Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

bne IntelliNews – Spadek konsumpcji gospodarstw domowych doprowadzi do gwałtownego spowolnienia wzrostu PKB Polski w 2023 roku

bne IntelliNews – Spadek konsumpcji gospodarstw domowych doprowadzi do gwałtownego spowolnienia wzrostu PKB Polski w 2023 roku

PKB Polski w 2023 roku wzrośnie zaledwie o 0,2% (Harmonogram), podał 30 stycznia urząd statystyczny GUS.

Wzrost gwałtownie spadł w porównaniu z silnym wzrostem o 5,3% w 2022 r. Analitycy twierdzą, że głównym źródłem negatywnej niespodzianki była konsumpcja gospodarstw domowych, która w ubiegłym roku spadła o 1%, po wzroście o 5,2% w 2022 r.

„Konsumpcja znacząco ucierpiała ze względu na rosnącą inflację i stopy procentowe” – stwierdził Bank Millennium w komentarzu do komunikatu GUS.

Inflacja w Polsce w 2023 r. wyniosła 11,4%, czyli ponad czterokrotnie przekraczała cel Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynoszący 2,5%. Stopy procentowe pozostały na najwyższym poziomie od dwóch dekad i wynoszą 5,75%, po obniżeniu o 100 punktów bazowych we wrześniu i październiku.

W pozostałych krajach inwestycje wzrosły w 2023 r. o 8% w porównaniu do wzrostu o 4,9% rok wcześniej, wynika również z danych GUS. Ogółem popyt krajowy w 2023 r. spadł o 4,1%, po wzroście o 5,2% w 2022 r.

Obecnie oczekuje się, że gospodarka wzrośnie o około 3% w 2024 r. Capital Economics stwierdził w komentarzu: „Ostatnio w danych ankietowych pojawiły się dobre sygnały i wierzymy, że w nadchodzących miesiącach aktywność gospodarcza odbije się, napędzana popytem krajowym”.

„Ożywienie konsumpcji to tylko kwestia (krótkiego) czasu” – stwierdził w komentarzu PKO BP.

„Nasza całoroczna prognoza zakłada wzrost konsumpcji o 4% [in 2024] Czynniki ożywienia oszczędności Jest ono dość konserwatywne, biorąc pod uwagę oczekiwany silny wzrost płac realnych. PKO BP powiedział także: „Uważamy, że inwestycje utrzymają się na ścieżce wzrostu, gdyż luka finansowa związana z końcem tradycyjnej perspektywy fiskalnej UE zostanie uzupełniona środkami z Unijnego Funduszu Naprawy Pandemicznej”.

Analitycy szacują, że tylko w czwartym kwartale wzrost PKB prawdopodobnie przyspieszy do około 1% rok do roku z 0,5% rok do roku w poprzednich trzech miesiącach. To wynik niższy od oczekiwań, przede wszystkim ze względu na słabą konsumpcję gospodarstw domowych.

Szczegółowe dane za IV kwartał zostaną opublikowane w połowie lutego.

Spowolnienie w 2023 r. oznacza, że ​​Narodowy Bank Polski raczej nie zmieni swojej polityki pieniężnej, gdyż słaby popyt krajowy będzie stopniowo ograniczał dynamikę cen do niskich, dwucyfrowych poziomów do grudnia.