Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowe cła w Polsce na jednorazowe opakowania plastikowe 2024

Nowe cła w Polsce na jednorazowe opakowania plastikowe 2024

Od 2024 r. Polska wprowadzi cła na jednorazowe opakowania plastikowe

W ramach kluczowego działania mającego na celu walkę z narastającym problemem odpadów z tworzyw sztucznych Polska ogłosiła wprowadzenie opłaty za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych. Nowe rozporządzenie, będące nowelizacją ustawy o gospodarce odpadami oraz ustawy o podatku produktowym, wchodzi w życie od 1 stycznia 2024 r. Głównym celem jest znaczne ograniczenie stosowania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych, które w znaczący sposób przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska.

Szczegóły i uzasadnienie opłat

Ministerstwo Klimatu ustaliło szczegóły nowych opłat. Do ceny każdego opakowania jednorazowego zostanie doliczona opłata, gdyż za pobieranie opłat od klientów odpowiadają sklepy dystrybuujące te opakowania. Do najważniejszych ujawnionych opłat należało 20 brutto za kubki plastikowe i 25 brutto za opakowania żywności. Oczekuje się, że ten dodatkowy koszt uniemożliwi konsumentom kupowanie produktów w opakowaniach jednorazowego użytku, promując w ten sposób bardziej zrównoważone alternatywy.

Regulamin i kary

Ponadto przepisy nakładają na firmy rygorystyczne obowiązki. Mają obowiązek zapewnić właściwy odzysk odpadów z tworzyw sztucznych, a nieprzestrzeganie przepisów skutkuje naliczeniem opłat produktowych. Stawki celne naliczane są na podstawie wagi paczek dostarczonych na rynek. Środki te służą dwojakiemu celowi – zachęcaniu firm do przyjmowania praktyk przyjaznych dla środowiska i karaniu firm, które nie spełniają minimalnych celów w zakresie recyklingu.

Wpływ na konsumentów i rynek

Oczekuje się, że wraz z tymi zmianami w Polsce nastąpi transformacja systemu gospodarowania odpadami z materiałów syntetycznych. Konsumenci prawdopodobnie spotkają się z rosnącymi cenami produktów sprzedawanych w opakowaniach jednorazowego użytku. Ponadto oczekuje się wzrostu całkowitego kosztu towarów wykonanych z materiałów syntetycznych. Oczekuje się jednak, że długoterminowe korzyści dla środowiska przeważą nad krótkoterminowymi skutkami finansowymi. W rzeczywistości zmiany te mogą pobudzić innowacje w branży opakowań, torując drogę dla bardziej zrównoważonych i przystępnych cenowo rozwiązań w zakresie opakowań.

READ  Mężczyźni ze Szkocji w ostatnich dziesięciu pokazach medycznych w Polsce w eliminacjach do Mistrzostw Świata