Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ambasada Chin potępia wspólne oświadczenie Australii i Nowej Zelandii i sprzeciwia się temu

Ambasada Chin potępia wspólne oświadczenie Australii i Nowej Zelandii i sprzeciwia się temu

Ambasada Chin wydała oświadczenie w sprawie wspólnego oświadczenia ministrów uczestniczących w inauguracyjnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i obrony Australii i Nowej Zelandii.
zdjęcie: 123RF

Chiny twierdzą, że wspólne oświadczenie wydane po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i obrony Nowej Zelandii i Australii zawiera bezpodstawne oskarżenia dotyczące spraw wewnętrznych Chin.

Ambasada Chin w Wellington wydała teraz oświadczenie, w którym stwierdza, że ​​„zdecydowanie potępia i zdecydowanie się sprzeciwia” temu oświadczeniu.

Minister spraw zagranicznych Winston Peters i minister obrony Judith Collins spotkali się w środę w Melbourne ze swoimi australijskimi odpowiednikami na inauguracyjnym posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych i obrony Australii i Nowej Zelandii (ANZMIN).

Czterej ministrowie wydali w czwartek wspólne oświadczenie, w którym wyrazili „poważne obawy związane z łamaniem praw człowieka w Xinjiangu”.

„Wyrazili także głębokie zaniepokojenie erozją praw i wolności religijnych, kulturalnych, edukacyjnych i językowych w Tybecie oraz ciągłą systematyczną erozją autonomii, wolności, praw i procesów demokratycznych w Hongkongu, w tym poprzez narzucanie ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa narodowego .” W oświadczeniu napisano.

Judith Collins, Richard Marles, Winston Peters i Penny Wong na oficjalnym przyjęciu powitalnym w Australii.

Judith Collins, Richard Marles, Winston Peters i Penny Wong na oficjalnym przyjęciu powitalnym w Australii.
zdjęcie: RNZ/Katie Scotcher

W oświadczeniu potwierdzono także zaangażowanie Australii na rzecz „odpowiedzialnego zarządzania energią jądrową” i okrętów podwodnych o napędzie atomowym w ramach partnerstwa AUKUS ze Stanami Zjednoczonymi.

W odpowiedzi ambasada chińska w oświadczeniu odrzuciła jakąkolwiek „zewnętrzną ingerencję” w jej sprawy.

„Sprawy związane z Xinjiangiem, Xizangiem, Hongkongiem i Tajwanem są wyłącznie sprawami wewnętrznymi Chin, wpływają na podstawowe interesy Chin i nie tolerują żadnej zewnętrznej ingerencji”.

Powiedziała, że ​​w ostatnich latach rozwój gospodarczy i społeczny poczynił „wielki krok naprzód” i „zyskał szerokie uznanie społeczności międzynarodowej”.

„Hongkong cieszy się długoterminową stabilnością, dobrobytem i stabilnością oraz stanowi integralną część wszechstronnego, stabilnego rozwoju gospodarczego i społecznego Chin” – dodał.

W odniesieniu do Tajwanu w oświadczeniu stwierdzono, że „zasada jednych Chin jest najsilniejszą i najlepszą gwarancją pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej”.

READ  W górskim kurorcie w Czechach otwiera się najdłuższy na świecie most wiszący dla pieszych

W dalszej części oświadczenia stwierdzono, że Chiny mają nadzieję, że kraje, w tym Nowa Zelandia, będą przestrzegać zasady jednych Chin i powstrzymają się od wszelkich oficjalnych kontaktów z władzami Tajwanu.

W oświadczeniu stwierdzono, że Chiny mają poważne obawy w związku ze stwierdzeniem AUKUS, że jest ono „sprzeczne z literą i duchem międzynarodowego reżimu nieproliferacji”.