała, że liczby te będą nowym rekordem od 2013 r., kiedy dostępne są porównywalne statystyki, choć dodała, że z jej własnej analizy wynika, że w latach 90. liczba upadłości byłaby wyższa.
Oprócz pandemii firmy borykają się ze zwiększonymi kosztami pożyczek po tym, jak Bank Anglii podniósł stopy procentowe do 5,25% w celu ograniczenia inflacji, która wzrosła po latach Covidu.
„Firmy, które zbankrutują w latach 2024 i 2025, to w dużej mierze te, które miały problemy finansowe w latach Covid-19 i nigdy nie przetrwały” – powiedział wiceprezes Douglas McWilliams.
„Nasz model uwzględnia perspektywy sektora nieruchomości komercyjnych, który znajduje się obecnie w poważniejszej trudnej sytuacji niż wcześniej sądziliśmy i prawdopodobnie będzie silniej naciskał na poprawę stawek czynszów” – dodał.
„To wierzchołek góry lodowej, a oczekuje się, że ciśnienie wzrośnie w 2024 r.” – powiedział Rob Russell, partner w DLA Piper.
„Po roku rosnących stóp procentowych i kosztów produkcji nie jest zaskakujące, że doprowadziło to do wzrostu liczby upadłości przedsiębiorstw” – dodał.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii: Bank Anglii wkrótce ujawni swoją kolejną decyzję
Pracodawcy zmuszający pracowników do powrotu do pracy odchodzą w zapomnienie – twierdzi ekspert, twórca terminu prezenteizm Pracuj w domu
BlackRock i Microsoft planują fundusz o wartości 30 miliardów dolarów na inwestycje w infrastrukturę sztucznej inteligencji