Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest
Rula Khalaf, redaktorka „Financial Times”, wybiera w tym cotygodniowym biuletynie swoje ulubione artykuły.
Nowo mianowany polski premier Donald Tusk zapowiedział w piątek szybkie podjęcie działań w celu zabezpieczenia wielomiliardowych funduszy, które Bruksela zamroziła za poprzedniej administracji warszawskiej w związku z obawami dotyczącymi praworządności w kraju.
W rozmowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen Tusk powiedział, że uwolnione już pięć miliardów euro z funduszy UE, które trafią do Warszawy przed końcem 2023 r., stanowi „prezent świąteczny”, który „poprawi naszą suwerenność energetyczną”. .
Tusk obiecał, że jego prounijna koalicja będzie dążyć do szybkiego cofnięcia reform sądownictwa, które skłoniły Brukselę do zamrożenia dodatkowych środków.
„Proces się rozpoczął i te pieniądze zaczną napływać do Polski” – powiedział Tusk. Dodał: „Dołożymy wszelkich starań, aby te pieniądze wydać właściwie”.
„Potrzebujemy odszkodowania” – powiedziała von der Leyen [for] „Zmarnowany czas” – stwierdził, dodając, że „trzeba ciężko pracować”, aby przywrócić w Polsce praworządność.
„W świetle działań, jakie Państwo dotychczas podjęliście i jakie planujecie, mam nadzieję, że wspólnie uda nam się rozwiązać te problemy” – powiedziała Tuskowi. „Bądźcie pewni, że komisja będzie z wami”.
Uwolnienie 5 miliardów euro uzgodniono w zeszłym miesiącu i nie jest uzależnione od spełnienia przez Polskę kryteriów prawnych określonych przez Brukselę, gdyż stanowiło część pakietu środków nadzwyczajnych związanych z transformacją energetyczną i ekologiczną.
Jednak większe finansowanie uzależnione jest od odwrócenia przez Warszawę reform systemu sądownictwa wdrożonych przez poprzedni prawicowy rząd, które według Komisji Europejskiej ograniczały niezależność sędziów.
Polsce przyznano około 60 miliardów euro z unijnych funduszy na walkę z pandemią, ale większość tej kwoty została następnie zamrożona przez Brukselę w związku z obawami dotyczącymi reform.
Tusk powiedział w piątek także, że Polska będzie ubiegać się o członkostwo w Prokuraturze Europejskiej, która prowadzi dochodzenia i ściga w sprawach o nadużycia finansowe związane ze środkami z budżetu UE. Polska i Węgry należały do nielicznych krajów, które wcześniej odmówiły przyłączenia się do UE.
„To sygnał, że poważnie podchodzimy do kwestii praworządności, także jeśli chodzi o właściwe wykorzystanie funduszy unijnych” – powiedział Tusk.
Tusk udał się do Brukseli w środę, kilka godzin po zaprzysiężeniu w Warszawie przed prezydentem Andrzejem Dudą.
Nastąpiło to po październikowej wizycie Tuska w von der Leyen, wkrótce po historycznym zwycięstwie jego prounijnej koalicji w wyborach. Podczas tej podróży nawoływał do uwolnienia funduszy UE i zabiegał o ponowne umieszczenie Polski w centrum procesu decyzyjnego UE.
Tusk został po raz pierwszy wybrany na premiera w 2007 r., a w latach 2014–2019 opuścił Polskę, aby objąć stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Następnie wrócił do Warszawy, aby wznowić przywództwo swojej partii Platforma Obywatelska i skutecznie rzucić wyzwanie rządzącej prawicowej Partii Prawo i Sprawiedliwość w październikowych wyborach. .
„W Polsce nastąpiła zmiana, ponieważ polscy prawnicy, prokuratorzy, sędziowie i obywatele nigdy nie wyrazili zgody na łamanie zasad i nigdy nie zgodzili się na Polskę bez rządów prawa” – powiedział w piątek Tusk.
Tusk powiedział von der Leyen, że wstępne uwolnienie środków „to wasza decyzja, decyzja Komisji Europejskiej, ale głównymi autorami tego sukcesu są ci, którzy nigdy się nie poddali, którzy walczyli o praworządność w Polsce”.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce