Nowe badanie opublikowane dzisiaj w czasopiśmie Lancet Oncology Pokazuje szacunkowe dane dotyczące częstości występowania nowotworów w 2020 r. według krajów w Europie. Ten nowy zestaw danych, hostowany pod adresem Europejski system informacji o nowotworach (ECIS) Komisji Europejskiej, to jeden z wyników badania EUROCARE-6.
Oszacowano, że w 2020 r. u 5% populacji zamieszkującej kraje europejskie zostanie w ciągu życia zdiagnozowany nowotwór.
Szacuje się, że w 29 krajach europejskich biorących udział w badaniu u około 23,7 miliona osób spośród 477,9 miliona populacji w ciągu swojego życia zdiagnozowano nowotwór. Odsetek pozostaje taki sam, jeśli weźmie się pod uwagę region UE-27, gdzie na 447,3 mln mieszkańców przypada 22,3 mln przypadków.
Częstość występowania nowotworów obejmuje wszystkie osoby, u których wcześniej zdiagnozowano tę chorobę, niezależnie od czasu, jaki upłynął od diagnozy, tego, czy są one nadal w trakcie leczenia, czy zostały już wyleczone.
Różnice demograficzne, geograficzne i czasowe
Większość osób, które wyzdrowiały z raka w Europie, to osoby w wieku powyżej 65 lat. Częstość występowania nowotworów różni się znacznie w poszczególnych krajach (od 2 do 10 razy w zależności od rodzaju nowotworu), co jest zgodne z demografią danego kraju oraz wzorcami zachorowań i przeżywalności.Rozkład głównych czynników ryzyka w poszczególnych krajach, programy badań przesiewowych oraz różne poziomy gęstości diagnostycznej i nadmiernej diagnozy przyczyniają się do geograficznych różnic w częstości występowania.
W latach 2010–2020 liczba osób, u których zdiagnozowano nowotwór, rosła o 3,5% rocznie (ogółem +41%), częściowo ze względu na starzenie się społeczeństwa.
Stwierdził także, że starzenie się społeczeństwa pozostaje czynnikiem wpływającym na rosnące obciążenie chorobami nowotworowymi Długoterminowe szacunki ECIS do 2040 r.
Wspólne Centrum Badawcze oceniło niedawno wpływ starzenia się społeczeństwa na obciążenie chorobami nowotworowymi do 2040 r., zakładając, że szacowane na 2022 r. poziomy zachorowalności i umieralności w nadchodzących dziesięcioleciach pozostaną stabilne. Wynika z niego, że do 2040 r. oczekuje się wzrostu liczby nowych rozpoznań nowotworów o około 18%, a zgonów z powodu nowotworów o 26%.
Najczęstsze rodzaje nowotworów
Rak piersi i rak prostaty są najczęściej diagnozowanymi nowotworami i odpowiadają za 40% osób, które wyzdrowiały z raka, odpowiednio u kobiet i mężczyzn.
Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem u obu płci, częściej u mężczyzn (691 w porównaniu z 564 na 100 000).
W przypadku kobiet rak macicy i jajnika (1,95 mln), czerniak (779 000), rak tarczycy (734 000) i chłoniaki nieziarnicze (434 000) stanowią około 30% przypadków, które przeżywają. W przypadku mężczyzn podobny odsetek osób, które przeżyły, odpowiadał za rozpoznanie raka pęcherza moczowego (1,03 mln), nerek (595 000), skóry (612 000), płuc (519 000) i jąder (493 000).
Dlaczego szacunki dotyczące raka są ważne dla decydentów?
Szacunkowe dane dotyczące częstości występowania nowotworów, wraz z zapadalnością na nowotwory, śmiertelnością i przeżyciem, umożliwiają pomiar, badanie i prognozowanie obciążenia nowotworami w Europie, co stanowi główny cel Europejskiego Systemu Informacji o Raku.
Dane te mogą pomóc decydentom w skutecznej alokacji zasobów tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. Zrozumienie ewolucji obciążenia nowotworami w naszych społecznościach pomoże zaplanować inwestycje w opiekę zdrowotną pod względem personelu, infrastruktury i obiektów. Szacunki te mogą również pomóc im lepiej zorganizować i wdrożyć środki zapobiegawcze, w tym praktyki żywieniowe i styl życia, programy szczepień oraz zwiększenie wykorzystania populacyjnych programów przesiewowych w kierunku raka.
tło
Europejski System Informacji o Raku jest częścią Centrum wiedzy o nowotworachpionierska inicjatywa dla Europejski plan pokonania raka. Plan, dysponujący budżetem w wysokości 4 miliardów euro, dotyczy nowotworów w ramach zintegrowanego podejścia obejmującego zdrowie w całej polityce i wielu zainteresowanych stron.
Wspierając przyswajanie dokładnej i aktualnej wiedzy o nowotworach, Centrum Wiedzy przyczynia się także do… Misja przeciwnowotworowa „Horyzont Europa”. Aby to osiągnąć, do 2030 r. należy ocalić życie ponad 3 milionów osób oraz żyć dłużej i lepiej.
JRC współpracuje z Europejską Siecią Rejestrów NowotworówMiędzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC)oraz EUROCARE i innych międzynarodowych instytucji i projektów w celu zapewnienia aktualnych informacji na temat wskaźników ilościowo określających obciążenie chorobami nowotworowymi w Europie.
Wskaźniki obejmują roczne szacunki dotyczące nowotworów obejmujące czterdzieści krajów, w tym wszystkie państwa członkowskie UE. Celem jest wspieranie badań naukowych i podejmowania decyzji w zakresie zdrowia publicznego, a także bycie źródłem informacji dla obywateli Europy.
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Bardziej ekologiczne wybory, bystrzejsze umysły: badania łączą zrównoważony rozwój i zdrowie mózgu
Coraz częstsza liczba chorób przenoszonych przez komary w Europie – jak bardzo martwią się naukowcy? | Transmisja
Badanie asocjacji całego genomu pozwala zidentyfikować genetyczne czynniki ryzyka demencji